Археологи розповіли про розкопки в парку біля Жовківського замку
Віднайдений фонтан 1688 року законсервували, «італійський» парк планують відновити
У Жовкві відновлять «італійський» парк, який існував при замку у XVII столітті в часи короля Яна III Собеського. У парку зразка доби Ренасансу буде дві тераси, мокрий фонтан і насадження у вигляді геральдики. Для дослідження залишків архітектурних елементів на території парку археологи провели розкопки і їхніми результатами поділилися із ZAXID.NET.
З південної сторони королівського замку в Жовкві у XVII ст. існував «італійський» парк. Він розташовувався на двох терасах, які з’єднували кам’яні сходи по обидва боки. Тераси були засаджені самшитом та іншою рослинністю у формі гербів власників.
Під час розкопок на території парку віднайшли основу фонтана, терасових сходів, уламки скульптур та інші ознаки, які підтвердили історичне планування, відоме лише з архівів.
Фонтан був розташований посередині верхньої тераси. Восьмигранний мокрий фонтан, за документальними свідченнями, заклали у 1688 році. Його основа викладена цеглою, дно – мармуром, а чаша була кам’яна. Вода до нього подавалась дерев’яними трубами з гори Гарай.
Науковці віднайшли також кам’яні сходи між терасами та рештки екседри – напівкруглої ніші вздовж стіни. У цей грот жолобком стікала вода з фонтана, створюючи маленький водоспад. Тут же ж виявили фрагмент однієї з трьох паркових античних статуй.
За Жолкевських замок був фортечного типу. Палацової розкоші йому надали у XVII столітті, коли місто стало резиденцією короля Речі Посполитої Яна III Собеського. Затишний парк з двома терасами з південної сторони замку тягнувся аж до річки. А за нею був сад з ягідними кущами і фруктовими деревами.
«Тераси симетрично розділили на шість партерів, де візерунки королівського гербу висаджували квітами та лікарськими рослинами. Для прикраси та відпочинку у парку збудували муровані та дерев’яні альтани, влаштували восьмигранний фонтан, екседри – гроти з античними статуями. Завершували паркову композицію два павільйони, один з яких виконував функції лазні», – розповіли працівники Жовківського історико-архітектурного заповідника.
Єдиний задокументований проект цього парку знайшли в архіві Санкт-Петербурга.
Археолог заповідника Тарас Іванишин, що проводив розкопки, розповів ZAXID.NET, що мета дослідження полягала в тому, щоб переконатися, чи справді цей парк тут існував, чи проект був тільки нереалізованим задумом. Археологічні дослідження підтвердили, що всі елементи, відзначені в проекті, були збудовані, історики натрапили на їхні залишки.
Зараз фонтан законсервували, а на перспективу цей парк планується відновити. Це передбачено державним інвестиційним проектом разом з реставрацією замку. Але першочергове завдання для заповідника – виведення з аварійного стану кухонного корпусу замку, ремонт усіх приміщень. Італійський парк, вихід в який буде із замку, стане додатковою атракцією для відвідувачів, туристів і містян.
В.о. директора заповідника Іван Смолинець розповів ZAXID.NET, що протягом цього року заповідник має завершити розробку документації: «Археологічні дослідження лягають в основу розробки документації, і на її підставі ми просимо кошти на роботи».
Тим часом реконструкція іншої частини парку, призамкової – від Звіринецької брами вздовж вул. Бандери до річки, затягується. Нею займається міська рада, і вона має претензії до якості робіт підрядника. Міський голова Жовкви Петро Вихопень розповів ZAXID.NET, що підрядник має виправити недоліки. А потім міська рада укладе новий договір на облаштування інфраструктури в парку – освітлення, огорожі, лавок.
«В кінці року технічний нагляд зробив зауваження виконавцю, і він має їх усунути. Обіцяв у середу розпочати роботи. Серед зауважень – неякісно залитий бетон, неякісне прокладання хідника і кабелю. Має провести озеленення. Доки він не виправить недоліки, ми не маємо наміру продовжувати співпрацю», – розповів ZAXID.NET Петро Вихопень.
Проект реконстукції призамкової частини парку, якою займається міська рада
Проект реконстукції призамкової частини парку, який реалізовує міська рада
На завершення усіх робіт Жовківська міськрада має менше півмільйона гривень. Якщо роботи розпочати і якісно зробити, то до травня їх можна закінчити, запевнив мер Жовкви.
До слова, зараз у Жовкві триває капітальна реставрація дерев’яної церкви XVIII ст. Святої Трійці, яка внесена у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.