«Треба просто заборонити та й усе»
Суспільство

«Треба просто заборонити та й усе»

Міністр інформаційної політики України Юрій Стець розповів, як боротися з російською пропагандою

Олена Капустян, 29 січня 2015 827 0

Що треба зробити, щоб українські бабусі сказали Йосипу Кобзону «до побачення», як боротися з російськими новинами на Донбасі та чому не потрібно дискутувати з інтернет-тролями, нашим колегам із сайту «24» розповів міністр інформаційної політики Юрій Стець.

Ви вже півтора місяці як призначені міністром інформаційної політики. Що за цей час зробили ви та ваше міністерство?

- Справа у тому, що положення про міністерство було оприлюднене на урядовому порталі [лише] 21 січня. Відповідно тільки з цього дня можна говорити, що воно, навіть не юридично, а на папері створено. Тому говорити про діяльність міністерства, якого не було півтора місяці, не [зовсім] адекватно.

А ви, як міністр, що робили протягом цього часу?

- За цей час, починаючи з першого дня, ми промоніторили всю ситуацію з телеканалами та радіостанціями на сході. Провели зустрічі з представниками різних країн для того, щоб налагодити мовлення  цих телеканалів там, зокрема з Білорусі та Казахстану.

Ну і, крім того, були різні бюрократичні історії про те, що зробити просто в державі, яка є «дерев’яною» купу років.

А загалом – які шанси в України виграти інформаційну війну на сході країни?

- Якщо ми її не виграємо, то ми втратимо Україну. Це має усвідомити будь-хто, будь-який громадянин України, в тому числі і журналіст. Через те, що ми втратили увесь цей час, ми програли війну за мозок людей, які живуть на півдні і на сході України. Якщо ми далі будемо бавитись в такі ігри, то ми втратимо Україну.

А як ви будете пояснювати людям, які живуть на сході України, що в Києві нема «хунти»?

- Ми з моїми колегами з Нацгвардії їздимо по звільнених територіях. Наприклад, говоримо з якоюсь бабцею, і вона говорить: «Що ви мені розказуєте? Я знаю, що на Хрещатику стоять американські гелікоптери».

І як ви їй доводите, що гелікоптерів там немає?

- Включити український канал, і показати, що це не так.

Але вона звикла дивитись російський канал.

- Так, але в неї буде можливість якоїсь альтернативної точки зору. Зараз її не існує. Весь цей час вона дивиться канал «Донецьк 24», де їй розповідають про американський прапор на штандарті Президента України.

А як тоді ви будете боротися з російською пропагандою в світі? Вони більше лобіюють свої інтереси в міжнародному інформаційному світі, ніж Україна.

- Завдання нашого міністерства - створити якісний канал мовлення, щоб донести точку зору офіційного Києва там, на Заході. Щоб зробити альтернативну історію для російських телеканалів, які є в усіх країнах світу, в багатьох готельних мережах. Ми маємо це зробити.

Ви будете розвивати якісь українські канали, бо ж нещодавно в нас вже запустили англомовний канал [Ukraine Today]?

- Я маю створити таке мовлення, такий телеканал. Це одне з завдань міністерства. Щоб такий телеканал був в кабельних мережах ЄС та Америки, як мінімум. Як максимум – у великих готельних мережах.

Деякі ЗМІ в Україні є [виключно] російськомовними або ж мають російськомовну версію. Ви, як міністр, як до цього ставитесь?

- Існує закон. Якщо закон про ліцензування проходить те чи інше медіа, і його робота відповідає ліцензії, то говорити або випливати – це означатиме, що я, як міністр, буду пробувати тиснути на незалежне ЗМІ. Я не маю на це права.

В Україні є ЗМІ, які, як вважається, фінансуються з Росії.

- Мова – це одна річ. А інше, що у деяких медіа можуть бути власники, асоційовані з Росією, або напряму фінансуються з Росії. Я бачу це так – такі медіа повинні бути закриті, оскільки будь-які медіа не можуть фінансуватись з країни-агресора. Бо це є прямий вплив і маніпуляції на українців. І очевидно, що такі ЗМІ не мають права отримати ліцензії, право мовлення і не продаватись в Україні.

Зараз Микола Княжицький вносить такий законопроект. Я сподіваюсь, що він буде проголосований, і у нас будуть всі повноваження впливати.

Юрій Стець: «Російські журналісти насправді працюють на ФСБ, що повністю контролює ЗМІ»

Міністерство інформації не дозволятиме акредитацію російським ЗМІ для роботи в Україні?

- Я взагалі вважаю, що в Україні акредитація закордонних ЗМІ має відбуватися централізовано, за швидкою процедурою. Щоб можна [було] це швидко зробити, заповнивши в електронному вигляді анкету на сайті МЗС. А стосовно журналістів або медіа-представників країни-агресора, то їх перебування на території України я вважаю неможливим, бо вони працюють не на медіа, а на ФСБ, яка повністю контролює засоби масової інформації.

Після того, як міністерство почне працювати, ви будете з цим боротися?

- Я не буду боротися. Я кажу, що важливо, щоб вони не могли отримувати цю акредитацію. Ми всі розуміємо, що це треба зробити. Боротися з цим потрібно, коли цього не сприймають, коли цьому протидіють.

Я не думаю, що буде якась протидія суспільства, органів влади. Нащо боротись, треба просто заборонити та й усе.

В одному зі своїх перших інтерв’ю [на посаді міністра] ви заявили, що будете займатись формуванням єдиного [інформаційного] посилу усім міністерствам. Ви вже займались цим питанням?

- Не займався, бо у мене нема міністерства. Нема структури – жодної людини, крім мене. Цим неможливо займатись одній людині. Це не відбувається за принципом того, що я підійшов до одного міністра, другого, третього та кажу: «Давайте зберемось в коло та обсудимо єдиний меседж».

Це така штука, яка називається моніторинг, швидке опрацювання аналітики та роздача цього меседжу через міністрів, послів, дипломатів, інших експертів. Це не відбувається на рівні «давайте з вами домовимось про меседж».

То вам потрібно набрати новий штат, провести моніторинг та аналіз, і тільки після цього ви почнете працювати з міністрами. Скільки часу для цього потрібно?

- Я дуже сподіваюсь, що 1 лютого ми почнемо нормально працювати.

На українському телебаченні показують російські серіали, а також «персон нон ґрата» в Україні…

- Ви знаєте мою позицію. Я не скажу нічого нового: «До побачення. Їдьте до себе в Росію і там розказуйте свої байки».

Що робити глядачам, які звикли до таких серіалів?

- Якщо ми зробимо гідні зарплати, вони будуть готові дивитись інший телевізійний продукт і їх не буде цікавити думка Кремля. Основне завдання нашої держави – це зберегти її цілісність та зробити все можливе, щоб протягом 2-3 років, ми вийшли з економічної кризи, яка є зараз.

Мабуть, ви знаєте, що близько 100 млн грн щодня нам коштує ця війна. Якщо швидко припинити цю війну, вивести Україну з тієї економічної кризи, в якій вона перебуває, то будь-яка бабуся, яка буде отримувати гідну пенсію, скаже Кобзону: «Ти хто такий? Давай, до побачення».

Однак тоді телеканалам треба буде змінити своє наповнення. Чи ви будете сприяти українському кінопродукту?

- Я точно лобіст цього. А яким чином це зробити? Я не сценарист, сценаріїв серіалів в мене нема. Мабуть, треба лобіювати, в тому числі, податкові канікули для продакшн-студій, які виробляють український продукт, українські серіали, або, наприклад, прославляють українських героїв.

Чи буде ваше міністерство працювати з інформацією в інтернеті?

- Щодо донесення правдивої інформації до тих людей, які спілкуються в інтернеті – для цього не потрібні «боти» та «тролі». Той, хто користується соцмережами не перший день, бачить це і розуміє. Для цього треба об’єднати людей, які є авторитетними в соцмережах, і мають велику кількість людей, які їх чують. Об’єднати їх у роботі. Тобто зробити координаційний центр між ними.

Тобто на вас ще будуть працювати блоґери?

- Не на мене, а на державу України. Донесення правдивої інформації – це робота на мене чи робота на Україну?

А як ви збираєте з ними домовлятися? Скажете, ось це правда і її треба поширити в інтернеті?

- Я не збираюсь з ними домовлятися. Я збираюсь з ними зустрічатись, і зараз це роблю. Наприклад, зустрічався з Дмитром Тимчуком; з блоґером, який називається Крус Крус, а насправді, його прізвище Барабошко. Ці люди, якщо їм терміново давати інформацію, яка спростовує ті чи інші фейки, готові допомагати розносити її по інтернету.

І скільки буде таких людей? Ви плануєте створити інтернет-військо?

- Скільки знайдеться, але чим більше – тим краще. Я сподіваюсь, що так і буде. Всі люди, які свідомі в інтернеті, вони будуть нашим інтернет-військом України.

Спілкувалась Олена Капустян

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук