З початком холодів у громадському транспорті Львова та області розпочався опалювальний сезон. Втім, зміни відчули не усі пасажири. У деяких маршрутках, трамваях і тролейбусах й надалі холодно. Чому не вмикають опалення та куди звертатись, якщо у салоні транспорту не тепліше, ніж на вулиці.
Чому тепло не у всіх трамваях і тролейбусах?
Опалювальний сезон в трамваях і тролейбусах розпочався 28 листопада. Про це ZAXID. NET повідомив речник ЛКП «Львівелектротранс» Іван Бондар. Щоправда опалення ввімкнули не у всьому електротранспорті. Близько 20% рухомого складу має несправну систему обігріву. «Холодні» тролейбуси і трамваї щодня курсують на різних маршрутах.
«Із 75 трамваїв без опалення їздить 7 вагонів. Із тролейбусами ситуація дещо гірша — із 56 без обігріву близько 20 одиниць. Зокрема, опалення не працює у старих тролейбусах Skoda», — розповів Іван Бондар.
З його слів, систему обігріву вмикають, коли температура повітря на вулиці опускається нижче нуля градусів. Автономні пічки у кожному вагоні може вмикати і вимикати водій. Тож, якщо пасажирам в салоні холодно, вони можуть звернутись до водія з проханням прогріти салон, кажуть у «Львівелектротрансі». Однак за умови, що система опалення справна.
«Згідно із державними нормами, температура повітря на рівні пасажира, який сидить у тролейбусі чи трамваї, не повинна бути меншою, ніж +10 градусів», — каже Бондар.
У «Львівелектротрансі» визнають: опалення в транспорті – задоволення не з дешевих. Місяць обігріву у тролейбусах і трамваях обходиться підприємству у близько 1 млн грн.
Як з опаленням у міських маршрутках?
Автобуси комунального АТП-1 вже опалюються. Як повідомила речниця АТП-1 Ірина Рєвунова, нові «Електрони», «МАЗи» і «Атамани» зараз курсують містом із ввімкненою системою обігріву. В машинах меншого класу — «Еталонах» — обігрівачі також передбачені.
«У старіших моделях система обігріву інколи ламається, однак її оперативно ремонтують. Якщо опалення невключене, то найімовірніше, що воно в цей момент просто несправне», — повідомила Ірина Рєвунова.
У приватних львівських маршрутках і автобусах опалення почали вмикати останні два тижні. Про це ZAXID.NET повідомив заступник директора ТзОВ«Успіх БМ» Володимир Іськович. У парку цього приватного перевізника 36 одиниць транспорту — 18 великих низькопідлогових автобусів німецького виробника «МАN» та ще 18 «Еталонів» та «Богданів». У всіх машинах, з його слів, узимку вмикають опалення. Однак, у «Богданах» та «Еталонах» постійно ламається система обігріву.
«Коли машини миють, на пічки, які розташовані під сидінням, попадає вода. Узимку за ніч вода замерзає і система виходить з ладу», — пояснив Іськович.
Зараз перевізник частково оновлює поламані пічки. Вартість однієї — 1500 грн. Для однієї машини потрібно таких три. Та Іськович каже, що проблема не у високій вартості цих систем, а у тому, що на ринку немає надійніших аналогів. А от в німецьких машинах опалення працює практично безперебійно, переконує він.
«У великогабаритних автобусах встановлена інша — більш надійна — система обігріву. Тепло надходить від радіаторів. Поломок немає, а якщо трапляються, то оперативно усуваємо», — розповів Володимир Іськович.
Як обігріваються обласні маршрутки?
Керівництво ТзОВ «Львівське АТП 14631», яке забезпечує приміські, міжміські та міжобласні перевезення зі Львова, запевнило ZAXID.NET, що в усіх автобусах зараз вмикають опалення. Однак через недосконалу систему обігріву у салонах все одно недостатньо висока температура.
«На приміських, міжміських та міжобласних маршрутах їздить 325 машин українського виробника — «Електрони» і «Богдани». Щовечора частина водіїв повідомляють про поломки системи опалення. Несправності оперативно усуваємо. Якщо ж не вдається відремонтувати, автобуси на рейс не виїжджають. Замінюємо іншими», — розповів Андрій Дума.
Запустити на обласні маршрути більш надійні автобуси іноземного виробника, з його слів, підприємство не може. Львівська ОДА, яка є замовником послуг із транспортних перевезень, спонукає перевізників підтримувати українського виробника. На АТП знайшли вихід — встановлюють у салонах «Богданів» та «Електронів» додатковий обігрів.
«Втім, і це не завжди помагає. Ці автобуси не енергоефективні — з усіх щілин задуває холодне повітря, двері також нещільні. Та виробник не удосконалює машини», — нарікає Дума.
Чи має водій регулювати опалення на прохання пасажира?
Пасажир має право просити водія підкрутити опалення, запевняє голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка. Однак вмикати чи не вмикати опалення — це вже особистий вибір кожного водія, каже він.
«Керівники АТП не можуть проконтролювати кожного водія. Хоча водій також їде в автобусі, і в його інтересах не мерзнути. Думаю, якщо є можливість підкрутити опалення, водій не знехтує цим», — каже Велійка.
А от в автобусах міжміського та міжобласного сполучення водій не може регулювати подачу тепла у салон, переконують перевізники. Це не передбачено конструкцією машини.
«Виїжджаючи з парку, водій вмикає систему опалення. І впродовж дня постійно подається тепле повітря у салон. Тепло надходить, коли працює двигун. Якщо двигун вимикається, подача тепла припиняється. Це конструкція автомобіля, яку не можемо змінити», — пояснив Дума.
Куди скаржитись, якщо у транспорті холодно?
Начальник управління транспорту ЛМР Олег Партика повідомив ZAXID.NET, що у всьому громадському транспорті Львова у зимовий період мають вмикати опалення. Якщо у транспорті холодно, він наголосив, щоби пасажири звертались зі скаргами в управління транспорту ЛМР, що на вул.Сахарова, 2, або телефонували в управління за номером 261-55-66. Львів'яни також можуть безкоштовно телефонувати на «Гарячу лінії міста» за номером 15-80 або на «Гарячу лінію області» за номером 112.
«У зверненні пасажир повинен вказати номер маршруту, номерні знаки та час поїздки. Будемо оперативно реагувати», — запевнив Олег Партика.
Водночас в управлінні транспорту ЛМР зізнаються, що штрафувати перевізників за відсутність опалення не зможуть — у договорах ці умови не передбачені. Із керівниками АТП проводитимуть лише роз'яснювальні бесіди з проханням ввімкнути або полагодити систему опалення.