У Львові для пацієнтів психіатричної лікарні вперше влаштували концерт класичної музики
У четвер, 10 жовтня, на території Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні просто неба відбулась масштабна подія «Розуміємо, приймаємо, діємо». Її присвятили Всесвітньому дню психічного здоров’я. Концерт організували для пацієнтів закладів охорони ментального здоров’я Львова та всіх небайдужих, а також запрошених гостей. Як повідомили у прес-службі ЛМР, до події долучився і міський голова Львова Андрій Садовий з дружиною Катериною.
«Я би хотів подарувати квіти тим людям, які зробили для нас усіх сьогодні таку казку. Це може стати доброю традицією — кожного року в цей день робити таке свято. Була ідея у професора Олександра Фільца, його дружини Людмили, моєї дружини, які разом зібралися і втілили це в життя. Але ці квіти, я хотів передати для керівниці цього чудового оркестру Іоланти Пришляк. Бажаю усім вам бути здоровими і щасливими», — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
У стінах психіатричної лікарні для пацієнтів лунала жива музика. Концерт відбувся за участю Академічного симфонічного оркестру «ІNSO-Львів», який виконував твори світового класика, основоположника класичної музики Вольфганга Амадея Моцарта.
«Ті гармонії, якими писали Моцарт і Бах, які пережили дуже багато століть, мають свою магію, що зцілює душу, гармонізує мозок, допомагає справитись із труднощами. Дуже раді, що міська рада спродукувала цю ідею, і ми можемо долучитись до неї крізь призму музики», — розповіла Іоланта Пришляк, голова правління академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів».
З етичних міркувань фотографів та операторів попросили не знімати пацієнтів, які прийшли на концерт.
«Здебільшого реципієнтами цього концерту стали хронічні хворі нашої психіатричної лікарні, які роками перебувають у закритому просторі і не дихають сучасним повітрям культури. Ми хотіли, щоб вони долучились до звичайного, щоденного мистецького життя. Музика є надзвичайно важливою для життя наших хворих», — зазначив Олександр Фільц, український психотерапевт, завідувач кафедри психіатрії та психотерапії факультету післядипломної освіти ЛНМУ ім. Данила Галицького.
За його словами, це не вперше, коли в цей день у Львові організовують якісь унікальні акції. Є думка, що захід не буде одноразовим і матиме продовження в майбутньому.
«Ідея заходу виникла дуже легко і просто: родина Фільц поділились ідеєю організувати невеликий концерт у день психічного здоров’я. Ми одразу погодились його підтримати. Мене це дуже сильно зачепило, бо у мого товариша син має психічне захворювання. І я побачила, як ця родина впродовж двох років змінилась. Люди потрапляють у великий страх бути відкинутими, потрапити під хвилю ярликів, які суспільство вішає на людей з хворобами. Тому коли з’явилась можливість долучитись до концерту волонтером, я одразу це зробила. Радію, що стала частиною цього концерту. Цей проект має розвінчувати ті міфи, які поширюються навколо хворих, почати говорити на цю тему, почати приймати цих людей. Ми настільки мало про це говоримо, настільки мало приділяємо цьому увагу. Тому першочергово мета концерту мала просвітницький характер», — зазначила мистецтвознавиця та дружина міського голови Катерина Кіт-Садова.
До слова, після концерту, 11 жовтня, відбудеться арт-терапія, де люди, які відвідали захід, зможуть зобразити свої емоції від побаченого в мистецький спосіб.