Нардеп Богдан Яременко пояснив, чому влада прагне якнайшвидше виконати Мінські угоди
«Треба зробити все можливе, щоб мирний процес дав свій результат»
Партія «Слуга народу» та керівництво держави не вважають правильною тактикою чекати, поки Росія втомиться і піде з Донбасу, бо тоді продовжать гинути українці. Влада також припускає, що у разі виведення російських військ місцеві бойовики можуть залишитися в регіоні за умови здачі зброї. Про це заявив голова комітету парламенту з міжнародних відносин, депутат «Слуги народу» Богдан Яременко в інтерв’ю «РБК-Україна».
Він не погодився з тим, що виконувати Мінські угоди не потрібно, бо їх нібито підписали лише для того, аби зупинити масштабну агресію Росії, а вже далі Україна повинна зміцнюватися і чекати, поки Росія втомиться. «Ці тези суперечать одна одній. Якщо ми Мінські угоди не виконуємо, то у нас продовжують гинути люди. І де ж тоді кінець агресії?», – сказав Яременко.
Він зазначив, що не бачив у діях попередньої влади ознак якоїсь стратегії у цьому питанні.
«Якби це було так, то можна було б не поспішати з прийняттям низки законів, спрямованих на імплементацію Мінських угод і т. д. Але президент Порошенко чесно намагався виконати Мінські угоди. А потім він зрозумів, що те, що він підписав, українське суспільство прийняти не може, що у нього недостатньо голосів у парламенті. Тоді він і почав цю гру в зміну трактувань, коли не зміг виконати обіцяне», – заявив депутат.
Яременко додав, що Мінські угоди вже неможливо виконати повністю, бо у них прописані дати 2014-2015 роки, а цей час давно вийшов. «Що, з іншого боку, дає підстави для часткової корективи їх текстів і смислів. Але треба зробити все можливе, щоб мирний процес дав свій результат», — резюмував він.
Водночас, наголосив Яременко, верифіковувати виведення російських військ із території окупованого Донбасу будуть представники Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). «У нас верифікатор тільки один – ОБСЄ. Ніякого іншого механізму в нас немає. Як саме це буде реалізовуватися – питання обговорень. ОБСЄ присутня на всіх переговорах», – заявив нардеп.
За його словами, після імплементації «формули Штайнмаєра» Росія повинна вивести свої війська з усієї території Донбасу. «Це має стати частиною домовленостей, які повинна виконати російська сторона, і без цього рухатися до політичної частини буде просто неможливо. Якщо Росія хоче миру – вона піде на це, якщо не хоче – тоді всім на світі стане очевидно, хто саме зриває мирний процес», – зауважив голова комітету.
Він також додав, що «місцеві бойовики» можуть залишитися за умови роззброєння. «Це проблема Росії і цих людей. Захочуть вийти разом з виведенням російського озброєння, командних структур – нехай виходять. Вирішать залишитися в ОРДЛО без зброї – нехай залишаються», — додав Яременко.
Нагадаємо, 1 жовтня українська сторона Тристоронньої контактної групи погодила імплементацію так званої формули Штайнмаєра щодо врегулювання ситуації на Донбасі, а президент Володимир Зеленський анонсував розробку нового закону про особливий статус Донбасу. Згоду на цей крок в українських містах зустріли акціями протесту під гаслом «Ні капітуляції».
3 жовтня Зеленський виступив із відеозверненням до українців, у якому пояснив принципи «формули Штайнмаєра» і запевнив, що Україна не здає Донбас.
Водночас Тернопільська та Львівська обласні ради ухвалили звернення до президента Володимира Зеленського та керівництва держави, в якому висловили своє обурення погодженням у Мінську «формули Штайнмаєра». Пізніше проти виступили також Івано-Франківська та Сумська обласні ради.
«Формула Штайнмаєра» – це один із варіантів виконання Мінських угод. Її 2016 року запропонував колишній міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Формула передбачає виведення російських військ iз ОРДЛО, передачу контролю над кордоном лише після проведення виборів на окупованій території згідно з українськими законами, а опісля набуття чинності закону про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.
Представники команди Зеленського тепер звинувачують попередників у тому, що це саме вони погодилися на «формулу», а чинна влада, мовляв, має опиратися на домовленості 2016 року.