11 лівих партій об’єднаються під керівництвом Мороза
Соціалістична партія (СПУ) досягла домовленостей з іншими партіями лівого спрямування про механізм об'єднання в єдину силу. 17 грудня десять партій будуть розпущені, їх члени напишуть заяви про вступ до лав соціалістів, після чого Соцпартія змінить назву. Контроль над новою силою залишиться у колишнього керівництва СПУ, яку зараз очолює Олександр Мороз.
Приєдналися політичні організації можуть розраховувати на половину місць у керівних органах і в передвиборному списку, а індивідуальні квоти партій складуть від 1% до 10%. В об'єднанні, крім СПУ (лідер - Олександр Мороз), візьмуть участь ще десять політсил - партія "Справедливість" (Станіслав Ніколаєнко), «Селянська партія України» (Зіновій Холоднюк), "Народна влада" (Йосип Вінський), "Відродження села" (Дмитро Воронін), "Всеукраїнська партія дітей війни" (Валерій Іващенко), "Українська селянська демократична партія» (Дмитро Андрієвський), "Всеукраїнський патріотичний союз" (Сергій Ганжа), "Діти війни, Народна партія України" (Василь Патлачук) "Соціалістична Україна" (Володимир Гошовський) і "Козацька слава" (Станіслав Селіванов), пише КомерсатЪ-Україна.
Нагадаємо, переговори про об'єднання лівих тривали кілька місяців, при цьому змінювалися як склад учасників, так і можливі принципи об'єднання. Чинне законодавство не передбачає можливості злиття партій, тому об'єднання вирішено проводити на базі найбільш рейтингової сили - Соцпартії - шляхом ліквідації інших учасників союзу». Усі партії вливаються в СПУ, після чого вносяться зміни до статуту, програму Соцпартії і змінюється її назва. Перед тим інші партії проведуть з'їзди, де приймуть рішення про об'єднання з СПУ і про свою ліквідацію", - розповів Станіслав Ніколаєнко. Ліквідаційні з'їзди відбудуться 17 грудня, а об'єднувальний - 18 грудня.
На сьогоднішній день обговорюються три назви оновленої партії "Українські ліві - соціалісти, селяни, діти війни", "Об'єднані ліві - соціалісти, селяни, діти війни", "Соціалістична партія, об'єднані ліві". Втім, ці варіанти не закріплені в договорі, що дозволяє СПУ наполягати на збереженні бренду "Соцпартія". "Є не три, а чотири варіанти. Розглядається також можливість залишити назву СПУ," - заявила перший заступник голови Соцпартії Валентина Семенюк-Самсоненко, не ставши заперечувати, що поки даний варіант викликає протести інших учасників переговорів.
Главою об'єднаної лівої сили залишиться нинішній лідер СПУ. "Питання зміни керівника не розглядалося", - запевнила Семенюк-Самсоненко. «Поки Олександр Мороз залишається керівником партії, а на наступних етапах об'єднання ми, ґрунтуючись на рейтингах, будемо вирішувати, хто очолить список, хто піде в мажоритарні округи і так далі», - заявив Станіслав Ніколаєнко.
"В угоді записано квоти партій в головному керівному органі – політраді. 50% отримає Cоцпартія , 50% - всі інші, пропорційно до їхніх можливостей. Ми домовилися, що ті ж пропорції будуть дотримуватися, коли ми будемо розглядати питання по передвиборних списках і мажоритарних округах", - розповів Йосип Вінський.
Роль партій в управлінні новою силою не буде однаковою. В угоді квоти зафіксовані не в процентному співвідношенні, а у вигляді кількості місць для кожної сили в політраді оновленої партії, загальна чисельність якого становитиме 240 осіб. З них 120 місць отримають представники Соцпартії. Серед інших учасників союзу найбільш рейтинговою визнана партія "Справедливість", яка отримає 23 місця (9,6%). Для кожної наступної політичної сили у списку квота зменшується, а "Козацька слава" визнана найменш значимим учасником, зможе розраховувати лише на три місця (1,25%) в політраді і має невисокі перспективи потрапляння в потенційно прохідну частину списку на парламентських виборах.
Перший заступник голови Соцпартії також уточнила, що список учасниць об'єднаної лівої політсили ще може змінитися. "Можливо і подальше розширення, я зараз якраз їду на переговори з цього приводу", - заявила вона, відмовившись уточнювати, які ще партії розглядають можливість злиття з СПУ.