У Львові невдовзі робитимуть операції з пересадки кісткового мозку
На базі Інституту патології крові та трансфузійної медицини відкрили Центр трансплантації стовбурових клітин. Наразі пацієнтів ще не приймають. Саме формують команду лікарів, які перейматимуть досвід у закордонних колег. Відкриття такого центру стало можливим завдяки допомозі благодійників.
Пересадка клітин кісткового мозку дає шанс на одужання хворих на лейкемію. Пацієнтам трансплантують клітини, аби відновити втрачені після хіміотерапії. Досі в Україні таким займався лише один центр, у Києві. Тож більшість пацієнтів змушені звертатися до закордонних клінік. А це не всім по кишені. У Львові ж такий центр планували відкрити ще два роки тому.
«На жаль, на 2014 рік в нас було заплановано кошти при доларі 8, на реконструкцію будівлі , на будову, організацію великого центру і 1,5 млн на лабораторію. На жаль, у зв’язку з початком тих військових подій, які є в Україні, кошти не були виділені», – розповідає директор Інституту патології крові НАМН України Василь Новак.
Одночасно у Львові зможуть лікувати трьох людей. До повного одужання пацієнти перебуватимуть у центрі близько півтора місяця. Скільки це коштуватиме – не знають. Однак, запевняють в Україні пересадити клітини дешевше у кілька разів. За кордоном ціна коливається від 50 до 100 тисяч євро.
«В Україні видаткові матеріали на трансплантацію стовбурових клітин – це близько 200 тис. грн. Тобто, це є загальна сума, яка витрачається на проведення однієї аутотрансплантації. Для підготовки пацієнта, перебування пацієнта – ну це є сума приблизна», – говорить керівник центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин Орест Тушницький.
Для перебування пацієнтів вже обладнали 3 бокси, в яких є найнеобхідніші апарати.
«Весь центр розділений на дві половини: умовно чиста, де буде знаходитись орденаторська та персонал. І чиста половина, де буде безпосередньо знаходитись пацієнт. Тут буде розташований сестринський пост, яка буде слідкувати, буде виведено моніторування кожного пацієнта», – пояснює директор Інституту патології крові НАМН України Василь Новак.
Техніка вже є, залишилось відібрати персонал. Частина медиків вже пройшла стажування за кордоном.
«Наступний наш етап – це треба провести перевірку всієї апаратури, яка нам була передана, щоб вона належним чином функціонувала. Також, доформовується команда, яка має працювати з тими пацієнтами», – каже Орест Тушницький.
Щороку пересадки кісткового мозку потребують близько 160 тисяч українців. Лише за останні півроку до фонду «Крила надії», який допомагає збирати кошти на лікування, звернулося семеро людей, хворих на онкологію.
«Всі пацієнти, кому потрібна донорська пересадка змушені їхати закордон. І це величезні кошти. Тому ми дуже тішимося, що такі бокси нарешті відкриваються у Львові», говорить директор благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська.
На разі, центр проводитиме лише аутотрансплантації – тобто, пацієнтам пересаджуватимуть лише їхні власні клітини, без допомоги донорів.