У Львові безбілетникам замість штрафу пропонували купити проїзний
Через пасажирів, які не оплачують проїзд, ЛКП «Львівелектротранс» щомісяця втрачає 3-4 млн грн
Пасажирів електротранспорту, яких спіймали на безквитковому проїзді у вівторок, 24 вересня, вирішили не штрафувати, а запропонували їм альтернативу — придбати місячний абонемент. Адже через недобросовісних користувачів, у «Львівелектротрансі» щомісяця зазнають мільйонних збитків. А така акція зможе привчити людей завжди оплачувати проїзд у громадському транспорті.
«Цією акцією ми хочемо привернути увагу до питання оплати проїзду, до питання культури користування міським електротранспортом. І наголосити на цих відомих принципах взаємодії між комфортом і якістю проїзду, яких ми всі прагнемо», — розповідає речник ЛКП «Львівелектротранс» Іван Бондар.
Із понад 250 тис. пасажирів контролери щотижня виловлюють до 600 «зайців». А штрафів виписують ще більше. Контролер Андрій Фок побачив, що пасажири мають зі собою валізу, але квитка для неї — ні. Він пояснює їм: «Ви купили два квитки, але, на жаль, чи не подумали, чи не знали, але за валізу теж треба платити. 8,50 грн штраф — половина неоподаткованого мінімуму».
«Я не знав, що для валізи потрібен окремий квиток. Бачите, я — турист. У нашому місті навіть трамваїв немає. Але ви все правильно робите, я підтримую. Бачите, я ж не сперечаюся», — пояснює пасажир, який не купив квиток на валізу.
Контролери особливо зважають на смартфони, бо онлайн розраховується все більше пасажирів. Закомпостувати електронний квиток можна у будь-який момент. Цим користаються деякі пасажири, які валідують квиток тільки тоді, коли у трамвай чи тролейбус заходять контролери.
«Вибираю більше електронну форму оплати проїзду. І то, що сьогодні прийшов контролер якраз тоді, коли я компостувала — це не означає, що я не хотіла оплатити проїзд, просто так випадково вийшло, бо деколи система зчитує із запізненням, залежить від Інтернету», — пояснює дівчина, яка не змогла вчасно «закомпостувати» електронний квиток.
Та через нинішню акцію пасажирку штрафувати не будуть. «Я увійшов в транспортний засіб і не знав, що робив цей пасажир до цього. Але я бачив чітко, що він при мені намагається закомпостувати. Тут це вже тягнуло на штраф», — запевняє контролер Андрій Фок.
Та на зауваження контролерів не всі реагують спокійно. Втихомирювати деяких обурених пасажирів доводиться навіть із поліцією. Один із пасажирів, яких перевіряють контролери, має квиток, але він його не закомпостував. А такий документ не дає права на проїзд. Та спійманий на гарячому безбілетник каже, що він турист. І реагує досить агресивно, пояснюючи, що купив квиток, але не закомпостував, бо не розуміє, що там написано.
«Деякі є дійсно людьми приїжджими, туристами, вони дійсно не знають, що з квитком потрібно робити. Але є і дуже багато, які цим користаються, тобто відмовками туристів. І вже це використовують щоденно, кожного дня розповідаючи те саме. Хоч можна пасажира зустріти вп’яте, а він переконує, що вперше у Львові», — пояснює контролерка Тетяна Лісова.
До слова, через безбілетників ЛКП «Львівелектротранс» щомісяця недоотримує 3-4 млн грн. Близько третини пасажирів не оплачують за проїзд.