УПЦ (КП) прокоментувала рішення РПЦ про розрив відносин з Константинополем
В УПЦ (КП) вважають, що РПЦ намагається втримати світську владу під виглядом священнодійства
Українська православна церква Київського Патріархату (УПЦ КП) рішуче засудила рішення Синоду Російської православної церкви (РПЦ) про розрив молитовного спілкування зі Вселенським патріархом. Таке рішення в церкві вважають безпідставним.
Про це йдеться у заяві прес-центру Київської Патріархії.
«Припинення молитовного поминання одним Предстоятелем Церкви іншого Предстоятеля Церкви і розрив євхаристійного спілкування між ієрархами може бути виправданий серйозними порушеннями богословського характеру (проповідь і поширення єресі чи іншого лжевчення)», - пояснюють в УПЦ (КП).
Натомість, питання церковно-адміністративного характеру (призначення представників Вселенського Патріарха), навіть при наявності заперечень від іншої Церкви, має вирішуватися на церковно-адміністративному рівні, а не через розрив з'єднання в Таїнстві Святої Євхаристії, йдеться у документі.
У прес-центрі наголосили, що Московський Патріархат фактично прирівняв зовнішню, мирську сторону життя Церкви, до сутнісної, таємничої сторони, прирівняв питання керівних прав та влади ієрархів - до єдності у Христі. Тобто намагається втримати світську владу під виглядом священнодійства.
УПЦ (КП) відзначає, що, хоча у Московському Патріархаті вважають Україну «своєю канонічною територією», вселенський патріарх ніколи нікому не передавав своїх канонічних прав щодо Київської Митрополії. Присвоєння в 17 столітті РПЦ влади над церквою в Україні відбулося не за приписом канонічних правил і є недійсним.
«Відомо і очевидно також, що перший канонічно визнаний Вселенським Православ'ям Предстоятель Московського Патріархату був поставлений Константинопольським Патріархом Єремією II наприкінці XVI ст., тобто на понад шість століть пізніше часу утворення Київської Митрополії», – нагадали в Київському Патріархаті.
Як відзначили в Київському патріархаті, посилання керівників РПЦ на те, що призначення Екзархів Вселенського Патріархату порушує канонічну територію Московського Патріархату є безпідставним.
Разом з тим, як зазначається, одним з головних мотивів мирян РПЦ в Україні зберігати свою підлеглість Московському Патріархату було переконання, що через цю підлеглість вони зберігають єднання з повнотою Православ'я, з Помісними Православними Церквами.
«Тепер усі згадані архієреї, духовенство, монахи і монахині та миряни мають усвідомити: залишаючись далі під владою Московського патріарха вони разом з ним розривають молитовне і євхаристійне єднання з Вселенським Патріархом», - резюмують у Київському Патріархаті.
Як повідомлялось, через ситуацію з наданням автокефалії Українській православній церкві з боку Константинополя, патріарх Російської православної церкви Кирил припиняє згадувати патріарха Константинопольського Варфоломія за богослужінням.
На думку російської церкви, ситуація з томосом для України нібито є «небезпечною для світового православ'я».
У Київському патріархаті переконані, що розколу церкви після томосу, яким наразі лякає Московський патріархат, не буде, просто УПЦ (МП) може відійти від спілкування.
Як повідомляв ZAXID.NET, Синод Російської православної церкви у п'ятницю, 14 вересня, вирішив припинити поминати предстоятеля Константинопольської церкви, патріарха світового православ'я Варфоломія під час богослужіння. Таке рішення виникло після того, як Варфоломій призначив двох екзархів в Києві.