Зеленський підписав закон про реформу прокуратури
Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою України закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури». Про це свідчить інформація в картці законопроекту № 1032.
Згідно з інформацією на сайті парламенту, 23 вересня закон підписав спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, документ передали в Офіс президента і цього ж дня його повернуто з підписом президента.
Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім пунктів та підпунктів, які набирають чинності з дня початку роботи відповідно Офісу Генерального прокурора, регіональних прокуратур, окружних прокуратур.
Згідно з прийнятим законом, Генпрокуратуру мають перейменувати в «Офіс генерального прокурора».
Військову прокуратуру ліквідують, штат прокуратури зменшать в результаті переатестації. Діяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів призупинять до 1 січня 2021.
До генерального прокурора повернуть вимогу мати вищу юридичну освіту. Цю норму скасували у 2016 році, що дозволило стати генпрокурором Юрію Луценку.
Новий закон дає право генеральному прокурору в разі потреби створювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу генерального прокурора, обласних чи окружних прокуратур.
У новій структурі органів прокуратури регіональні прокуратури стануть обласними, а місцеві – окружними. Перелік і юрисдикцію окружних прокуратур визначатиме генпрокурор своїм наказом.
Згідно з новим законом, генеральний прокурор матиме двох перших заступників і заступників, кількість яких не обмежується.
При цьому нову структуру прокуратури буде створено після того, як прокурори пройдуть переатестацію.
Оклад прокурора окружної (місцевої) прокуратури збільшиться з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних громадян, з 2021 року він складе 20 прожиткових мінімумів, а з 2022 року – 25 мінімумів.
Крім того, збільшаться оклади керівництва Офісу генерального прокурора, керівників обласних (регіональних) прокуратур. Преміювання прокурорів відбуватиметься у порядку, затвердженому генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їхньої роботи.
Національна академія прокуратури України стане Тренінговим центром прокурорів.