Призупиняти дію малого прикордонного руху – стандартна норма, - посол Польщі в Україні
Тимчасове обмеження малого прикордонного руху – стандартна норма для безпеки самітів, заявив посол Польщі в Україні Генрик Литвин під час брифінгу у Києві 6 липня.
Він пояснив, що обмеження малого прикордонного руху між Україною та Польщею пов'язано лише з заходами безпеки, введеними в зв'язку з проведенням саміту НАТО на рівні глав держав у Варшаві 8-9 липня, і є короткостроковим.
«У Польщі є спільні кордони як з країнами, які є членами НАТО, так і з тими, хто не є. Саме це і пояснює різні підходи у співпраці на кордоні. Я розумію, що дуже важко аргументувати, як саме малий прикордонний рух може загрожувати проведення Саміту НАТО. Але справа не в цьому. Є багаторічний досвід європейських країн в організації таких великих заходів і підготовка до них включає в себе абсолютно всі заходи безпеки, сюди ж включені заходи щодо зміцнення контролю на кордоні», - заявив посол.
Дипломат наголосив, що для офіційної Варшави ключовим завданням є підготовка умов для всіх прикордонних служб «для посилення контролю і зробити його більш результативним».
«Як правило, обмежуються всі спеціальні режими співпраці з сусідами на короткий термін. Наголошую ще раз – це робиться для зміцнення контролю, в першу чергу в контексті антитерористичних заходів», - додав Генрик Литвин.
Як інформував ZAXID.NET, із понеділка, 4 липня Польща призупинила дію малого прикордонного руху з Україною та Росією від понеділка, 4 липня. Це пов’язано із проведенням у Варшаві Саміту НАТО 8-9 липня та Світовими днями молоді, які триватимуть із 26 липня до 2 серпня у Кракові за участю Папи Римського. У зв’язку з проведенням цих двох подій та потребою у посилених заходах безпеки влада Польщі відновила паспортний контроль на своїх кордонах та призупинила дію малого прикордонного руху.
У відповідь жителі 30-кілометрової прикордонної зони у Львівській області перекрили дороги до чотирьох міжнародних пунктів пропуску, заблокувавши рух транспорту в обох напрямках.
Після доби блокування протестувальників вдалось переконати, що їх акція безперспективна і люди зняли блокаду.
Малий прикордонний рух (МПР) між Польщею та Україною діє від 2009 року та охоплює 30-кілометрову зону по обидва боки від кордону. Українці, які живуть у цій зоні мають право на отримання карти МПР у дипломатичних установах Польщі. Така карта дозволяє відвідувати прикордонну 30-кілометрову зону у Польщі без закордонного паспорта і візи. Картка чинна упродовж двох років (другу картку видають вже на п’ять років) і дозволяє будь-яку кількість поїдок та перебування у Польщі упродовж 90 днів щороку.