Із чим прийти та як проголосувати на виборах президента України
Пропонуємо інформацію, яка дозволить спокійно почуватися у день виборів
У неділю, 31 березня, українці обиратимуть президента України. Пропонуємо нашим глядачам інформацію, яка дозволить спокійно почуватися у день виборів. Які документи потрібно мати з собою? Коли найменші черги на виборчих дільницях? Та як зробити свій вибір і не потрапити до в’язниці?
Вибори президента — відповідальне завдання для кожного. Так, окрім стандартного «за кого проголосувати», у людей виникають й інші питання. Перше, що треба знати — на яку дільницю йти та чи обов’язково мати запрошення.
Начальник відділу державного реєстру виборців Олег Ногас розповідає, що можна проголосувати і не отримавши запрошення: «На це не потрібно зважати, потрібно перевірити себе у списках виборців на дільниці або прийти безпосередньо до нас, в державний реєстр виборців. Ми також можем надати цю інформацію».
Також перевірити себе у списках виборців можна на сайті Державного реєстру виборців.
Проголосувати на виборах президента можуть тільки громадяни України. Щоб зробити це, потрібно взяти з собою документ, що засвідчує особу. Маючи тільки водійське посвідчення або закордонний паспорт проголосувати не вдасться.
«Для того, щоб прийти на виборчу дільницю і проголосувати, кожному громадянину України потрібно мати: паспорт України або ID-картка, навіть без вкладиша. Якщо це військовослужбовець, то це може бути військовий квиток. Все інше не діє», — каже Тетяна Королевська, голова виборчої дільниці.
Проголосувати на виборчій дільниці можна з 8:00 до 20:00. Крім переліку необхідних документів, потрібно знати, коли буде найзручніше зробити своє волевиявлення. Голова окружної виборчої комісії Олена Дудко розповідає: «Враховуючи, що Львівщина — дуже набожний регіон і в нас люди ходять у неділю до церкви, то найбільший потік людей на дільницях очікується власне після закінчення Служби Божої».
Не тільки можливі черги налякали виборців. Раніше у соцмережах поширювали важливу інформацію для потенційних призовників. Мовляв, на виборчих дільницях будуть уточнювати списки. І можна одразу з кабінки потрапити до казарми.
«Це є абсолютно неправдива інформація. Хто це розміщував — нам невідомо. Військові комісаріати до цього жодного відношення не мають. Так що всі молоді люди можуть прийти, сміло зробити своє волевиявлення на виборах президента», — каже начальник прес-служби Львівського обласного військкомату Володимир Фітьо.
Тож, якщо вам вручили бюлетень і йдете голосувати, треба знати правила, за порушення яких спілкуватися доведеться уже з поліцією. Наприклад, якщо зробите селфі у виборчій кабінці, то наступні три роки проведете за ґратами. Також не можна довго кружляти біля урни. Порушенням правил вважатиметься агітаційна листівка. Матимуть проблеми і ті, хто ображатиме членів виборчої комісії чи порушуватиме порядок на дільниці.
«Це неприпустимо, розумієте! В день голосування у членів виборчої комісії дуже напружена робота. Якщо виборець не буде вести себе коректно, то вони мають право запросити поліцейського», — розповідає голова окружної виборчої комісії Богдан Хапко.
Якщо ви все зробили правильно — вітаємо! Ваш обов’язок виконаний, а голос зарахують. Тепер залишається дочекатися офіційних результатів. Важливо не сплутати їх із попередніми даними. У будь-якому разі весь цей час потрібно зберігати спокій. Психотерапевт Лариса Дідковська розповідає: «Будь-яка невизначеність, будь-яка невідомість підіймає рівень тривоги у будь-якої живої істоти. Це нормально. Насправді, будь-які зміни означають: з одного боку — порушення стабільності, а з іншого — шанс».
Офіційні результати виборів оголосять до 10 квітня. Якщо якийсь із кандидатів не набере понад 50% голосів, то українці голосуватимуть ще раз. Другий тур розпочнеться 21 квітня. Після нього стане відомо, хто ж став новообраним президентом України.