Українці постраждали у Франції, а платити полякам?

Микола Гольбін, 28 листопада 201218865

Часто можна почути про дорожньо-транспортні пригоди у країнах ЄС, жертвами яких стають українці. Але мало хто приділяє значення правовим наслідкам. Як і у випадку з аварією автобуса польської компанії оператора у Франції. Хоча наслідки для жертв цієї трагедії вже не обговорюються в ЗМІ, факти є фактами – постраждалий громадянин України з травмою діафрагми і струсом мозку. І від подібної фізичної шкоди не застрахований жоден український турист або мігрант. Отже, виникає питання про компенсацію з боку винного в трагедії.

Звичайно, в подібних випадках нікому не хочеться брати на себе зайві фінансові зобов'язання. Як іноді буває, професійний адвокат, до якого звертається винний, може знайти лазівки і не з таких ситуацій. Але в даному випадку не все так просто. Сторонами є громадяни різних держав. Але що в таких випадках передбачає європейське право?

Як свідчить Європейська конвенція про громадянську відповідальність за шкоду, нанесену автотранспортними засобами, відповідальним є власник транспортного засобу, який завдав фізичної шкоди потерпілому. Але тільки за відсутності інших негативних чинників, які можуть спричинити аварію не з вини водія. В конвенції також вказується те, що жертва події, з вини власника транспортного засобу, повинна отримати відповідний захист, під яким можна мати на увазі компенсацію.

Здається, в ситуації з аварією у Франції все дуже просто. За словами французьких правоохоронних органів, ДТП сталося з вини водія. Наявність жертв – дійсна. Про наявність будь-яких форс-мажорних обставин – ЗМІ мовчать. Переломи і травми українця – говорять самі за себе. Відповідно до норм європейського права, та за логікою речей, компенсацію нашому співвітчизникові зобов'язана виплатити польська фірма. На неї працював водій, в її власності знаходився розбитий автобус. Не кажучи вже про те, що дія конвенції поширюється як на громадян України, так і на громадян Польщі, за фактом членства наших країн в Раді Європи. Тим паче, що роковий автобус був зареєстрований в Польщі.

Так в чому ж тоді проблема? Звичайно з фінансовою стороною питання. Річ у тому, що та сама конвенція відводить до сфери національного законодавства будь-які питання стосовно визначення форми і розміру компенсації. А в цьому і полягає джерело проблеми. Фактично, сторони залишаються наодинці у пошуках виходу з ситуації, що склалася. Не кажучи вже, про цілком зрозуміле бажання будь-якого транспортного оператора заплатити якомога менше за заподіяну шкоду.

З цією проблемою борються юристи не однієї держави, а цілі міжнародні організації. Відсутність в європейському праві механізму визначення розміру і порядку виплати компенсацій жертвам ДТП трактується як виняток. Що правда, то правда. Отримати фізичну шкоду на автодорожньому транспорті легко. А ось довести хто правий, а хто ні – складно. Будь-яке ДТП відбувається ненавмисно. Хіба стане водій спеціально потрапляти в аварію і просто ризикувати власним життям! Все диктують в подібних випадках обставини. Від них надалі і залежатиме міра провини, і звичайно ж розмір компенсації.

А що цікавого підказує юридична практика в подібних випадках? Існує схожий прецедент. На території третьої країни транспортний засіб потрапляє в ДТП. А іноземний пасажир отримує серйозну травму. Одна тільки різниця – транспортний засіб зареєстрований в країні, де сталася аварія. І що ви думаєте. Закінчився термін позовної давності до вирішення питання в суді. Як результат, потерпілому довелося задовольнятися сумою, виплаченою страховою компанією і отриманою інвалідністю.

На прикладі нашого випадку, існує конкретна підстава провини водія і фірми оператора. Як не дивно, але це ДТП сталося в результаті порушення правил дорожнього руху, а не внаслідок інших чинників. Правоохоронні органи Франції заявили, що вірогідною причиною аварії стало перевищення швидкості водієм польського автобуса. А правила дорожнього руху існують будь-де і за їх порушення накладається відповідальність. Та сама Польща є однією з рекордсменок ЄС по кількості щорічних ДТП.

У цьому і є певна зачіпка на користь українських громадян. ЄС досить педантично відноситься до дотримання його членами правових норм безпеки, у тому числі і у сфері дорожньо-транспортного руху. Відповідно до рекомендацій ЄС, перед вступом в організацію, Польща ввела європейські норми страхування відповідальності перед третіми особами. Наприклад, у разі фізичної шкоди або майнового збитку в результаті ДТП, особа отримує компенсацію у розмірі декількох сотень тисяч євро. Особливо показово в нашому випадку те, що ДТП сталося якраз в зоні дії цих норм (територія ЄС), та ще і з постраждалою третьою стороною, в особі українця. А хто повинен виплатити компенсацію, Ви вже самі розумієте. Тут навіть затягувати подання позову не має сенсу. Хоча сутність проблеми все це не вирішує.

Вищеописаний випадок, є не першим і ймовірно не останнім з числа ДТП в країнах ЄС, в яких наші громадяни можуть отримати фізичну шкоду. А підстави для виплати компенсації іноземною стороною не завжди легко знайти. Особливо якщо у кожної країни існують власні підходи у визначенні міри фізичної шкоди внаслідок ДТП, відповідальності винного. Але це вже проблема європейського права.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • LSFP 16 грудня 2012, 15:26

  A Francuzów za dziwkarzy i alkoholików i antysemitów!

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Тая 5 грудня 2012, 04:11

  Прошу вибачення-я призабув порадити: Якщо вам або друзям трапиться щось погане в дорозі, старайтесь зробити знімку того що сталося-це один з найкращих свідків, який не б р е ш е.
  ЩАСЛИВО ДОБИРАЙТЕСЬ ДО МЕТИ!

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Тая 5 грудня 2012, 03:59

  Не хочется негативно відповідати автору "твору" який не має нічого спільного ні з логікою а тим паче і з законами. Отже пане Гольбін вам треба знати. що у Польщі вже з давен давна діє закон який ЗМУШУЄ власників транспортних засобів до ОБОВЯЗКОВОГО страхування автотранспорту перш за все від т. званої ЦИВІЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТИ: "ОС" ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA. Без цієї страхівки жодна машина не має права рухатись по автодорогах. Інша добавочна страхівка до вище згаданої "ОС", це так звана "АВТО КАСКО"-"AUTOCASCO". Але повертаймось до ОС. Отже ця форма страхівки діє завжди тоді коли застрахована автомашина спричинилася до якої небуть матеріальної шкоди у тому числі і шкоди на здоровю людини.
  Потерпілому треба ОБОВЯЗКОВО від водія машини яка спричинла шкоду вимагати:
  -водійське посвідчення (право язди)-дійсне,
  -підтвердження страхування ОС машини-дійсне,
  -посвідчення регістрації транспортного засобу-дійсне. Це докази тому що даний засіб мав право рухатись по автодорогах.
  Водій обовязаний дати всі ці документи для того щоб списати з них інформації-якщо це можливо зробити їх копії.
  Водій обовязаний теж дати на письмі потерпілому своє освідчення про те що і чому сталося. В каждому разі треба знайти теж сторонніх свідків пригоди і просити їх написати про те що і як сталося. І очевидно на кінець треба звернутись до органів контролі дорожнього руху щоб видали протокол відносно того що сталося.
  В протоколі мають бути всі вище згадані дані відносно водія і автотранспорту.
  Якщо потерпілому надавали медичну допомогу то обовязково треба повідомити про те телефоном (номер телефону є завжди на посвідченні страхування) Страховочну компанію в якій застрахований автотранспортний засіб. Треба теж повідомити Посольство країни якої громадянином є потерпілий.
  З тими документами потрерпілий має - повинен, звернутись офіцийно до Страховочної компанії подати у зверненні копії всіх вище названих документів і поставити вимогу компенсації. Юристи дуже часто, як коти на миші чекають на нагоду "зловити " потерпілого щоб подлитись чималими відшкодуваннями. Знаю що у Польщі є безкоштовна українська юридична спілка, чи то пак юридична організація яка допомагає українцям.
  Я вирахував головні дії які треба виконати на випадок нещастя на дорозі.
  АЛЕ:
  ВСІМ ХТО В ДОРОЗІ І ХТО ЗБИРАЄТСЯ В ДОРОГУ, БАЖАЮ ЩАСЛИВО ДОБРАТИСЬ ДО МЕТИ.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук