Примиренню упівців і червоноармійців заважає невивчена історія, - експерти
В Україні недостатньо вивчено факти про боротьбу підрозділів ОУН-УПА, що заважає примиренню між ветеранами ОУН-УПА та Радянської армії, вважають експерти.
"Будь-яка війна завершується миром, і якщо у Севастополі українці поставили хрест примирення між воїнами Радянської армії та вермахту, то настав час широкого та глибокого мирного діалогу і між братами (ветеранами ОУН-УПА та Радянської армії –ред.)", - заявив голова Всеукраїнської громадської організації "Спілка офіцерів України" В'ячеслав Білоус під час круглого столу.
"Примирення найбільш потрібне для наших дітей та онуків заради миру та стабільності", - наголосив він.
За його словами, Спілка офіцерів України веде активну роботу в цьому напрямі, починаючи з 1993 року, організовує зустрічі ветеранів, круглі столи з цієї тематики.
Правознавець-міжнародник Володимир Василенко повідомив, що за підсумками роботи створеної президентом України Віктором Ющенком у 2006 році урядової комісії з дослідження ролі та місця ОУН-УПА було випущено книжку. Проте її наклад становив лише 500 екземплярів, і результати дослідження не було доведено до відома широкої громадськості.
За його словами, ці дослідження дають підстави говорити, що "правовою підставою збройної боротьби УПА був загальновизнаний у всьому світі принцип самовизначення нації".
Професор Київського національного університету ім. Т.Шевченка Володимир Сергійчук констатував, що в Україні існує стереотип, що в роки Великої Вітчизняної війни та після неї національний визвольний рух існував лише в західних регіонах.
"Це неправда. Візьміть документи КДБ, там зазначено, що як тільки в 1943 році повернулася радянська влада - перше донесення начальника Донецького (тоді Сталінського) обласного управління НКВС про те, яке було підпілля на території Донбасу в роки війни. Донбас був заражений українським націоналістичним підпіллям, але про це ніколи не писали", - наголосив він.