Нардепів і президента люстрація не зачепить
До теми
Прийнятий Верховною Радою закон №4359а «Про очищення влади» передбачає люстрацію осіб, які займали вищі посади в органах виконавчої та судової влади в період президентства Віктора Януковича, силовиків, які керували територіальними органами МВС і СБУ під час Майдану, та інших держслужбовців, що дискредитували себе.
Водночас, закон не поширюватиметься на виборні посади, такі як депутати, уповноважений з прав людини, конституційні судді.
Люстрації також не підлягає президент України (хоча на Януковича цей закон поширюється). До слова, чинний президент України Петро Порошенко працював міністром економічного розвитку і торгівлі за президентства Януковича. Він пробув на посаді з 23 березня 2012 до 24 грудня 2012.
Згідно з документом, оскільки влада за останній час повністю дискредитувала себе, наступним кроком чинної влади має стати її очищення.
Закон передбачає запровадження в Україні обов'язковості проходження процедури перевірки при призначенні/обранні на посади в органах державної влади, а також осіб, які вже займають ці посади. На думку авторів, цей закон дозволить сформувати апарат управління з осіб, які не скомпрометували себе співучастю у злочинах попередньої політичної системи, а також очистити апарат управління від осіб, причетних до злочинів попередньої влади, в тому числі і влади, яка панувала до проголошення незалежності України.
«Для досягнення вказаної мети законопроектом запроваджується проведення відповідної процедури перевірки при вирішенні питання про можливість призначення особи, як суб'єкта перевірки, на посаду в органах влади, а також організація процедури перевірки осіб, які є суб'єктами перевірки на відповідність певним критеріям, з метою вирішення питання про можливість їх подальшого перебування на відповідній посаді», – йдеться в документі.
Організація з проведення перевірки суб'єктів перевірки, які вже займають виборну посаду або претендують на її заняття, покладається на Центральну виборчу комісію як орган перевірки у відповідності з цим Законом.
Згідно з проектом закону, суб'єкти перевірки не пройшли її, якщо вони:
1) займали вищі державні посади виконавчої та судової влади з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014;
2) займали відповідну посаду в період з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014 року і не були в цей період звільнені за власним бажанням з органів державної влади (також поширюється на керівників територіальних підрозділів МВС і СБУ);
3) співробітники МВС, прокуратури і СБУ, слідчі органів досудового розслідування, слідчі, оперативні працівники, інспектори, які проводили слідчі і оперативні дії щодо учасників акцій громадянського протесту і масових заходів у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014;
4) державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, які будь-якими діями або бездіяльністю намагалися перешкодити або перешкоджали реалізації конституційного права громадян України збиратися мирно і проводити збори;
5) особи, які співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори або помічники в оперативному отриманні інформації, встановленому у судовому порядку;
6) особи, які публічно закликали до сепаратизму, порушення територіальної цілісності і суверенітету України, розпалювали міжнаціональну ворожнечу,
а також цілий перелік інших держслужбовців, які дискредитували себе.
Також окремим пунктом у законі винесені вимоги до люстрації осіб, які обіймали низку державних посад в УРСР до 19 серпня 1991 року і перебували в Компартії СРСР, зазначає DT.UA.
Нагадаємо, Верховна Рада 16 вересня підтримала у другому читанні закон про люстрацію. Прийняття закону супроводжувалося мітингом біля будівлі парламенту, заворушеннями і сутичками з міліцією. Активісти вимагали від депутатів якнайшвидшого очищення влади.