Львівські храми закриють, якщо виникне така потреба. Якщо ж медики наполягатимуть, чи таке рішення буде прийняте на вищому рівні, то духовенство готове повністю закрити церкви, аби уникнути поширення інфекції. Таке рішення прийматимуть централізовано. Наразі у храмах Львова парафіян також закликають дотримуватися гігієни та карантину. Служби Божі просять дивитись онлайн. А якщо ж йти до храму, то зберігати дистанцію, не цілувати ікони та уникати будь-яких доторків.
У храмі Різдва Пресвятої Богородиці, щоб люди не цілували ікону, її забрали із тетраподу. На вході – антисептики. А ще, окрім тотального багаторазового прибирання, тут скасували усі спільноти, реколекції та науки. Також просять не бити доземних поклонів, щоби руками не торкатись підлоги.
«Я думаю, що це дуже розумно, треба навчитися в новій реальності правильно поводитися. Виявляється, що можемо навчитись один одного любити не доторкаючись. Цей період, який потрібно, щоб потім у радості з новою силою один одного обійняти», – зазначив о. Орест Фредина, парох храму Різдва Пресвятої Богородиці.
Щодо Причастя – найважливішої частини Літургії ,каже отець Орест, тут люди давно навчені не облизувати ложечки. А напрактиковані отці – не доторкатися слизової вуст. Але, попри це, просять таки молитися Літургію вдома.
Відчутні зміни і у Гарнізонному храмі ім. святих Петра і Павла. Люди хоч і приходять, та значно менше. Графік не змінюється: у неділю тут 8 відправ. А цього тижня буде вже і онлайн-літургія.
«Графік ми не змінюємо, бо чим більше Богослужінь, то людям є можливість обрати час, коли приходити. Тоді не буде великого скупчення людей», – пояснив о. Тарас Михальчук, парох Гарнізонного храму.
У головному храмі Львова – соборі Святого Юра – раніше у день відбувалось близько півсотні екскурсій. Зараз тут порожньо, лише зрідка люди заходять помолитися. Тут онлайн-трансляція безперервана.
«Я не скажу, що це віртуальна молитва, це реальна молитва. Ми як церква не лише будівля, ми як храм Святого Духа. Тому, якщо маємо потребу молитви, я молюся. Вчора о 18 годині били дзвони в кафедральних храмах. Це також ініціатива церкви, щоб підтримати людей», – розповів о. Павло Дроздяк, керівник прес-служби курії Львівської архиєпархії УГКЦ.
Також наголошують: фанатизм у вірі згубний.
«Особисто я, як душпастир, закликаю ставитися до віри без фанатизму. Тому що, якщо є певні рекомендації, значить для цього є певні підстави і, напевно, що сміливість не полягає в тому, щоб прийти в час пандемії до храму. Це не є сміливість. Тому що сьогодні ти під час подорожі до храму можеш стати причасником пандемії», – вважає о. Павло Дроздяк.
Щодо безпеки отців поза храмом, коли їх кличуть, до прикладу, додому на сповідь, то обов’язково з’ясовують, чи в цій домівці немає хворих.
Нагадаємо, карантин спочатку у шкільних, а потім у всіх закладах Львова, крім продуктових магазинів і аптек, запровадили 12 березня. Попередньо він триватиме до 3 квітня — все залежатиме від епідемічної ситуації із захворюваністю на коронавірус Covid-19.