Львів’янин викупив у «чорних археологів» унікальну сокиру з тризубом і передав у музей
Сокира віком близько 1000 років ознакована гербом князя Володимира
Національний музей історії України отримає в подарунок унікальну сокиру з тризубом. Знахідку, яку датують Х-ХІІІ ст., у суботу, 21 серпня, передасть музею львів’янин Тарас Хмеловський. У грудні 2019 року він викупив сокиру часів Київської Русі за 10 тис. доларів США у «чорних археологів». Сокира інкрустована сріблом із зображенням тризуба.
«Вона була знайдена у кінці жовтня 2019 року на території Чернігова. Чоловік, який її знайшов, виставив цю річ на продаж на інтернет-аукціоні Violity. Він офіційний, на ньому з’являються різні знахідки. І в поле зору потрапила ця річ. Це сокира часів Київської Русі, яку датують Х-ХІІІ ст., а деякі науковці вважають, що вона належить до кінця Х-початку ХІ ст. Там є чіткий символ тризуб, це герб символ князівської влади Володимира Святославовича», – розповів ZAXID.NET Тарас Хмеловський.
Фото Тараса Хмеловського
Зокрема цієї думки дотримується і директор Національного музею історії України Федір Андрощук. На його думку, це бойова сокира, яка належить до періоду кін. Х-поч. ХІ ст.
Також Тарас Хмеловський розповів, що у листопаді 2019 року відбувся аукціон. Але тоді йому не вдалося придбати цей лот.
«Мене виключили з торгів. Я був новим учасником із нульовим рейтингом, а таким не дали можливості змагатися за цей лот. Тоді сокиру купили за понад 222,2 тис. грн. Але переможець торгів не сплатив ціни. Ми були налаштовані на перемогу. Мені вдалося напряму сконтактувати з продавцем і ми домовилися про продаж. Так вона потрапила до мене», – розповів Тарас Хмеловський.
На запитання про те, чи не виникало думки залишити цю знахідку у себе Тарас Хмеловський каже, що щасливий, що йому вдалося викупити цю річ і що вона потрапить у музей. І пояснив: «Ще на етапі, коли я вирішив її викупити, в мене не виникало думки залишати її у себе, я хотів її передати державі. Якби залишив, це хіба могло принести егоїстичне, естетичне задоволення і більше нічого. Я знаю, що жоден справжній археолог ніколи не візьме собі жодної речі з розкопу у власність. І для мене не стояло вибору залишити її собі. Я не є колекціонером. Мені більше подобається робити те, що я роблю. Я тішуся, що вдалося викупити цю річ і тепер вона буде в музеї. Там є фахівці, які далі будуть працювати з цією знахідкою і далі продовжать роботу в цьому напрямку», – пояснив Тарас Хмеловський.
Реставрацію знахідки провів художник-реставратор Віктор Голуб. Завдання було непростим, адже залізна основа сокири була пошкоджена корозією. Окрім того, треба було розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати річ.
Сокиру Тарас Хмеловський вирішив передати до Національного музею історії України. Артефакт львів'янин передав музайникам на підставі договору. Одним із його пунктів є вимога, що музей буде ініціювати дослідження місця, де знайшли сокиру.
Офіційна передача відбудеться у суботу, 21 серпня о 16:00 у будівлі Національного музею історії України (вул. Володимирська, 2). Пізніше її виставлять для огляду.
Тарас Хмеловський — львівський підприємець, голова комітету підприємців Львівщини, археолог за освітою. За фахом не працює, але підтримує дослідження Інституту археології НАН України.