Міністр пояснив, чому депутатів не притягнуть до відповідальності за «Харківські угоди»
Згідно з Конституцією України, народні депутати не відповідають за результати голосування
До теми
Міністр юстиції Денис Малюська вважає імовірнішим притягнення до відповідальності за угоду про продовження базування Чорноморського флоту РФ у Криму (так звані «Харківські угоди») посадових осіб, які готували їх, ніж депутатів Верховної Ради VI скликання, які у 2010 році голосували за їхню ратифікацію.
«Депутати, відповідно до Конституції, не мають нести відповідальності за результати голосування, крім як політичної, звичайно ж», – сказав Малюська в інтерв’ю «Українським новинам».
На запитання, чи можуть відкрити кримінальні справи щодо цього питання, Малюська відповів, що статися може все що завгодно.
«Трапитися може все що завгодно. Питання тільки, наскільки це буде конституційно і чи будуть кримінальні вироки. Мені складно це уявити. Але це питання більше до правоохоронних органів», – сказав він.
Міністр юстиції зазначив, що реальніше притягнути до відповідальності осіб, які готували угоди, ніж депутатів Верховної Ради.
«Ключове, що в заяві пролунало, і, власне кажучи, в дорученні РНБО , що (відповідальність може настати) для посадових осіб взагалі, тобто тих, хто готував Харківські угоди, узгоджував. Бо вони точно проходили уряд, вони є десь у Міністерстві закордонних справ, там є чиїсь підписи. Там питання чиновників виконавчої влади, Кабміну й уповноважених міністерств, а також Адміністрації президента того часу. Це, мені здається з боку, реальніше притягнення до відповідальності, зокрема й кримінальної, ніж народних депутатів», – сказав Малюська.
Нагадаємо, що народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування згідно зі ст. 80 Конституції України, у якій сказано: «Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».
Так звані «Харківські угоди» Верховна Рада ратифікувала в квітні 2010 року. Їх називають «Харківськими», оскільки тодішні президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали їх у Харкові.
Угоди передбачали продовження перебування ЧФ РФ у Криму до 2042 року. До підписання цих угод російські військові повинні були покинути Крим в 2017 році.
31 березня 2014 року угоди втратили чинність внаслідок окупації Росією Криму.
Рада національної безпеки і оборони (РНБО) доручила Службі безпеки України перевірити усіх 236 народних депутатів, які у квітні 2010 року голосували за ратифікацію цих угод, на предмет вчинення ними державної зради.