Львівська архиєпархія УГКЦ заборонила бестселер «Хижа»
До теми
Львівська архиєпархія УГКЦ заборонила на своїй території роман Вільяма Пола Янга «Хижа». Відповідний декрет підписав архиєпископ та митрополит Ігор. Документ опубліковано на сайті Львівської архиєпархії УГКЦ.
У документі йдеться про те, що заборону на роман «Хижа» Вільяма Пола Янга прийняли, зважаючи на Кодекс канонів Східних Церков та висновки єпархіального цензора.
«Митрополит Львівський владика Ігор, турбуючись про добро вірних, відповідно до канонів 652, 653, 654 ККСЦ та взявши до уваги висновок єпархіального цензора, на території Львівської архиєпархії заборонив поширювати, використовувати та відтворювати цілісно чи окремих частин, мовою оригіналу чи у перекладі книги “Хижа” (The Shack) авторства Вільяма Пол Янга», – йдеться у декреті.
Рман «Хижа» канадського письменника Вільяма Пола Янга побачив світ у 2007 році. Спочатку двадцять шість видавництв відмовилися від рукопису, а 27-е випустило скромний наклад за рахунок автора. Але вже через рік (у 2008 р), всупереч прогнозам і практично без реклами сумарний тираж «Хижі» сягнув 5 мільйонів примірників. Роман став бестселером «USA Today» та посів перше місце в списку бестселерів, опублікованому в «New York Times» з червня 2008 до початку 2010 року.
Українською мовою роман «Хижа» вийшов у 2011 році від видавництва «Книгоноша». Її представив сам Вільям Пол Янг на Київському міжнародному фестивалі християнської книги.
Книгу неодноразово критикували представники церкви. Наприклад, протестантський служитель Чак Колсон написав відгук під назвою «Тримайтеся подалі від “Хижі”». У ньому Колсон критикує «безглузді висловлювання» персонажів Бога.
Євангельський лідер Альберт Молер у своїй радіопередачі назвав Хижу книгою, що «викликає неабияку стурбованість, бо в ній багато нерозведеної єресі».
Пастор церкви Mars Hill Church Марк Дрісколл у своїх доктринальних статтях розкритикував використані в Хижі художні прийоми й образи Трійці, в якій Бога Отця зображено афроамериканкою, Ісуса Христа – близькосхідним теслею, а Святого Духа – азіаткою.
Але варто визнати, що ця книга отримала кілька позитивних відгуків як від пересічних читачів, так і від богословів. Теолог Рендал Розер навіть написав книгу «Знайти Бога в “Хижі”» (Finding God in the Shack, Paternoster, 2009), в якій дає відповіді на більшість докорів критиків. Назва книги – це метафора «будинку, побудованого на власному болю».
За сюжетом, сімейний турпохід закінчується трагедією: у головного героя зникає дочка. Незабаром, в орегонських нетрях, у покинутій хижі, було знайдено підтвердження її загибелі від рук маніяка. Чотири роки потому батько отримує підозрілий лист нібито від бога з пропозицією відвідати цю ж хижу.
У 2017 році роман було екранізовано, а роль бога отримала оскараносна чорношкіра актриса Октавіа Спенсер.