Манафорт і Янукович відмивали гроші через Киргизстан, – Лещенко
Партія регіонів оплачувала послуги американського політтехнолога Пола Манафорта з використанням офшорних юрисдикцій і банків сумнівної репутації, написав народний депутат України Сергій Лещенко в своїй статті для «Української правди».
Документ, який потрапив у розпорядження Лещенка, розкриває методи фінансових взаємовідносин між Януковичем і його американським консультантом, який також працював у команді теперішнього президента США Дональда Трампа, зокрема, був головою його передвиборчого штабу. Йдеться, зокрема, про договір, згідно з яким було здійснено один з двадцяти двох платежів Манафорту, що згадуються в «амбарній книзі Партії регіонів».
Йдеться про записи від 14 жовтня 2009 року. За три місяці до виборів президента, згідно з «тіньовою бухгалтерією», Манафорту було переказано 750 тисяч доларів. Однак сама «амбарна книга» не містить ніяких пояснень, як був здійснений платіж.
Для переказу Манафорту 750 тисяч доларів був використаний договір між компанією «Davis Manafort» і офшорним підприємством Neocom Systems Limited, яке зареєстроване в Белізі.
«При цьому гроші надійшли Манафорту не за політичні консультації, а за нібито продаж комп’ютерного обладнання в кількості 501 одиниця на суму 750 тисяч доларів. При чому гроші Манафорту на його рахунок в Америці були переведені не з України і навіть не з Белізу, а з Киргизстану», – написав Лещенко.
Документ, фотокопія якого є у статті, містить оригінальний підпис і оригінальну печатку. «Договір про нібито продаж комп’ютерів підписаний самим Манафортом. У достовірності його підпису можна переконатися шляхом порівняння автографа на контракті з нечисленними розписами Манафорта, які доступні на сайті Міністерства юстиції США», – зазначив Лещенко.
На думку народного депутата, є всі підстави для початку кримінального розслідування як в Україні, так і в США.
«Оскільки “відмиті” в Киргизстані гроші приходили на рахунок Манафорта, відкритий в Wachovia Bank в штаті Вірджинія, а сама транзакція здійснювалася в американських доларах, на розслідування цієї афери поширюється юрисдикція ФБР США», – зазначив Лещенко.
Лещенко також пояснив, що Партія регіонів неодноразово використовувала Киргизстан для цих цілей. Вибір на користь цієї країни був зроблений в силу її периферійності та нестабільного керівництва, що ускладнювало б можливі розслідування. До речі, сам банк, через який здійснювалася трансакція – «АзіяУніверсалБанк» у 2010 році влада країни визнала банкрутом і націоналізувала.
А використання «продажу комп'ютерів» як прикриття для переказу грошей Манафорту можна пояснити родом занять колишнього депутата-регіонала Віталія Калюжного, який відповідав за «тіньову бухгалтерію»: до обрання депутатом він працював компьютерщиком у Бориса Колесникова.
Народний депутат також пояснив, що документ він отримав в кінці січня 2017 року від людей, які орендували київський офіс Манафорта після його від’їзду з України.
Лещенко також зазначив, що готовий надати будь-яку посильну допомогу в розкритті корупційної схеми, в якій Янукович і його оточення мають статус співучасників.