Ogłoszono sprawozdanie UEFA o przygotowaniu Lwowa do Euro 2012. Mer nazwał to prowokacją
Portal champion.com.ua opublikował konfidencjonalne sprawozdanie UEFA o budowie stadionu na Euro 2012 we Lwowie, po wizycie komisji we wrześniu.
"Dla nas dziwna i skandaliczna jest kolejna próba dyskredytowania Lwowa przed Euro 2012" – skomentował mer Lwowa Andrij Sadowy.
"Już przyzwyczailiśmy się, że takie rzeczy systematycznie pojawiają się w ciągu całego czasu przygotowań, zwłaszcza po pozytywnych dla naszego miasta sygnałach. Kilka dni temu Lwów odwiedził dyrektor Euro 2012 Martin Kallen i otrzymaliśmy jego pozytywne szacunki. Oprócz Lwowa odwiedził on Iwano-Frankowsk i Truskawiec i mógł przekonać się, że europejskim miastem jest nie tylko Lwów, lecz także inne miasta zachodniej Ukrainy" – akcentował mer Lwowa.
"Wiemy, w trakcie budowy stadionu powstaje wiele trudności. Tak, mamy wiele problematycznych roboczych kwestii z "Azowinteksem", na co nam zwraca uwagę UEFA i o czym napisano w tym sprawozdaniu. Tak jest podczas realizacji jakiegokolwiek dużego projektu. I surowe szacunki ekspertów UEFA nie są również dla nas nowe. Pracujemy w takim trybie z fachowcami Unii Europejskich Związków Piłkarskich oto już od dwóch z połową lat. I krytyczne uwagi UEFA są dla nas pomocą, a nie przeszkodą" – uważa mer Lwowa.
Mer Lwowa dodał: I takie same krytyczne uwagi można zobaczyć w odniesieniu do innych miast. Ktoś ma więcej problemów ze stadionami, u kogoś jest krytyczna sytuacja z hotelami, u innych - z lotniskiem. Ale oburzenie wywołuje co innego. Przez cały czas w mediach systematycznie "zlewa się" konfidencjonalne sprawozdania UEFA właśnie na temat Lwowa. To celowe działania przeciw Lwowowi i przeciw zachodniej Ukrainie. Pracować, ciągle oczekując ciosu w plecy, jest bardzo trudno".
W konfidencjonalnym sprawozdaniu UEFA o budowie stadionu we Lwowie na Euro 2012, opublikowanym przez "Czempiona", podano:
Przegląd projektu stadionu
2.2.1 Dzisiejsza sytuacja
Prawo do ulokowania stadionu zostało zatwierdzone w czerwcu 2009 i wszystkie kwestie z Alpine Bau zostały uregulowane. Wszystkie projekty dokumentów zostały przekazane zleceniodawcy. Tymczasem prace konstruktorskie na miejscu zostały zawieszone tylko po to, żeby wznowić je w sierpniu 2009.
Azovintex wykorzystał miejscowe biuro architektoniczne Hipromez, żeby przygotować robocze szkice. Tym nie mniej, stało się oczywiste, że jakość tych szkiców nie odpowiada zaprojektowanemu designowi, i w ciągu ostatnich miesięcy były one omawiane z zespołem ekspertowym UEFA. Żeby projekt był udany, rozstrzygający jest fakt, iż cała późniejsza praca jest wykonywana pod nadzorem wykwalifikowanych międzynarodowych konsultantów z dostatecznym doświadczeniem w zakresie budowy stadionów i uchwalona przez pełnomocnego przedstawiciela zleceniodawcy.
Rozkład
W pracach konstruktorskich istnieje ogromna zwłoka, ponieważ obecny rozkład, załączony do sprawozdania, przewiduje oddanie stadionu do eksploatacji w grudniu 2010. To zupełnie niemożliwe i nierealistyczne.
Budżet
Ogólny budżet stadionu wynosi 609 milionów hrywien plus 61 milionów hrywien VAT, które biorą na siebie władze miejskie. Wysokość budżetu jeszcze nie była określana ze względu na brak precyzyjnego designu, i nie może być uważana za maksymalny koszt. Rozdzielony budżet na 2009 rok wynosi 370 milionów.
Organizacja
Kontrakt z przedstawicielem zleceniodawcy, którego przeznaczyły władze miejskie w kwietniu 2009, stracił moc prawną w maju 2009. Ostateczna spłata do firmy jeszcze nie nadeszła. Na razie miejskie władze nie mają przedstawiciela, który pracuje z organizacją wykonawczą.
Jakość
Ze względu na brak precyzyjnego designu żadna dokumentacja na temat jakości jest niedostępna. Informacja o tym, że maksymalna liczba miejsc będzie stanowić 33 000, a minimalna - 30 000, nie może więcej być pewna.
Ryzyko
Zespół projektowy wskazuje na następne możliwe ryzyka: design, organizacja, konstrukcja, ryzyko finansowe (kurs walutowy), rozkład.
2.2.2 Ogólne informacje o stanie aktualnum - faza designu;
- oddanie do eksploatacji planowane jest na lipiec 2011, jednak to nie jest możliwe;
2.2.3. Kluczowe problemy:
- kwestia finansowa, konsultantom nie zapłacono za kilka miesięcy;
- opracowana skala czasowa nie jest realistyczna. Oczywiście, że po 18 miesiącach spotkań, opracowania projektów naprawdę nie są wykonane. Projekt hamuje, zamiast posuwać się do przodu.
- w chwili obecnej nie ma dokładnego projektu, który mógłby być wybudowany. On powinien być przyjęty najpóźniej przed połową listopada 2009, żeby zespół ekspertowy UEFA mógł zobaczyć, co się proponuje przed ostateczną decyzją UEFA Exco;
- nie jest jasne, na jaką długość są przydatne fundamentowe płyty;
- nie ma przedstawiciela zleceniodawcy lub specjalisty-konsultanta, który pomagałby zleceniodawcy;
- bezzwłoczne działania, wspominane w liście od Ffu/loc do Azovintex i mera Lwowa (z 29 sierpnia 2009), muszą być wprowadzone przed 21 września 2009;
Przyszłe użycie i możliwość przekazania stadionu w spadku jeszcze nie były rozpatrywane, uwzględniając wymagania zleceniodawcy (np. wymagania korporacyjne).
Analiza ryzyk
Ryzyko prawne
- nie określone;
Ryzyko finansowe
- aktualny budżet może być niedostateczny;
- finansowanie projektu zatwierdzone jest przez radę lokalną obowiązaniem płacić różnicę między zakontraktowaną ceną i ceną na określony termin rok po roku.
Ryzyko konstrukcyjne
- brak precyzyjnego designu uniemożliwia późniejsze prace konstruktorskie, i nawet jeszcze bardziej zaciąga projekt;
Ryzyko polityczne
- następne wybory w 2011.
Ryzyko, związane z planowaniem
- musi być wprowadzony system oceny projektów;
- brak dokładnego planu konstrukcji;
Ogólna ocena ryzyka
- Bardzo wysoka
Objaśnienie
Poziom ryzyka projektu może być trochę zaniżony ze względu na pełny i dokładny projekt, przygotowany dla międzynarodowych konsultantów, i uchwalony przez zleceniodawcę i odpowiednie organy władzy, który ma być zakończony przed połową listopada 2009.