6 грудня мiсiя МВФ прибуде в Україну, – Азаров
Мiсiя Мiжнародного валютного фонду прибуде до України 6 грудня. Про це повiдомив прем'єр-мiнiстр України Микола Азаров.
«Завершується термiн програми нашої спiвпрацi з МВФ. 6 грудня в Україну прибуде мiсiя МВФ», – сказав Азаров в Осло.
Ранiше директор департаменту зовнiшнiх зв'язкiв МВФ Геррi Райс (Gerry Rice) повiдомив, що українська влада висловила зацiкавленiсть у вiдновленнi програми спiвпрацi з МВФ, однак конкретнi умови та способи можливого вiдновлення ще не обговорювалися.
"Ми не отримували запиту української влади на направлення переговорної мiсiї", - сказав вiн.
У вiдповiдь на прохання iз зали оцiнити поточну ситуацiю в українськiй економiцi та потреби країни у фiнансуваннi фонду Г.Рейс рекомендував ознайомитися з оприлюдненим цього тижня на сайтi МВФ повним звiтом за пiдсумками проведених у червнi цього року консультацiй з українською владою в рамках за статтею IV статуту.
Згiдно з ними, зокрема, мiжнароднi резерви України скоротяться на кiнець поточного року до 2,6 мiсяця iмпорту порiвняно з 3,6 мiсяця на кiнець 2011 року i 4,2 мiс. iмпорту на кiнець 2010 року. Водночас у Нацбанку України заявляють, що резерви на кiнець поточного року будуть на рiвнi трьох мiсяцiв iмпорту, який iще вважається допустимим.
Україна у 2013 роцi має заплатити МВФ $6,43 млрд (зокрема уряд - $2,91 млрд, Нацбанк - $3,53 млрд), тодi як цього року виплати на адресу фонду становили близько $3,93 млрд (iз них уряд - $1,01 млрд). У 2014-2015 роках виплати фонду, без урахування можливих нових позик, оцiнюються в $4,2 млрд щорiчно.
Наприкiнцi липня 2010 року МВФ вирiшив вiдновити спiвпрацю з Україною за новою програмою stand-by на SDR10 млрд (понад $15 млрд). Країна змогла отримати два траншi на $3,4 млрд.
Iз весни 2011 року нову програму було заморожено на етапi другого перегляду: Україна вже понад рiк намагається переконати МВФ виключити питання субсидування цiн на природний газ для населення до завершення переговорiв щодо газу з Росiєю.
Чинна програма stand-by завершується наприкiнцi 2012 року.
Українська влада вважає доцiльним продовження чинної програми з МВФ i розраховує досягти цього наприкiнцi поточного – на початку наступного року. Водночас незалежнi експерти припускають, що ще одним чинником, який стримує вiдновлення спiвпрацi, є ув'язнення екс-прем'єра Юлiї Тимошенко та екс-глави МВС Юрiя Луценка.
Мiжнародне рейтингове агентство Fitch на початку листопада зазначило, що потреби України в зовнiшньому фiнансуваннi у 2013 роцi зростуть, зокрема для сплати МВФ $6 млрд. Такий рiвень, вважає Fitch, iмовiрно, перевищує можливостi уряду за зовнiшнiми позиками, i знадобиться часткове рефiнансування з боку МВФ. Без такого фiнансування iснує ризик подальшого скорочення мiжнародних резервiв i неорганiзованого знецiнення гривнi, що може призвести до зниження рейтингiв країни.
Нагадаємо, в Українi з 26 жовтня по 2 листопада працювала технiчна мiсiя МВФ, яка обговорювала урядовi програми реформування фiнансового сектора, зокрема заходи, яких вживає влада для вирiшення проблеми необслуговуваних позик. Серед дискутованих питань були також заходи щодо створення сприятливiших умов для банкiвського кредитування i прiоритетних напрямiв реформ на 2013 рiк.