У мистецькій галереї «Дзиґа» у Львові триває реставраційна виставка ікон початку ХІХ-ХХ століть з колекції монахів-студитів. У ній представили 5 робіт, над якими працювали 4 реставратори.
Цей проект готували 9 місяців. Упродовж цього часу ікони були під пильним оком реставратора, фотооб'єктива та мікроскопа. «Над цими іконами ми інколи проводимо чи не рік, по 8 годин на день, тож кожну ікону ми знаємо достеменно», – розповіла художник-реставратор Ганна Шумська.
До таких експонатів належить і «Богородиця з немовлям». Коли її побачили вперше, то одразу взялися відчищати від темного нальоту, а згодом з'єднали позолоту навколо образу з алюмінієм. «Для цього брали спеціальну воско-смоляну мастику, зверху папір і прогрівали. І ця воско-смоляна мастика була таким зв'язивом, а папір зверху – потрібен для того, щоб сам інструмент, яким ми працюємо, аби зайвий раз не потривожити шар, аби він не відлетів», – додала Ганна Шумська.
Поряд з експонатами – і відео, яке показує кроки реставрації від її початку до закінчення. Організатор виставки Леся Гануляк вважає: «Ми обрали їх тому, що це ікони, які можуть бути в домівках кожного з нас, це твори, можливо, яких немає у великих музеях, але вони могли б передаватися з покоління до покоління, до їхніх родин. І ми хотіли показати, що варто зберігати ці твори, що вони так само цінні, як шедеври, які є в музеях».
Виставка стала можливою і завдяки благодійникам. 20 тис. грн, які витратили на матеріали для реставрації та монтаж відеороликів, зібрали через спільнокошт. Експозиція триватиме до 6 грудня.