«Я провалив свою реформу»
Полковник Сергій Зюбаненко розповів про невдалу спробу реформи львівської міліції
0До теми
-
Нова міліція народиться у Львові.
Американський мільярдер Джордж Сорос готовий оплатити реформу української міліції ZAXID.NET - Реальна міліція ZAXID.NET
- У Львові відкрили Центр, де всіх охочих вчитимуть стріляти і робити штучне дихання ZAXID.NET
- У Львові зареєстрували формування «Муніципальна дружина» ZAXID.NET
-
Реформа МВС, якої не буде.
ZAXID.NET
З липня по жовтень 2014 року у Львові реалізовували перший етап пілотного проекту з реформування органів внутрішніх справ. Понад 90 експертів працювали за сімома напрямками впродовж кількох місяців. Результатом спільної роботи громадських активістів, науковців, правоохоронців та представників органів місцевого самоврядування стала модель трансформації міліції, що ляже в основу нового закону України про поліцію.
Яку ж модель реформи підготували експерти у Львові, чому наше місто обрали для пілотного експерименту, а також чому про цей експеримент не хочуть говорити експерти, ZAXID.NET розпитав начальника львівського міського управління міліції Сергія Зюбаненка.
Чому Львів обрали для реалізації так званого пілотного проекту з реформи міліції?
Бо люди у Львові були до цього найбільше готові. І львівська міліція теж була до цього готова.
Після успішно проведеного «Євро 2012» ми зарядились позитивом, в міліціонерів загорілись очі, що вони все роблять правильно, за європейськими стандартами. Саме тому пілотний проект з реформування міліції вирішили розпочати зі Львова.
Ви брали участь у реалізації цього проекту. Результатом першого етапу цього львівського експерименту мала стати концепція реформи МВС, яка мала б стати основою майбутнього закону про поліцію. На жаль, у ЗМІ було явно недостатньо інформації про хід цього експерименту. Наприклад, про роботу громадської ради можна було дізнатись лише з постів кількох людей у Facebook? Про роботу інших експертних груп інформації ще менше. Що ж то за пілотний проект, що він такий «невидимий» для громади?
Пілотний проект реформування міліції передбачав співпрацю 7-ми робочих груп, метою яких було вироблення концепції майбутнього закону про поліцію, який однозначно передбачає кардинальну зміну системи правоохоронних органів.
До процесу широко була залучена громадськість. Було проведено багато соцопитувань, зустрічей з громадською радою. Дискусії тривали часто і результативно.
Можу стверджувати, що до громадськості дослухались у багатьох аспектах. Наприклад, у питаннях контролю за роботою органів внутрішніх справ: це і призначення на керівні посади, моніторинг роботи підрозділів, коли група громадських активістів, чи юристів безперешкодно перевіряє роботу того чи іншого підрозділу. У концепції буде закладено механізми здійснення цього контролю.
Чому львів’яни не зауважили якихось змін після завершення першого етапу проекту реформування міліції?
Перша стадія проекту, яка уже завершилась, не передбачала матеріальних аспектів, будівництва чи поновлення технічного забезпечення чи ще чогось. Цей проект передбачав напрацювання концепції для оновлення законодавчої бази. Цим займаються дуже поважні люди на чолі з [правозахисником, головою Експертної ради з реформування міліції при МВС України] Євгеном Захаровим, експерти та громадські діячі. Всі включились у цей процес.
У рамках проекту планували участь міжнародних експертів. Про що саме мова?
Вони були, звичайно, але я не входив у цю групу і не можу про неї говорити. Я працював у сьомій робочій групі, яка займалась всіма цими ноу-хау для удосконалення роботи міліції з технічної точки зору. Тому мені було цікаво розвивати саме цей технологічний напрямок, бо я маю в цьому певний досвід.
Свого часу під час моєї служби у Кременчуці ми власними силами запровадили ноу-хау, яке допомогло удосконалити роботу наших відділків.
З колегами ми взяли iBox і встановили його у райвідділку, помістивши туди всю найкориснішу інформацію для громадян: там можна було знайти зразок написання скарги, обличчя та звання міліціонерів, щоб предметно знати на кого, наприклад, скаржитись. Програма давала можливість навіть начитати скаргу голосом, яка архівувались автоматично і заносилась у нашу базу.
У Сихівському райвідділі Львова ми зробили щось аналогічне, але там вони чомусь не дуже працює. В Галицькому райвідділі ми плануємо невдовзі повісити такий iBox і побачимо як там працюватиме.
Ще для нашого нового міського управління фахівці розробляють програму «Розумний офіс», яка дасть можливість контролювати і моніторити робочий час правоохоронців.
Хто і скільки фінансів виділятиме для реалізації експериментального пілотного проекту реформи, етапи якої, з ваших слів, вже втілюються сьогодні у Львові?
У рамках цього проекту фінансову допомогу нам обіцяють міжнародні фонди, якщо ми переконаємо їх у тому, що дійсно почали змінюватись. Я розумію, що ми не можемо зробити це за один день. І я розумію, що не можу просити гроші, коли у країні війна.
Але все ж ми не можемо так довго зволікати, ми не можемо відкладати, треба виділяти кошти, хоч невеликі, з міського бюджету, щоб не штопорити процес. Можемо взяти за основу якийсь один райвідділ, де почати цю роботу. Важливо, щоб робота почалась, а гроші знайдуться.
Повірте, бізнес піде нам на зустріч, я впевнений, бо кожному хочеться жити у безпечному місті, де є нормальна поліція.
У мене вже є домовленості із [мером Львова] Андрієм Садовим, який каже, що це підтримує. Ми мали розмову перед апаратною нарадою 28 січня, де він сказав, що 2015 рік буде роком допомоги правоохоронним органам, бо безпека понад усе.
Окрім того, уже є €6 млн, які ми виграли у рамках міжнародного гранту. Однак за умовами угоди освоювати гроші у цьому проекті ми зможемо тільки з 2016 року.
Скільки коштів місто готове вам виділити?
Міська рада виділить на підтримку органів правопорядку цього року 6 млн грн. Ці гроші підуть на розвиток та удосконалення системи ЛОЦМАН [Львівський оперативний центр миттєвого адміністрування нарядів] та на встановлення «розумної» системи відеоспостереження. Тільки не сприймайте це просто за встановлення відеокамер по всьому місту – це не так. Це система, яка допомагає контролювати порядок у місті.
Мені всі говорять: та що ти вчепився до тих камер, та ото візьми собі познімай там картинки з камер біля банку… А я намагаюсь пояснити, що це не просто відеокамери, які відслідковують що і де робиться.
«Розумна» система відеоспостереження працює за певним принципом. От, наприклад, є скупчення людей на масовому заході біля Ратуші. Щоб контролювати це місце, мені треба поставити купу міліціонерів. А відеокамера «розумної» системи сама сигналізує оператору, коли більше 100 людей збираються в одному місці. Далі включаються камери з інших точок і відслідковують обличчя учасників того скупчення людей. Деталізація відеокартинки така, що недопалок, викинутий на землю, можна побачити.
Загалом одна камера «розумної» системи відеоспостереження може замінити 10 міліціонерів. І оцю зарплату, від скорочення кадрів, ми можемо спрямувати на розвиток ОВС.
Поясніть свою позицію, висловлену на апаратній нараді у Львівській міськраді 28 січня. Ви сказали, що експеримент з реформування правоохоронних органів на базі львівської міліції провалився? Що ви мали на увазі?
Я мав на увазі провал свого пілотного проекту з реформи міліції – «ДоРеМі» [ДОбровільна РЕформа МІліції], який започаткував ще у 2012 році, після поїздки до Грузії, де я побачив реальні реформи і дійсно повірив, що і у нас можна їх реалізовувати. Після повернення у мене виникли певні ідеї, які я виклав у концепції регіональної ініціативи «ДоРеМі».
У рамках цієї реформи було вирішено побудувати нове управління міліції на вул. Стрийській, та серйозно зайнятись заміною людського ресурсу правоохоронних органів на технічний.
Було питання мотивації правоохоронців: просто замінити одних на інших не виходило, виникало питання із зарплатами, бо самі знаєте, яка тут проблема.
Разом з мерією, яка пішла мені на зустріч, домовились про кілька земельних ділянок, де мало бути побудоване житло для правоохоронців. Людина, яка б виграла конкурс на ту чи іншу посаду, пройшовши поліграфи і всі кола пекла перевірок, отримувала б службове житло на 5 років. Якщо за 5 років вона б нас влаштовувала, отримала б можливість приватизувати це житло. Ми вважали таку мотивацію суттєвою.
Було заплановано і багато інших речей: переформатування підрозділів, запровадження системи «розумний офіс» у новому міському управлінні, зміна структури органів, співпраця з міжнародним інституціями, де ми вигравали гранти, нова дитяча поліцейська академія.
Ця реформа передбачала, що зміни ми зможемо побачити, так би мовити, на око, відчути на практиці. Це було обговорено в міністерстві, це був шалений поступ, я вважаю, на той час.
І це все мало відбутись до 20 грудня 2014 року. Включились активно міськрада і обласна рада, були створені експертні та громадські ради. Однак ситуація в країні змінилась і я не дотримав слова. Я обіцяв людям, що 20 грудня 2014 року я відкрию нове міське управління міліції.
Я ніяк не мав на увазі пілотний проект з реформування міліції, над яким працюють багато людей з усієї України, професіоналів та експертів, небайдужих і активних громадян. Так, я не знайшов гроші, не зробив те, що обіцяв і саме тому я достатньо емоційно висловлювався на апаратній [нараді].
Після публікації ZAXID.NET ваших заяв на тій нараді ви написали достатньо емоційний пост на своїй сторінці у Facebook, де звинуватили нас у непрофесійності і навіть погрожували подати до суду, але за 20-30 хв. видалили цей пост. У вас більше нема образ на журналістів?
Ні, звичайно. Я розумію і шаную вашу роботу, і, сподіваюсь, що ви зрозумієте мою.
Повертаючись до реформи. Яких кардинальних змін очікувати від її реалізації правоохоронцям? Зокрема, щодо скорочення кількості міліціонерів, яке має бути досить суттєвим.
Питання не в кількості міліціонерів, питання в системі. Раніше вважали, що нас [міліціонерів] є 300 тис. Зараз забрали частину в Нацгвардію, тепер нас 180 тис. Проте і ця цифра не зовсім коректна. Відомо, що ми зараз атестовуємо безліч таких служб як автогосподарство, медичні заклади, навчальні заклади. Ну як викладач філософії може бути полковником міліції? А нас рахують за всіма цими службами, тому нас так багато.
А насправді, правоохоронців, універсальних міліціонерів, які на моє переконання, повинні вміти все - бути патрульними, інспекторами ДАІ і дільничими одночасно, є одиниці.
У Києві перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе розповідає про набір у нову поліцію і пересічні кияни активно долучаються до цієї ініціативи. Чи буде це реалізовано у Львові?
Наскільки я володію інформацією, після Києва це буде Одеса, Харків, і аж потім Львів. Поки що у Львові не приступали до збору заяв до вступу у поліцію, не було жодних наказів. Хоча я знаю, що охочих є достатньо.
Однак, і я підтримую в цьому голову Експертної ради при МВС Євгена Захарова, всі ці речі треба робити у вже новому законодавчому полі. Буде новий закон про поліцію – буде можливість реалізовувати реформи. Зі старими законами ми наштовхнемося на велику кількість проблем.
Судячи із того, як неохоче київські міліціонери пишуть заяви до нової поліції, ставлення до реформи у них не дуже позитивне. Є навіть припущення, що понад 90% діючих правоохоронців у Львові не готові йти у нову поліцію. Що ви скажете на це?
Я категорично не погоджуюсь з таким твердженням. Справа не в тому, хто і як чується в силі. Є така метафора – якщо дитину постійно «дебілом» називати, то вона дебілом і виросте. Якщо правоохоронці постійно зазнають критики, і ми міліціонерів сприймаємо негативно, а рівень довіри 1%, то хто, скажіть, захоче працювати у таких органах?
Емоційний стан у міліціонерів сьогодні на нулю. Щоб повернути їх у стрій вони мають відчути повагу, відчути себе правоохоронцями, щоб на них дивились як на людей, що забезпечують правопорядок. Якщо так є, то вони працюють втричі краще.
Порядні хлопці готові сьогодні на будь-які поліграфи, люстрації – на все. Вони теж чекають, що система зміниться, і працювати вони будуть гідно. А виродків всюди вистачає, згоден. Але я сподіваюсь, що покидьки залишать правоохоронні органи.
Довіра до правоохоронців справді досі дуже низька, що з цим робити?
Якщо мені покажуть людину, якій будуть довіряти і за якою потягнуться, я готовий віддати йому своє робочу місце.
Дуже вагомий мотиваційний момент, коли є моральний лідер, як от Ека Згуладзе. От вона викликає довіру у людей, от люди їй вірять, і вона уособлює для них зміни, які їй вдалось втілити у себе в країні. Їй вірять, і до неї пішли.
І у нас теж треба це запроваджувати. Брати моральних лідерів і пробувати.
Зараз у ВР активно працюють над законопроектом про муніципальну міліцію, за яким значна кількість повноважень МВС перейде до органів місцевого самоврядування. Як ви до цього ставитесь?
Я чув про цей законопроект, але не знаю деталей, тому не можу нічого суттєвого сказати.
Як самі правоохоронці ставляться до реформ? Які результати опитувань серед міліціонерів у рамках пілотного проекту?
Я можу говорити тільки про опитування, про яке знаю і що вразило всіх нас: самі міліціонери ставляться до системи, в якій працюють гірше, ніж громадяни до правоохоронних органів в цілому.
Але я знаю, що велика кількість порядних міліціонерів чекають позитивних змін не менше, аніж громадяни.
Про решту опитувань і конкретні цифри вам зможе розповісти Євген Захаров. Я не компетентний коментувати питання, які не стосуються діяльності у робочій групі, в якій я працював.