Путін попередив Євросоюз щодо Газпрому
Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін попередив Європейський Союз, що Росія пильно стежить за безпрецедентним антимонопольним розслідуванням, яке розпочалося стосовно компаній-дочок "Газпрому".
Це вперше глава російського уряду прокоментував ситуацію, яка виникла з дочірніми компаніями російського газового монополіста у Євросоюзі.
Раніше "Газпром" підтвердив, що в деяких з тих компаній провели обшуки та вилучили документи. Конфлікт виник навколо цінової політики російської компанії. В Єврокомісії пояснили, що обшуки в компаніях - "дочках" "Газпрому" пов'язані з підозрами у порушенні ними правил чесної конкуренції.
Оглядачі звертають увагу, що російська компанія дуже мало коментує обшуки, і це, як виглядає, має применшити їхні роль та вплив.
Фактично, саме Путін перервав тишу, пише France Presse, коли викликав до себе для пояснень главу "Газпрому" Олексія Міллера.
"Російський уряд пильно стежитиме за тим, що відбувається навколо "Газпрому". Я прошу вас регулярно мені про це доповідати", - сказав Путін Міллеру в бесіді, яку транслювало телебачення.
Оглядачі припускають, що розслідування, яке розпочав Європейський Союз, створило безпрецедентний для "Газпрому" тиск.
France Presse також звертає увагу на те, що кампанія стосовно "Газпрому" збіглася в часі з тим, що агенція називає "війною слів" між Україною та Росією, а також рішення другого найбільшого клієнта російського монополіста - Туреччини - не поновлювати контракт, дія якого закінчується і від якого не відмовлялися з 1986 року.
Окрім того, рейди розпочалися після того, як низка європейських компаній, серед них і німецькі, заявили, що планують звернутися до арбітражу, щоб добитися зниження ціни на газ у довгострокових контрактах з російською компанією, яка зараз є вищою, ніж так звана "спотова ціна".
Натомість, Міллер назвав обшуки "цілком неочікуваними".
"Вони виявилися неприємним сюрпризом", - заявив він. Крім того, саме зараз стало відомо, коли запрацює газопровід Північний потік. За словами Міллера, це станеться 8 листопада.
Північний потік, який доправлятиме газ до Німеччини, а також Південний потік, який планують прокласти дном Чорного моря, посилюють занепокоєння тим, що Європейський Союз ставатиме дедалі залежним від російського газу.
Крім того, аналітики звертають увагу на те, що з урахуванням планів багатьох європейських країн скоротити споживання атомної енергії, вони також виявляться більш залежними від російського газу. За словами глави "Газпрому", лише за перші дев'ять місяців цього року експорт російського газу до Європи зріс на 25 мільярдів кубометрів.
Критики Кремля припускають, що Росія може використовувати свою газову позицію задля торгу стосовно політичних питань.