Росія просувала в Twitter популярну конспірологічну теорію QAnon
Мережа російських акаунтів ще з 2017 року розповсюджувала повідомлення на підтримку QAnon
До теми
Росія у соціальній мережі Twitter просувала теорію змови QAnon через мережу акаунтів, пов’язаних із Кремлем. Про це повідомляє агенція Reuters.
Зазначається, що пов’язані із Москвою акаунти сприяли масовому поширенню теорії із грудня 2017 року. Саме тоді були опубліковані перші дописи, автор яких підписувався літерою Q. Наразі саме він і залишається неофіційним лідером цього року.
Загалом у Twitter згадали QAnon понад 17 тисяч разів. Лише у 2018 та 2019 роках було заблоковано понад 4000 тисячі акаунтів через поширення дезінформації на цю тему.
Що таке QAnon і до чого тут Дональд Трамп
QAnon – це новітній конспірологічний рух в США, який з'явився в кінці 2017 року і з тих пір встиг привернути до своїх лав сотні тисяч як звичайних американців, так і знаменитостей.
Менше ніж за два роки анонімний користувач на форумі 4chan написав тисячі постів з натяками на якийсь масштабний «план президента Дональда Трампа», закликаючи своїх послідовників розшифровувати його послання.
Теорія Qanon увібрала в себе усе «найкраще» з інших конспірологічних теорій: тіньові уряди, змова масонів, сатанізм, експлуатація дітей тощо. Загалом зміст публікацій аноніма зводився до наступного:
- автор входить в коло найближчих радників президента Трампа, яким доручено виконати якийсь грандіозний план і донести його зміст до американської громадськості в обхід «мейнстрімних ЗМІ»;
- ніякого хаосу в Білому домі немає: навпаки, все, що відбувається – всі несподівані відставки, ураження Республіканської партії на виборах в Алабамі і так далі – це частина плану Трампа з очищення рядів і виявлення зрадників;
- об'єктом розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера був не Трамп, а Хілларі Клінтон і її оточення. Розслідування – це тільки прикриття, насправді президент допомагає спецпрокурори Мюллеру розкрити змову Клінтонів (а також Барака Обами, Джорджа Сороса, Ротшильдів, саудівської королівської сім'ї та інших);
- керівництво Демократичної партії і багато американських знаменитостей поклоняються Сатані і залучені в гігантську міжнародну схему торгівлі і сексуальної експлуатації маленьких дітей;
- спецслужби США теж скомпрометовані змовниками, тому чистками, якими керує безпосередньо Дональд Трамп , будуть займатися збройні сили США і Національна гвардія. Ось-ось, в будь-який момент, почнуться арешти, які будуть супроводжуватися масовими заворушеннями.
За кілька місяців рух знайшов сотні тисяч прихильників, які записували сотні годин відео на YouTube і писали мільйони твітів. У руху з'явилися шанувальники і серед знаменитостей – наприклад, зірка телесеріалів Розанна Барр або творець гри Minecraft Маркус Перссон на прізвисько Notch.
QAnon швидко виплеснувся з інтернету в реальне життя: 15 червня 2018 року 30-річний Метью Філліп Райт, озброєний автоматичною гвинтівкою, за кермом броньованого автомобіля, заблокував рух по шосе, що веде до греблі Гувера в штаті Невада.
Райт вимагав «оприлюднити доповідь генерального інспектора», маючи на увазі доповідь генерального інспектора Міністерства юстиції США Майкла Хоровіца за підсумками розслідування дій ФБР у справі Хілларі Клінтон.
Після цього містами США прокотилася хвиля протестів за участю прихильників QAnon. Згодом їх рух перекочував і до Європи, а вже цьогоріч до нього влилися Covid-дисиденти: символіку QAnon часто можна помітити на акціях протесту проти карантинних обмежень.