У Львівському палаці мистецтв відкрилась виставка «Материнство»
Вчора, 3 липня, у Львівському палаці мистецтв відкрилась виставка «Материнство». У проекті беруть участь 14 художниць - із України, Росії, Польщі, Угорщини, Молдови, Швеції та Німеччини. За допомогою виставки художниці прагнуть зробити проблеми материнства видимими для суспільства
«Мені було цікаво, як у творчості сучасних художниць відображається тема материнства, оскільки стосовно неї у суспільстві існує багато кліше. Зокрема, вважається, що материнство - це щось само собою зрозуміле, природне, і все, що його стосується, проходить у приватному просторі», - розповіла на відкритті кураторка виставки Оксана Брюховецька.
Багато із учасниць виставки є матерями, деякі з них роблять свої мистецькі проекти з позиції доньки, яка веде діалог з матір'ю.
Німецька художниця Анна Вітт імітує процес свого народження разом з матір'ю – на відео глядач може спостерігати мисткиню під нічною сорочкою матері. Через 9 хвилин вона вилазить з-під неї. імітуючи процес народження. Мета перфомансу - осмислити втрачену тілесну інтимність з матір'ю.
Тему відносин доньки та матері у своїх роботах представляють українська художниця Алевтина Кахідзе та молдаванка Тетяна Фьодорова, однак, не лише у сфері приватного, а в контексті суспільних проблем.
Українська мисткиня Аліна Клейтман у своїй роботі осмислює тему ставлення суспільства до менструального циклу - за допомогою полотна з менструальною кров'ю. Експонат - єдиний на виставці, що обгороджений музейними стійками. Це зроблено спеціально.
«Це показує, наскільки тема менструації табуйована у суспільстві: навіть, коли по телебаченню показують рекламу прокладок, ніколи не показують кров, натомість капають якусь синю рідину. Начебто це - щось непристойне, але це те - чим живе кожна жінка», - коментує Брюховецька.
Навпроти - інсталяція, авторкою якої є сама Оксана Брюховецька. Вона називається «Пограй зі мною» і представляє пісочницю, наповнену дитячими іграшками. Інсталяція є інтерактивною і там можуть гратись діти.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
«Розмови, що точаться навколо пісочниці, також зазвичай точаться навколо теми материнства. І жінка відчуває, що може обговорити такі пробеми лише з іншими матерями, а для решти суспільства ці проблеми залишаються нечутними і невидимими», - каже Брюховецька.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
В іншій роботі Брюховецької - фотосерії «Тіло» - показані зміни жіночого тіла під час вагітності. Вони, за словами кураторки, зазвичай сприймаються дуже хворобливо – як самими жінками, так і суспільством загалом. Мета роботи - закликати не соромитись і не зневажати це тіло, а прийняти його таким, як воно є.
Інші учасниці виставки - Ксенія Гнилицька та Аліна Якубенко - показують материнство як комп'ютерну гру, де за виконане завдання нараховуються певні бали. Однак ці бали існують лише в уяві самої жінки, але для суспільства тяжка буденна праця є непомітною та неоціненою.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
Художниці Анна Фабріціус та Ельжбета Яблонська зачіпають тему матері як домогосподарки у зв'язку з героїзмом. Угорка Анна Фабріціус у фотосерії «Тигриці домогосподарства» зображає домогосподарок в стилі постерів до американських фільмів – як сильних войовничих особистостей, проте в домашніх умовах при виконанні домашніх обов'язків.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
Полька Ельжбета Яблонська у триптиху «Супермама» зображає мам у вигляді різних супергероїв - Бетмена, Супермена, Спайдермена. Вона намагається показати, що в суспільстві зазвичай цінують чоловіків-супергероїв, що здійснюють подвиги в естримальних ситуаціях. Тоді як подвиги мами, які вона здійснює щоденно в приватному середовищі, залишаються невидимими для суспільства.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
Інша полька - Марта Фрей - у своїх роботах, що грунтуються на інтернет-мемах, також зачіпає тему материнства. Один із найяскравіших інтернет-мемів «Святий отець», де зображено Ісуса Христа із немовлям на руках. Його смисл в тому, аби показати, що суспільство сприймає чоловіка, що включається в догляд за дитиною, як ледь не святого.
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET
Росіянка Маша Годованная у своєму відеопроекті показує відносини із сином - на одному відео можна побачити процес годування груддю, на іншому, яке йде одночасно - відеонарізку, створену протягом п'яти років життя сина.
В роботах інших мисткинь відвідувачі та відвідувачки виставки зможуть послухати історії жінок, що зробили аборти, переглянути відео пологів, а також почитати у Facebook пост про недооціненість жіночої репродуктивної праці у суспільстві.
Триватиме виставка до 19 липня. Охочі зможуть відвідати її безкоштовно щодня, з 11:00 до 18:00 за адресою Львів, вул. Коперніка, 17. Вихідний день – понеділок.
Організатори виставки – Центр візуальної культури та Феміністична майстерня у Львові.