В архіві УСБУ Львівщини зберігається понад 20 тис. кримінальних справ на учасників ОУН-УПА
Галузевий державний архів СБ України містить найбільшу колекцію документів з історії ОУН і УПА: десятки тисяч кримінальних справ на учасників підпілля, матеріали ОУН і УПА, розшукові матеріали органів НКВС-НКДБ-МДБ-КДБ УРСР. У грудні 2007 року при СБ Україні створено робочу групу істориків для активізації вивчення цих документів. "Незважаючи на те, що чимало матеріалів носять упереджений характер, більшість із них свідчить, що діяльність ОУН і УПА мала на меті головне завдання: здобуття Української самостійної соборної держави," - розповів сьогодні, 23 січня, під час перших громадських історичних слухань "УПА. Слід в історії" співробітник Архіву СБУ, кандидат історичних наук Олександр Іщук. Про це ZAXID.NET повідомив прес-центр СБ України.
Як розповів О.Іщук, масив документів про діяльність ОУН і УПА, який зберігається у фондах ГДА СБ України, можна умовно розділити на дві великі частини: оригінальні документи ОУН і УПА, вилучені радянськими каральними органами у вбитих та заарештованих підпільників у 1939-1955 рр. Найбільша їх частина збереглася в унікальній архівній справі №376 з фонду колекції друкованих видань. Цей збірник матеріалів був створений на початку 1960-х рр. співробітниками КДБ УРСР - колишніми учасниками боротьби з підпіллям. Тому матеріали добиралися зі знанням справи, добре систематизовані. Кожен том присвячений окремій темі з історії ОУН і УПА. Без перебільшення можна сказати, що ця справа є найбільшим зібранням архівних матеріалів ОУН і УПА в Україні. Це інструкції, накази та інші розпорядження керівників ОУН і УПА, література та пропагандистські матеріали, видані у підпіллі, листівки ОУН і УПА, звіти підпілля та документи різних його ланок: Служби безпеки, Головного осередку пропаганди, молодіжних структур, відділів УПА тощо.
Другий масив - документи органів держбезпеки УРСР щодо розшуку учасників ОУН і УПА. Тут зібрані архівні кримінальні справи на учасників ОУН і УПА (як реабілітованих, так і не реабілітованих), накази керівництва МДБ СРСР, УРСР та обласних управлінь України щодо боротьби з "націоналістичним підпіллям", різноманітні звіти, статистика та оперативні матеріали органів державної безпеки УРСР про хід боротьби з ОУН і УПА в 1939-1941 та 1943-1955 рр. У справі також зберігаються фотографії учасників ОУН і УПА.
Крім архіву СБ України у Києві, архівні кримінальні справи на учасників ОУН і УПА зберігаються в обласних управліннях СБУ Західних областей. Зокрема, в Тернопільській області їх понад 16 тисяч, у Львівській області - понад 20 тисяч. Нині ГДА СБУ проводить систематизацію та опис цих масивів документів. Для активізації вивчення цих документів будуть залучатись місцеві історики та науковці.
Співробітники архіву беруть участь в інформуванні громадськості про діяльність ОУН і УПА. Зокрема, матеріали СБ України використовувалися для підготовки кількох томів документальної серії книг "Літопис УПА", яка на сьогодні є найбільшою збіркою про діяльність українського підпілля, а також у спільній українсько-польській серії книг "Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб". У 2001 році Львівському історичному музею були передані копії фотокарток Р.Шухевича, його родини та довірених осіб для розміщення у музеї Головного командира УПА у с. Білогорща. У 2007 році видано двотомник "Роман Шухевич у документах радянських органів державної безпеки (1940-1950)", в листопаді 2007 року в Центральному офісі СБУ в Києві відкрито виставку, присвячену цьому Герою України.
У жовтні 2007 року в музеї Великої Вітчизняної війни у Києві відкрилася виставка, присвячена постаті Ніла Хасевича ("Зота", члена ОУН, автора бофонів - своєрідних облігацій державної позики), де представлені оригінальні роботи митця з фондів ГДА СБ України.