Юрій Луценко уникнув відповідальності за образливі публікації в Facebook
Дисциплінарна комісія відмовилася покарати генпрокурора
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (КДПК) 28 лютого не змогла притягти до відповідальності генерального прокурора Юрія Луценка за його публікації у Facebook, у який він порушив презумпцію невинуватості щодо героїв своїх дописів. Про це пише «Судово-юридична газета».
Член КДКП Анатолій Коваленко заявив на засіданні, що в своїх публікаціях Луценко дійсно припустився порушень щодо презумпції невинуватості людини. «Заяви генерального прокурора порушують презумпцію невинуватості та можуть підштовхнути громадську думку і суд до певного висновку. Жодна посадова особа не має права називати когось винуватим», – зазначив він.
Коваленко додав, що є і відповідна практика ЄСПЛ з приводу висловлювань посадових осіб, однак після цього повідомив, що чинний Закон «Про прокуратуру» не передбачає жодного дисциплінарного покарання для генерального прокурора, зокрема у вигляді звільнення або догани, і запропонував закрити дисциплінарне провадження стосовно Луценка.
Заявники в цій дисциплінарній справі з такою позицією не погодилися. Адвокати Злата Симоненко і Володимир Петраковський повідомили, що, на їхню думку, КДКП все ж може знайти спосіб притягти Луценка до відповідальності, зокрема оголосити йому догану. Для цього голова ГПУ може доручити своєму заступнику притягти його до дисциплінарної відповідальності.
У дописах Луценко вживає слово «хабарник» без вироку суду, що обурило правозахисників
27 лютого Луценко надіслав свої пояснення до КДКП. У документі генпрокурор повідомив, що презумпції невинуватості не порушував, а лише інформував громадськість про дії органів прокуратури та хід розслідування кримінальних проваджень. При цьому до своїх пояснень генпрокурор доклав відповідну лінгвістичну експертизу.
Члени дисциплінарної комісії засумнівалися в якості проведеної експертизи, яку проводила приватна організація «Київська незалежна судово-експертна установа». Сама експертиза, як зазначили в КДКП, містить низку суб'єктивних оцінок.
На засідання КДКП 28 лютого Юрій Луценко особисто не з'явився, його представляв адвокат Оксана Дітинко. Вона повідомила, що якщо комусь публікації генерального прокурора завдали шкоди, то він може звернутися з відповідним позовом до суду.
В результаті КДКП ухвалила рішення закрити дисциплінарну справу проти Луценка.
Нагадаємо, що підставою для дисциплінарної скарги на Юрія Луценка стали сім його постів в Facebook в 2017 році, в яких генеральний прокурор коментував затримання осіб, підозрюваних в отриманні хабарів. При цьому Юрій Луценко вживав вирази на кшталт «хабарник», «член злочинної групи», публікував фотографії затриманих, їхні імена і документи. Заявники повідомили, що своїми діями Юрій Луценко порушив презумпцію невинуватості затриманих, оскільки вони ще не були засуджені.
Розгляд дисциплінарної справи Юрія Луценка почався ще у вересні 2017 року, але неодноразово переносився через неявку Луценка.
Раніше комісія не змогла притягнути до відповідальності у аналогічній справі головного військового прокурора Анатолія Матіоса.