До нематеріальної культурної спадщини України внесли глинянський візерунковий текстиль
До нематеріальної культурної спадщини України увійшов ще один елемент з Львівщини. Це мистецтво виготовлення глинянського візерункового текстилю. Про це 30 січня повідомив департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА.
Відповідний наказ 27 січня підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
«Глинянський візерунковий текстиль є втіленням найкращих традицій українського національного мистецтва. Високий мистецький рівень, велике розмаїття узорів і високий професійний рівень виконання є характерними рисами для глинянського візерункового текстилю і протягом багатьох років є візитною карткою Глинян у світі», – зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
фото ZAXID.NET
«Свої витоки глинянський килим бере з 1885 року, коли парох церкви Святого Миколая Филимон Решетилович створив Ткацьке товариство в Глинянах і ткацьку школу, цей промисл зазнав бурхливого розвитку. У 1894 року було відкрито державну ткацьку школу. Традиції місцевого художнього текстилю стали основою розвитку цих закладів, сприяли модернізації художніх виробів і, як наслідок, вони набули великої популярності не лише на місцевих ринках. 1921 року Михайло Хамула відродив випуск художніх тканин, а рукотворні килими, які ткалися на його фабриці, стали популярними на цілий світ. Згодом в Глинянах відкрилися й інші фабрики. У 1939 році їх націоналізували російські загарбники і створили килимову фабрику «Визволення». Після Другої світової війни її перейменували в Глинянську фабрику художніх виробів «Перемога», яка проіснувала до 1991 року», – коротко переповів історію ткацького ремесла Глинян Ігор Тимець, директор Історико-краєзнавчого музею, до якого належить і глинянський музей ткацтва.
Нагадаємо, це вже п’ятий елемент з Львівщини, який внесли до національного переліку нематеріальної культурної спадщини. Раніше у 2022 році туди увійшли:
- мистецтво виготовлення яворівської дерев’яної забавки;
- традиція приготування яворівського пирога;
- створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі;
- надсянська говірка на Мостищині.
У планах на цей рік – внести до переліку весільні обрядові пісні Бойківщини «Ладкання» та сокальську сорочку (крій та орнамент жіночих і чоловічих сорочок).
Довідка
Глинянський візерунковий текстиль – це вишивані і гладко ткані, ворсові вовняні і шовкові килими, ткані та вишивані заслони на вікна і двері, накриття на стіл і ліжка, рушники, ткані і вишивані святкові жіночі фартухи, святкове вбрання, весільні строї, сценічні костюми, трикотажні вироби – светри, безрукавки, жіночі костюми тощо. Їх виготовляють технікою ткання, а також як гобелени і прикрашають геометричними, квітковими, сюжетно-тематичними узорами. Особливо популярними є рукотворні гладкоткані килими.