«Диявольські трелі» двох скрипок прозвучать у Львові
Рідкісна музика для двох скрипок звучатиме 27 квітня у Львові. Дует зі Швейцарії Innovation Duo гратиме Баха, Прокоф’єва та українських композиторів. Якуб Дзялак та Анна Савицька-Дзялак уперше за 10 років дадуть концерт в Органному залі.
Якуб Дзялак та Анна Савицька-Дзялак уже багато років мешкають у Цюріху. Анна, яка народилася у Львові, виїхала з України 1995 року, паралельно навчаючись у музичній академії ім. Лисенка та у Віденській музичній академії. Якуб родом з Варшави, з 16 років живе у Швейцарії. Він закінчив університети мистецтв у Цюріху та в Берні. Подружжя скрипалів познайомилося у 1994 році на майстер-класі. Спочатку дружили, грали разом, а потім одружилися. «Поступово можна навчитися відрізняти особисте і роботу. Без цього ми би не впоралися», – розповідає секрет успішного тандему Анна Савицька-Дзялак.
Обидва музиканти вже мали перемоги у міжнародних конкурсах і блискучі сольні кар’єри, коли 2004 року об’єдналися в Innovation Duo. Дует ставить на меті зібрати у своєму репертуарі всю найкращу музику, яку колись писали для такого складу.
«Тепер у нас є величенька шафка нот для двох скрипок – від старовинної до новітньої музики», – каже Анна.
Дует завжди намагається включити до програми хоча б один твір українського композитора.
«Музикант мусить представляти свою країну. Я радо показую, що наша культура – це не тільки вареники і сало, а й прекрасна музика», – говорить скрипалька.
Сьогодні композитори пишуть музику спеціально для Innovation Duo. На концерті 27 квітня в Органному залі прозвучить одразу два таких ексклюзивні твори –Beyond Body and Soul Анни Гаврилець та Devil's Trill Sonata Джузеппе Тартіні в обробці для двох скрипок Богдани Фроляк, з її авторськими каденціями.
«Цей твір і для скрипки у супроводі фортепіано пекельно складний, а зіграти його тільки на восьми струнах – це додатковий диявольський елемент», – пояснює Анна. Соната для двох скрипок До мажор Сергія Прокоф’єва – це приклад серйозної музики: не салонна, не розважальна, а велика концептуальна соната з чотирьох частин. Обробку Адажіо зі Сонати До мажор Йоганна Себастьяна Баха здійснив у 1970-х роках угорський автор для свого скрипкового дуету. Вона теж звучатиме цього вечора.
До Львова музиканти приїхали після двох фестивалів в Одесі та Києві, далі – Хмельницький. Усього в українському турі сім концертів з різними програмами за 10 днів. У травні на Innovation Duo чекає турне в Латинській Америці та концерт у Мінську.
Окрім виступів подружжя займається власною школою в Цюріху – Dzialak und Söhne Musik-Akademie. При ній існує концертна агенція, яка просуває молодих виконавців. Також Анна працює асистентом у Віденському університеті музики та виконавського мистецтва у професора Дори Шварцберг, а Якуб – у Вищій школі мистецтв у Цюріху в класі Рудольфа Кульмана. Скрипалі щолипня проводять Літню академію Дори Шварцберг у Львові та двічі на рік зайняті в Університеті Сантьяго-де-Чилі в Латинській Америці.
«Напружений графік але цікавий. Я вважаю, що чим більше, тим краще. Завдяки музиці ми дуже багато подорожуємо, у гастролях хоча б пару годин на день можемо побути туристами, побачити щось нове. Для музиканта це дуже важливо – розширювати свої обрії», – каже Анна Савицька-Дзялак. Їй навіть подобається жити на дві країни – Швейцарію та Україну.
«Так добре, як у Львові, я себе не відчуваю ніде. І дуже радію, що сьогодні є можливість більше музикувати у рідному місті, є інтерес до класичної музики, з’являються молоді люди, які дають подіум для прекрасних концертів. Якщо музиканту, який більшу частину життя провів за кордоном, хочеться повертатися додому і творити, це великий плюс», - вважає вона.