ЗМІ повідомили про російську атаку на газопровід між Фінляндією та Естонією
Газопровід Baltic Connector вийде з ладу на декілька місяців
Російські війська з високою імовірністю могли атакувати морський газопровід Baltic Connector, який розташований між Фінляндією та Естонією. Влада оцінила, що він вийшов з ладу на кілька місяців, повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на видання Iltalehti.
«Керівництво Фінляндії та Сили оборони підозрюють, що Росія завдала удару по газопроводу між Фінляндією та Естонією», – йдеться у матеріалі.
З цього приводу на 10 жовтня уряд Фінляндії запланував прес-конференцію за участю прем'єр-міністра та міністра оборони країни, яка на момент написання новини ще не відбулася.
Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо планує незабаром прокоментувати це питання в парламенті.
Як повідомляється, влада виявила місце пошкодження газопроводу Baltic Connector. Пошкодження було виявлено в ніч на 8 жовтня. Крім того, виявлено несправність у кабелі зв'язку між Фінляндією та Естонією.
Газопровід між Фінляндією та Естонією пошкоджений і, за оцінками, вийде з ладу на кілька місяців. Прикордонна служба і Сили оборони Фінляндії розслідували пошкодження газопроводу.
Джерела у сфері закордонних справ і політики безпеки повідомили виданню, що від самого початку уряд вважав за можливе, що Росія націлить диверсійну атаку на газопровід, що проходить Фінською затокою.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що блок готовий поділитися інформацією щодо знищення фінської та естонської підводної інфраструктури.
Baltic Connector – це газопровід довжиною 45 морських миль між Інкоо, Фінляндія, та Палдіскі, Естонія. Він був розроблений для створення гнучкості та стійкості енергетичної інфраструктури для країн Балтії та Фінляндії. Коли лінія була введена в експлуатацію в 2020 році, вона вперше з’єднала Фінляндію з внутрішнім ринком природного газу ЄС.
Лінія може працювати в обох напрямках, і вона стала ключовим фактором для будівництва LNG-терміналу Inkoo на фінській стороні. Після російського вторгнення в Україну Фінляндія побудувала плавучий термінал регазифікації СПГ і почала постачати газ споживачам в Естонії та Латвії, а також у Фінляндії, що дозволило всім трьом країнам припинити залежність від російського трубопровідного газу, пише видання The Maritime Executive.
Однойменний трубопровід Baltic Connector — це одна майже 50- сантиметрова труба, розрахована на тиск 55 бар. Він може переробляти близько 2,6 млрд кубометрів на рік. За даними Gasgrid, раніше на лінії не було виявлено жодних збоїв.
Новина про пошкодження стратегічного газопроводу між двома країнами НАТО привернула увагу аналітиків з питань безпеки, особливо тому, що цей час припадає напередодні початку зимового опалювального сезону. Подібний удар по стратегічному трубопроводу стався майже рівно рік тому: 26 вересня 2022 року таємна атака на інфраструктуру трубопроводу поблизу датського острова Борнхольм знищила три з чотирьох трубопроводів у мережі Газпрому Nord Stream («Північний потік»). Розслідування причин цього попереднього інциденту все ще триває.
Хоча організація перевірки трубопроводу для Balticconnector займе кілька днів, станції моніторингу землетрусів у регіоні не виявили сейсмічних сигналів, які б вказували на вибух. Атаки газопроводу Nord Stream були негайно зафіксовані сейсмографами в сусідніх державах.
Зауважимо, що нещодавно ЗМІ інформували про те, що НАТО розробляє технології, що дозволять в режимі реального часу виявляти підозрілу активність поблизу критично важливої підводної інфраструктури після того, як вибухи на трубопроводі «Північний потік» рік тому продемонстрували труднощі моніторингу.
До цього НАТО посилювало спостереження за підводними човнами після того, як оборонний альянс попередив, що РФ може зашкодити критично важливим підводним об'єктам Європейського союзу та США. Торік навесні військово-морські сили Фінляндії та Швеції посилили свою готовність запобігти нападу Росії на енергосистеми цих держав. Тоді російські надводні кораблі були помічені поблизу вітряних електростанцій та підводних кабелів.
Доповнено. Норвезький неурядовий дослідницький інститут NORSAR зафіксував ознаки вибуху поблизу Фінляндії у Балтійському морі, приблизно у той самий час, коли з невідомої причини було пошкоджено газопровід Baltic Connector.