Білорусь ускладнила міграційну кризу, розірвавши угоду про реадмісію з ЄС
Розірвання угоди ускладнить притягнення до суду білоруських чиновників, відповідальних за перекидання нелегалів
До теми
Білорусь ухвалила законопроект про зупинення дії Угоди про реадмісію з Європейським Союзом. Як повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, документ ухвалила Палата представників у першому читанні.
4 жовтня, після того, як Палата представників схвалила вихід, Рада Республіки підтвердила це рішення. Олександр Лукашенко подав відповідний закон до парламенту Білорусі 8 вересня.
Угоду між Республікою Білорусь та Європейським Союзом про спрощення візового режиму та Угоди між Республікою Білорусь та Європейським Союзом про реадмісію осіб, які проживають на території ЄС без дозволу, підписали 8 січня 2020 року в Брюсселі.
З білоруського боку документи підписали міністр закордонних справ Володимир Макей, з боку ЄС – віцепрем’єр-міністр, міністр внутрішніх справ Хорватії Давор Божинович (від імені хорватського головування у Європейській раді) та єврокомісарка з внутрішніх справ Ільва Йоганссон. З літа 2021 року Білорусь практично перестала виконувати умови цієї угоди.
Реадмісія – це взаємні зобов'язання держав, які закріплюються у міжнародних угодах, прийняти назад власних громадян, а також громадян третіх країн та осіб без громадянства, які незаконно прибули на територію однієї з договірних сторін, або прибувши законно втратили підстави для легального перебування.
У країнах Балтії і Польщі за останні місяці спостерігається сплеск мігрантів, що прибувають з Білорусі, при цьому європейські офіційні особи звинувачують Мінськ в організації незаконних переходів у відповідь на санкції, пов’язані з придушенням продемократичного руху в Білорусі. По суті Білорусь і так не дотримувалась угоди з ЄС останні пів року. Але офіційне розірвання домовленостей ускладнить притягнення до суду білоруських чиновників, відповідальних за перекидання нелегалів у ЄС.