UE ograniczyła Ukrainę w czasie na reformy
Unia Europejska po raz pierwszy postawiła przed Kijowem terminy wykonania reform.
O tym pisze "Kommersant-Ukraina", powołując się na dokumenty, które przekazał Ukrainie eurokomisarz ds. rozszerzenia UE i polityki sąsiedztwa Štefan Füle podczas wizyty w Kijowie 21-23 kwietnia.
"Przekazałem ukraińskiej stronie listę kluczowych reform, które Ukraina musi pilnie zrealizować, a także listę możliwych bodźców i odpowiednich działań Unii Europejskiej” - powiedział Štefan Füle na obradach komitetu do spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego 28 kwietnia.
Kopie listy zostały przekazane prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, kierownictwu MSZ Ukrainy i liderowi opozycji Julii Tymoszenko.
Dokument ten zawiera tablicę, podzieloną na 7 rozdziałów według sektorowej przynależności. Komisja Europejska nazywa to "matrycą współpracy z Ukrainą” – opowiedziało źródło gazety w korpusie dyplomatycznym.
W odróżnieniu od poprzednich dokumentów KE, które reglamentują współpracę z Ukrainą, obecny dokument zawiera nie tezy, a ścisłe terminy realizacji reform.
Formalnie Unia Europejska nie ma prawa żądać od Ukrainy wykonana reform w określonym terminie, dlatego matryca nie ma statusu oficjalnego dwustronnego dokumentu. Jednak źródła w KE twierdzą, że została ona uzgodniona na poziomie szefów MSZ UE. Füle zapewnił eurodeputowanych, że plan reform został uzgodniony przez służby KE.
MSZ Ukrainy nie komentuje roboczych dokumentów, rozpatrzonych w trakcie negocjacji z KE. Co prawda zastępca ministra spraw zagranicznych Paweł Klimkin uznał, że eurokomisarz będzie szukał nowych form i metod współpracy z Ukrainą.
Według słów Klimkina, Füle "chce osiągnąć realnych i znaczących wyników w eurointegracji Ukrainy", a na negocjacjach akcent ostatnio "przesunął się w stronę budżetowego wsparcia przez Unię Europejską reform w kluczowych sektorach".
Sporo uwagi w matryce poświęcono finansowej pomocy UE. Jak wcześniej, Ukrainie zaproponowano kredyt o wysokości 610 mln euro dla pokrycia budżetowego deficytu pod warunkiem wznowienia współpracy z MFW. Warunki kredytowania będą identyczne do zaproponowanych przez MFW.
Wymieniono również szereg programów sektorowych, które mogą otrzymać grantowe finansowanie na kwotę łączną 470 mln euro. Na przykład, dla wsparcia reformy sądowej wobec wzmocnienia jej koncepcji w administracji prezydenta zaplanowano przeznaczenie 10 mln euro.
"Nieruchomości za te pieniądze kupować nie pozwolono, ale jeśli będziemy musieli organizować system przekazania i zachowania danych, te wydatki mogą być sfinansowane" - zapewnił rozmówca, zapoznany z treścią negocjacji.
Dyplomaci uważają za kluczowe rozdziały "Mobilność" i "Sektor energetyczny" - większość wymagań z tych właśnie rozdziałów dokumentu muszą być wykonane w ciągu 6 miesięcy.