Путін вирішив покарати Обаму, – експерт
Відмова новообраного президента Росії Володимира Путіна їхати на з’їзд Великої вісімки (G8) є помстою для США: «Це жест приниження, відмашки. Це покарання, як його бачить Путін, цьому клубу», – сказав 12 травня в ефірі «Великої політики» керівник московського бюро журналу «The economist» Аркадій Островський.
Він нагадав, що колись і Єльцин, і Путін прагнули бути членом цього клубу.
«І те, з якою легкістю дається ляпас західним лідерам, що вони нібито нічого не варті, і близько не стоять, звісно, лякає… Хоча це не так глупо з точки зору Путіна і Кремля, як здається, не так необґрунтовано. В багатьох речах дії Путіна обумовлені замірами в тому числі соціологічних інститутів, які показують, що ступінь ненависті щодо Заходу і Америки не тільки дуже високий, але й глибинний», – сказав Аркадій Островський.
Соціологи, з його слів, кажуть, що це думка, яку найбільше висловлюють росіяни – ненависть і недовіра до Заходу. Це, каже експерт, є результатом запровадження путінської антизахідної ідеології.
Попри те, чи можна говорити про ізоляцію Росії після такого ігнорування G8, Островський сказав, що це умовно, адже «рахунки, будинки, діти російської еліти, безумовно, на Заході».
«Але дуже швидко може перейти заміщення в населення ненависті та недовіри до Америки на ненависть і недовіру до Путіна. Це проходить миттєво…. Ми це бачили в арабському світі. Це дуже небезпечні ігри», – сказав Аркадій Островський.
Він також додав, що цю ситуацію можна назвати дзеркальним відображенням ситуації в Україні, куди західні лідери відмовляються їхати на саміт і на Євро-2012.
Водночас український політолог Вадим Карасьов зазначив, що відмова Путіна їхати на G8 – це симптом, «як Росія в обличчі Путіна розглядає сучасний світ».
«Для Путіна нема гегемонії Заходу… Він вважає, що її нема… Для Путіна робити ставку на велику вісімку – це підкреслювати її впливовість. Путін вважає, що вся світова еліта буде змінена і зметена, а він – вічний», – сказав Карасьов.
Нагадаємо, останнім відмовився від участі в саміті голів держав Центральної і Східної Європи президент Чорногорії Филип Вуянович. Таку ж позицію прямо озвучили президент Румунії, Албанії, Хорватії і Чехії.Президент Німеччини не заявляв цього прямо, але саме ця причина відмови випливала з коментарів МЗС Німеччини.
Крім того, президенти Болгарії, Латвії, Естонії, Італії, Австрії і Словенії відмовилися прибути на саміт, офіційно пославшись на інші причини; при цьому в деяких випадках усе ж була висловлена стурбованість справою Тимошенко.Підтвердили свою участь у саміті наразі президенти Литви, а також Польщі, Словаччини і Молдови.
В Угорщині новообраний президент Янош Адер обійме посаду тільки 10 травня і, як припускають, у будь-якому разі не прибуде на саміт до Ялти 11-12 травня.
Раніше Міністерство закордонних справ України заявляло, що саміт держав Центральної і Східної Європи відвідають голови 10 країн: Польщі, Албанії, Болгарії, Литви, Македонії, Румунії, Словаччини, Хорватії, Чорногорії й Молдавії.