Від сміттєвої проблеми потерпають і райони Львівщини
Після закриття Грибовицького сміттєзвалища постійних майданчиків для вивозу сміття не мають Пустомитівський, частини Городоцького та Жовківського районів
Непотріб заполонив не лише Львів. Населені пункти області також потерпають від сміттєвої кризи, яка загострилась після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі. Міста та села місяцями чекають на сміттєвози або ж ховають відходи хто де може ― у лісосмугах, на території підприємств.
На околиці Жовкви, у селі Стара Скварява кілька тижнів тому у місцевому кар'єрі виросло стихійне звалище. Хто звіз сюди непотріб, сільський голова не знає, каже, що це не у його підпорядкуванні.
«Це не є на моїй території, це на приватній території цегельного заводу «Керамік» є стихійне сміттєзвалище. На мою думку, частково це, напевно, є або жовківське, або, можливо, окремими частинами завозилось. Його там небагато, 5-6 машин», – запевнив сільський голова с. Стара Скварява Василь Дзюб.
Як сміття опинилось на території цегельного заводу, в'їзд на який можливий лише через браму, ― невідомо. Журналістам так і не відчинили.
Ситуація ж у самій Жовкві нагадує Львів: переповнені смітники, вміст яких накопичується тижнями. Та тішаться, що в порівнянні з обласним центром ситуація краща.
«До святої вечері то зробили трошки порядок, а після як занедбали, так і по сьогоднішній день», ― каже жовківчанин Володимир.
«Хотілось би, звичайно, частіше, але все одно не так, як показують Львів, де взагалі зараз засмічено», ― іронізує жовківчанка Лілія.
Декілька місяців Жовква, яка теж вивозила сміття на Грибовицьке сміттєзвалище, що розташоване у Жовківському районі, як могла виходила з ситуації. У райцентрі навіть відбувся конкурс, на якому перемогла фірма АVЕ. Саме вона з лютого займатиметься вивозом відходів із Жовкви.
«Вісім місяців практично місто Жовкву виручають інші міста Львівської області. Зазвичай міські голови йдуть назустріч нам і невелику кількість, але стараються сміття забрати. Питання місця складування до сьогодні ми не вирішили», – повідомив мер Жовкви Петро Вихопень.
Та не всім громадам вдається домовитись про вивіз сміття. В селі Оброшине чисто, а от одразу за ним просто під лісом суцільне сміттєзвалище.
З цих вже сміттєвих гір очевидно, що звозять сюди непотріб систематично.
Нам вдалося зафіксувати черговий рейс трактора із повним причіпом відходів. Кілька хвилин і він вже повертається порожній. Цей самий причіп зазвичай стоїть біля оброшинських багатоповерхівок біля сміттєвих баків. Та мешканці кажуть, пакунки кидають саме на нього. Бо сміттєвозів не було вже зо кілька місяців.
«Той причіп вивозять. Куди ― не знаю. Десь вивозять, а потім знову накидаємо і знову вивозять. А ті смітники так стоять повні вже який місяць. Вже другий чи третій», – каже мешканка багатоповерхівки Оксана.
Та саме сьогодні бригада компанії, яка має договір з Оброшиним, приїхала прибрати відходи ще з минулого року. Куди все це повезуть ― не кажуть.
На запитання куди вивозять сміття, водій говорить – куди скажуть. Коли знову приїдуть по сміття ― санкомівці не знають. В приватному секторі майже кожне обійстя має також укладені договори з ними на вивіз відходів.
Оброшинці пані Ганна та Михайло кажуть, що після нового року угоди не продовжували. Бо в січні ще жодного разу з індивідуальних баків сміття не забирали.
«Що можна, то спалюємо, а що не горить, то кидаємо в бак, а там буде видно. Найгірше буде літом, бо зараз як шось там кинув в бак, то воно замерзне собі і буде стояти. А літом мухи, інфекція», ― кажуть мешканці села.
До пожежі Грибовицьке сміттєзвалище за добу приймало 700 тонн сміття зі Львова та 111 тонн з області. Полігоном, крім обласного центру, користувались села та міста Пустомитівського, частини Городоцького та Жовківського районів.