Жителів Криму агітують стати російськими громадянами
Україна провадила переговори з Російською Федерацією щодо врегулювання діяльності ЧФ в Криму з 1999 року, але Москва ігнорувала усі пропозиції Києва. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповіла чільний український дипломат - посол України у Словаччині Інна Огнівець, яка брала участь в цих переговорах. Інна Огнівець, що МЗС регулярно виганяло з Криму консульські групи російських дипломатів, які незаконно роздавали там паспорти Росії, - інформує Бі-Бі-Сі.
Дипломат наголосила, що "невипадково наступною після Грузії може бути Україна" і вона пояснила: "Багато років, починаючи з часів незалежності, ми спостерігаємо таку картину: по-перше, звучать територіальні претензії Росії Україні щодо Криму; а по-друге, ведуться дуже активні дії, які не рекламуються, а приховуються, однак про них відомо Міністерству закордонних справ України щодо надання російського громадянства мешканцям Криму".
Що стосується відносин з Росією, то, на жаль, на звернення України стосовно обміну такою інформацією відповіді не має. І дуже важко перевірити це. Як нещодавно заявив міністр внутрішніх справ, реально, якщо, скажімо, інша країна не заявляє офіційно, скільки громадян отримало громадянство Російської Федерації, наприклад, вихідців з України або громадян України, то сама країна не може це з’ясувати. Більш того, це можна розцінювати як репресивні дії.
"Громадянство Росії дає Російській Федерації можливість в любий момент заявити, що порушуються права так званих "соотечественников". А для цієї заяви достатні елементарні провокації, які ми неодноразово спостерігали в Криму. Навіть такі питання, як спільні навчання НАТО і України, які відбуваються кожного року. Подібні навчання раніше відбувалися і з Росією. Однак в Росії заперечень не було, але чомусь в Криму з цього приводу - дуже серйозні протести. Доходило майже до сутичок, коли в готель не пускали учасників цієї програми, створюючи їм фізичні перепони... Українська сторона сприймає це як хуліганство та незаконні дії, але російська сторона вважає це порушенням та утисканням прав громадян Росії. Тому що ці особи, як правило, мають подвійне громадянство, маючи паспорти як України, так і Росії", - зазначила Інна Огнівець.
На запитання Бі-Бі-Сі, як Україна запобігає тому, щоб Росія не могла давати людям своє громадянство, Інна Огнівець зазначила: "Можу компетентно відповісти на це запитання, тому що, працюючи у Міністерстві закордонних справ України в юридичному підрозділі, мені неодноразово доручали готувати відповідні ноти. Ми готували ноти ультимативного характеру про те, що якщо протягом доби 24 годин консульська група Міністерства закордонних справ Російської Федерації не покине територію Криму, де вона займається тим, що цілеспрямовано видає паспорти, то ці особи будуть визнані "persona non grata". Це було попередження, на яке російська сторона реагувала, і ці групи моментально виїжджали. Це означає, що російська сторона прекрасно розуміла, що вона діє незаконно, що вона немає право цього робити... Але це відбувається й надалі, неофіційно відбувається, час від часу відбувається. Досить важко контролювати цей процес.
Крім того, я була свідком того, що підчас переговорів по широкомасштабному договору з Російською Федерацією російська сторона просто наполягала, - це був такий ультиматум - що в угоді має бути норма про подвійне громадянство. Україні вдалося вивести це питання за рамки переговорів, і в договорі між Україною та Російською Федерацією такої норми немає. Тому я можу однозначно сказати, що Російська Федерація дуже активно використовує інститут подвійного громадянства як політичний інструмент".