Уряд зобов’язав українців з «червоних» карантинних зон (а це вже вісім областей + Київ) виходити на вулиці у захисних масках чи респіраторах. Багато хто сприйняв це як повну заборону виходити з дому без масок, що призвело до обурення і появи різних трактувань цього рішення у соцмережах.
ZAXID.NET вирішив розібратися, де тепер обов'язково треба носити маски, що загрожує непокірним і які правила носіння масок діють в інших країнах.
Де тепер потрібно носити маску?
Кабінет міністрів зобов’язав українців у носити маски «червоних» карантинних зонах на територіях загального користування. Згідно із законом про благоустрій населених пунктів, такими територіями вважаються:
- рекреаційні зони
- парки та сади
- сквери
- майдани і площі
- бульвари
- вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди
- пішохідні та велосипедні доріжки
- пляжі
- місця або зони вигулу тварин
- прибудинкові території
- кладовища
- території оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об’єктів
- території об’єктів промисловості, комунально-складських приміщень
- території інших об’єктів у межах населених пунктів
Додавши до цього списку громадські будівлі та транспорт, на які заборона перебувати без маски поширюється незалежно від карантинної зони, видається, що дихати вільно без засобів захисту можна хіба що вдома або посеред поля. До речі, респіратори та маски можуть бути медичні або саморобні і мусять прикривати ніс та рот.
Проте у Міністерстві охорони здоров’я пізніше уточнили в коментарі «Українській правді», що носити маски на територіях загального користування потрібно обов’язково тоді, коли немає можливості дотриматися соціальної дистанції (1,5-2 м між людьми). Очевидно, що на вулицях міст постійно дотримуватися цього правила складно, проте гуляючи, наприклад, у парку чи іншому менш велелюдному місці це цілком можливо, і тоді за відсутність маски чи респіраторав вас не мають права штрафувати.
Увечері 24 березня прес-служба МОЗ офіційно повідомила, що у парках та скверах бути без масок можна, натомість обов'язково потрібно бути у закладах охорони здоров’я та освіти, підземних переходах, на зупинках громадського транспорту та інших територіях загального користування, де неможливо дотримуватися фізичної дистанції не менше 1 метра.
Які штрафи виписують і кому?
За появу без масок там, де це передбачено законом чи урядовими постановами, зараз штрафують як людей, які ці маски не носять, так і підприємців, на чиїх територіях люди не дотримуються цих правил.
Штрафи для звичайних громадян за відсутність масок становить від 170 до 255 грн. Їх можуть виписувати як поліцейські, так і представники епідемічного контролю та органів місцевого самоврядування. Постанови вони можуть виписувати на місці, тобто без звернення до суду про стягнення штрафу.
МВС запевняє, що за відсутність маски штрафуватимуть тільки злісних порушників, які не реагуватимуть на зауваження правоохоронців.
«Робота правоохоронців матиме насамперед профілактичну та роз’яснювальну місію. Безумовно, першочерговим завданням буде донести до людей, чому дотримуватися маскового режиму – надзвичайно важливо як для власної безпеки, так і безпеки оточуючих. Усі повинні усвідомлювати власну відповідальність», – сказав «Українській правді» речник МВС Ярослав Тракало.
Проте, якщо порушення виявлять у громадському транспорті чи державній установі, стверджує він, поліцейські випишуть протокол про штраф у 17 000 грн.
Підприємців штрафують за допуск людей у свої приміщення чи громадський транспорт без маски ще від початку року. Також штрафи передбачені за відсутність оголошень про необхідність масок і за відсутність реакції на клієнтів, відвідувачів чи пасажирів без масок. Так, порушникам карантину мають спершу зробити зауваження, потім припинити їхнє обслуговування, а якщо і це не подіє – викликати поліцію. Розмір штрафів для підприємців – від 3400 до 5100 грн. Держпродспоживслужба може також оштрафувати бізнес за ігнорування масок працівниками на роботі.
Що там у Європі?
Вимога носити маску на вулиці – це не винахід українського уряду. Під час жорсткого карантину в Бельгії, приміром, заборонено було не тільки виходити з дому в масці, а й взагалі фактично виходити з дому. Ходити один до одного в гості можна було тільки раз на тиждень. Також носити маску поза домом під час локдауну мусили греки. В Австрії громадян зобов’язали в громадських місцях носити виключно медичні респіратори або маски, а не тканинні.
Також не можна перебувати на вулиці без маски у Польщі, проте є виняток для парків, скверів, пляжів, ботанічних садів та інших відпочинкових зон (це і ми можемо, якщо дотримуватися соціальної дистанції). Закривати ніс та рот потрібно лише маскою – хустки, шарфи та щитки заборонені, оскільки вони не захищають від коронавірусу взагалі.
У Німеччині обов'язково потрібно бути в масці у громадському транспорті, таксі, на зупинках, у магазинах (більшість з них зачинені з кінця грудня), аптеках, супермаркетах, у центрі міста, в перукарнях, салонах краси. За дотриманням цих правил суворо слідкують правоохоронці, а порушників карають значними штрафами. Жорсткий карантин у Німеччині триватиме, як мінімум, ще до середини квітня.