На Львівщині за 20 років виникло 90 пожеж у церквах
З 10 березня 1992 року по 10 липня 2012 на Львівщині зафіксовано 90 пожеж у приміщеннях релігійних споруд. Про це під час прес-конференції повідомив заступник начальника головного управління Держтехногенбезпеки полковник служби цивільного захисту Олег Демідонт.
У 2012 році виконання протипожежних заходів за аналітичними даними складає близько 24%. Причини такого низького рівня виконання – відсутність відповідальних.
«Це (релігійні споруди, - ред.) не власність держави, це не власність особи, це власність громади у випадку, якщо це визначено відповідними документами, які має церква. Відповідальність за пожежну безпеку покладається на керівника церкви, на священнослужителя або пароха, чи особу, яка є відповідальною від церковного комітету. В більшості випадків таких відповідальних осіб немає, тож немає до кого пред’явити такі претензії. Ми радились зі священнослужителями, направляли їм відповідні прохання, щоб відповідними розпорядженнями були призначені відповідальні, але на сьогодні ситуація не є до кінця врегульованою. Ситуація не врегульована і в плані закріплення передачі повноважень державі щодо релігійних споруд на правах доручень в управління культурної спадщини. Тому в разі виникнення пожежі в церкві найти сьогодні відповідальну особу, окрім священика, зазвичай буває важко», - пояснив Олег Демідонт.
За його словами, схожа ситуація із незахищеністю дерев’яних споруд була раніше в Німеччині та Польщі. Однак закордоном питання вирішили, обладнавши дерев’яніцеркви системами охоронної та пожежної сигналізації. «Там впровадженні на дерев’яних церквах системи газового гасіння інертними газами, які завдають мінімальну шкоду для фресок і дерева. Тож можна максимально ліквідувати пожежу в ранніх стадіях її виникнення», - зазначив Олег Демідонт.
У нас же, за результатами останніх перевірок органами Державного пожежного нагляду, із 1950 перевірених на Львівщині релігійних установ в 1031-й електрообладнання та електромережа експлуатуються з порушеннями правил. У більшості випадків не проводяться планово-попереджувальні ремонти та заміри опору ізоляції електромережі, в 558-и дерев’яні конструкції не оброблені вогнезахисним розчином, в 706-ти відсутня нормативна кількість вогнегасників, 296 будівель не обладнано установками протипожежної автоматики, а на 63-ох вони не працюють.
Нагадаємо, 10 липня у селі Лавочне Сколівського району Львівської області внаслідок удару блискавки у дерев’яній церкві Різдва Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви виникла пожежа.
Довідка: Всього за часів незалежності України на Львівщині від пожеж зазнали значних пошкоджень або були знищені вогнем будівлі близько 80-ти церков, у тому числі 55 дерев’яних. Лише впродовж 2011 року в храмах на території Львівської області виникло 4 пожежі, в трьох випадках вогонь повністю знищив будівлі храмів.