У Львові зарплата сімейних лікарів у жовтні зросла до 13 тис. грн
У лікарів Червонограда зарплата ще вища
Кардіологи, невропатологи, алергологи та інші вузькі спеціалісти Львова можуть спокійно наприкінці жовтня напрошуватися на каву до колег, сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, які надають первинну медичну допомогу. Вони у жовтні отримають найвищу серед усіх медиків міста зарплату, яка більш, ніж удвічі вища за вересневу - від 13 тис.грн.
Річ у тім, що у липні 11 медичних закладів Львова (38 на Львівщині) уклали договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) і їм з жовтня доплачують за кожного пацієнта, з яким вони підписали декларацію. Що більше підписано декларацій, то більша зарплата.
І хоч рахувати чужі гроші не годиться, ми дуже хотіли дізнатися, чи суттєво зросте зарплата лікарів, адже досі вони отримували мізерну.
Тож ZAXID.NET навідався у поліклінічне відділення №1 1-ї міської клінічної лікарні ім. Князя Лева, в якому сімейні лікарі підписали з пацієнтами майже 70% декларацій.
Завідувачка поліклінічного відділення Любомира Луцевич тримає в руках попередні розрахунки зарплат сімейних лікарів. По її настрою відчувається, що вони оптимістичні.
У поліклінічному відділенні, за словами Любомири Луцевич, працює 89 сімейних лікарів, які обслуговують 133, 3 тис. мешканців Шевченківського району Львова і Брюхович. 13 сімейних лікарів відділення підписали максимальну кількість декларацій - 1800-2000, а п’ять лікарів – всього 500-600 декларацій. Решта – від 800 до 1300.
Сімейний лікар Олександр Заремба уміє знайти підхід до маленьких пацієнтів
- Зарплата цього місяця у сімейних лікарів зміниться, у декого суттєво. Адже до основних обов’язкових виплат (тарифна сітка, доплата за вислугу, категорію) додаватимуть і виплати за кожну підписану декларацію відповідно до капітаційної ставки. Скажімо, сімейним лікарям, які підписали 1800-2000 декларацій, нараховано понад 16 тис. грн. Після відрахувань вони отримають на руки чистих від 13 тис. грн. Ті, хто підписав всього 500-600 декларацій, отримають значно менше. Їм нараховано 6, 5 тис., а після відрахувань вони отримають приблизно 5100 грн. Заробітна плата у медсестер, які працюють з сімейними лікарями, також зросте, вона становить 40% від зарплати лікаря, - повідомила Любомира Луцевич.
Як на мене, зростання зарплат суттєве. Адже ще у вересні сімейні лікарі, які мали велику вислугу, вищу категорію отримували 5-6 тис. грн, а молоді лікарі - 3700 грн. Окрім того, ті лікарі, які підписали максимальну кількість декларацій, можливо, отримають ще й премію.
- Якщо раніше субвенція на первинну медичну допомогу для нас була запланована у розмірі понад 7 млн грн, то у жовтні ми отримали понад 12 млн грн, тобто додатково 5 млн грн. А буде ще більше, бо процес підписання декларацій триває, - каже Любомира Луцевич.
Що буде з лікарями, які підписали невелику кількість декларацій?
Аби сімейний лікар отримував хорошу зарплату, він має підписати 1800 декларацій. До реформи один лікар обслуговував 1500 пацієнтів. Але не всім лікарям поліклінічного відділення вдасться підписати 1800 декларацій. І не тільки тому, що до деяких не ідуть пацієнти. На території, яку вони обслуговують, живе значно менше мешканців (133 300 : 89 = 1497). Тобто, один лікар і надалі буде обслуговувати майже 1500 пацієнтів. Набрати пацієнтів за рахунок мешканців сіл, не вдасться, бо мешканцям сіл незручно добиратися в поліклініку до Львова. Додалося трохи пацієнтів за рахунок працівників підприємств, що розташовані у Шевченківському районі, та їх небагато. Який вихід? Не виключено, каже завідувачка поліклініки, що адміністрація лікарні подумає над тим, чи потрібно їм стільки лікарів.
Поліклінічне відділення № 1
Сімейні лікарі, які підписали всього 500-600 декларацій, уже з нового року опиняються у дуже скрутній ситуації. Адже з січня 2019 року, як пояснила Любомира Луцевич, їхня зарплата залежатиме тільки від кількості підписаних декларацій. Обов’язкових виплат (тарифної сітки, виплат за вислугу, категорію) уже не буде.
- Зарплата сімейного лікаря, який підписав 500-600 декларацій, буде приблизно 4-5 тис. грн. Але лікар не може заробляти лише собі на зарплату. Він має заробити ще на зарплату медсестри (40% від своєї), якась частина зарплати має іти на утримання працівника реєстратури, молодшої медсестри. А що тоді з цієї суми залишиться лікарю? Тому таким лікарям слід серйозно задуматися над тим, чому до них не йдуть пацієнти? Може піти на курси, перекваліфікуватися чи просто змінити ставлення до пацієнта. Колектив також не буде зацікавлений у колезі, який не приносить гроші в команду, - каже Любомира Луцевич.
На заощаджені кошти купили два автомобілі Volkswagen Polo sedan
Зарплата сімейних лікарів, що надають первинну медичну допомогу у медзакладах області, навіть дещо більша, ніж у львівських. Правда, не у всіх, а знову таки у тих, хто підписав найбільше декларацій з пацієнтами.
На Львівщині та й в Україні у цьому плані лідирує Червоноградський центр первинної медико-санітарної допомоги , який очолює Анна Ярмола. Лікарі центру вже підписали 76,5% декларацій і за кожного пацієнта НСЗУ їм виплачує гроші ще з липня. Зарплата сімейного лікаря, який підписав максимальну кількість декларацій, за словами Анни Ярмоли, становить майже 16 тис. грн.
Але сімейні лікарі Червонограда пішли далі. Аби полегшити роботу лікарів, на заощаджені кошти вони купили два автомобілі Volkswagen Polo sedan, які вже зовсім скоро будуть у центрі.
- Хоч ми обмежили виклики лікаря додому, але до лежачих хворих, дітей з температурою 38,5 і вище, висипкою невідомого походження, хворих з підозрою на інфаркт тощо лікарі виїжджають. І ці машини полегшать роботу, адже добиратися треба в різні куточки міста, нерідко і в село. Машини, які ми закупили, не призначені для транспортування хворих, але вони також дуже знадобляться, коли треба привезти в Червоноград, скажімо, ліки зі Львова, - сказала Анна Ярмола.
Ситуація в охороні здоров’я, хоч і дуже поволі, але змінюється на краще, зростають зарплати, поліпшуються умови праці лікарів. Сподіваємося, що і ставлення до пацієнтів також зміниться на краще.