Шахтарі Львівщини готуються до походу на Київ
Гірники ДП «Львівугілля» готуються до масштабної акції протесту під стінами Кабміну
Гірники державного підприємства «Львівугілля» готуються до масштабної акції протесту під стінами Кабміну. Акцію планують провести вже у четвер, 13 червня. До такого кроку вирішили вдатися через те, що впродовж майже трьох місяців вони не отримують свої зароблені гроші. Усі шість шахт Львівщини простоюють, а видобуте вугілля лежить на складах. Шахтарський регіон на порозі серйозної кризи.
Майже 70-тисячне місто Червоноград, де ледь не кожна родина – шахтарська династія, завмерло в очікуванні. Із березня кожна родина із годувальником-гірником залишилась без коштів. Загалом без заробітної плати – 8 тисяч працівників.
«Цей регіон є шахтарський. Додаткового заробітку сильно і не знайдеш. Звичайно, чоловіки викручуються: хтось-десь будівельні роботи якісь проводить, а так, у загальному, якщо ще сім'я, де чоловік і жінка працюють на шахті – це взагалі дуже важко», – каже шахтарка Тетяна Коляда.
Шахтарі вже збились із ліку, скільки за останні роки було акцій протесту та перекритих доріг. У місті кажуть: таких боргів на шахтах не було з 90-их.
«Червоноград ще безпосередньо підтримують навколишні села, батьки, які живуть у селах, картопля, цибуля, свинка ходить. 65 років вже є ДП «Львіввугілля». Це в кожній сім'ї є регресник, целікозник, батьки помагають бо пенсія регресників приходить вчасно», – розповідає гірник шахти «Межирічанська» Василь.
Заборгованість по зарплаті – 280 млн грн.
Під час віча, яке відбулося у вівторок, 11 червня, на центральній площі Червонограда, шахтарі оголошують свої вимоги: повна виплата заборгованості, створення стабільного збуту вугілля та збереження «Львівугілля» як єдиного підприємства.
«При ігноруванні вимог восьмитисячного трудового колективу ДП «Львівугілля» ми приїдемо 13 червня 2019 року в Київ та проведемо масштабну акцію протесту. Підтримуєте?» «Так!», – скандують гірники.
Наразі 80 тисяч тонн видобутого вугілля просто пролежує на поверхні. Шахти припинили видобуток, щоби не накопичувати його і не створювати ризик пожежі. Адже відвантажувати пальне нікому – ціна, яку визначило міністерство, за словами гірників, надто висока.
«На «Центренерго» не приймають на ринок з такою ціною 2800 грн за тонну вугілля. Ця ціна є зависока. Прийнятна ціна 2400, тоді ми могли би конкурувати з іншими на ринку», – пояснює гірник шахти «Лісова» Олег Стельмах.
Шість шахт працюють лише в режимі підтримки життєдіяльності. За словами місцевих депутатів, проблема комплексна.
«Електростанції Добротвірська, Ладижин і Калуш будувались під Львівський вугільний басейн. Коли Ахметов відібрав чи вкрав, чи вирвав в свої руки ті електростанції, звісно, йому наше вугілля непотрібне. Йому потрібне своє – з Росії чи з Роттердаму», – каже депутат Червоноградської міської ради Дмитро Фартушок.
Уже в четвер, 13 червня, більше півтисячі гірників поїдуть до столиці. Гірники обіцяють не повертатись до Червонограда без своїх грошей.
Нагадаємо, у травні шахтарі вже пікетували під стінами будівлі Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Пізніше, 7 червня, працівники шахт «Степова» та «Межирічанська» оголосили страйк через заборговану зарплату. А 10 червня перекрили трасу до пункту пропуску Рава-Руська.