У кінотеатрах відбудуться спецпокази фільму «Шербурзькі парасольки»
10 фактів про культову картину
0У прокат виходить культова картина 1964 року «Шербурзькі парасольки». Мюзикл Жака Демі із Катрін Деньов у головній ролі свого часу спричинив справжню революцію в кіно, отримав «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю та декілька номінацій на на «Оскар».
Юна Женев'єва (Катрін Деньов) працює в сімейному галантерейному магазинчику – продає парасольки. Вона закохана в автомеханіка Ґі (Ніно Кастельнуово). Незабаром Ґі забирають в армію та відправляють в Алжир. Закохані обіцяють чекати один одного. Проте вагітна Женев'єва не витримує тиску на неї та виходить заміж за заможнього чоловіка.
Жак Демі – режисер, сценарист та автор текстів пісень – позначив концепцію свого нового фільму як opera populaire (популярна опера). За спогадами вдови режисера Аньєс Варда, ідея Демі полягала в тому, щоб зняти екранну версію популярної опери, яка, на противагу «високому» мистецтву, була б стилістично легкою.
Кадр з фільму
Попри те, що алюзія на «Тих, хто співає під дощем» очевидна, схожість «Шербурзьких парасольок» з мюзиклами 1950-х є чисто зовнішньою. Адже «поп-опера», відповідно до канонів оперного жанру, повністю тримається на співі, який не переривається ні діалогами, як в кіно, ні танцювальними номерами, як у мюзиклі.
У фільмі присутні й технічні прийоми авангардного кіно: зйомки на місці дії, тобто безпосередньо на вулицях Шербурга. Палітра фільму складається з контрастних кольорів та перегукується і з поп-артом Енді Воргола, а сама робота з кольором подібна методу Жана-Люка Ґодара. Так, наприклад, стіни будинків міста спеціально перефарбовувалися Демі в символічні тони, щоб передати настрій кожного окремого епізоду.
Кадр з фільму
Мало хто не бачив цю культову картину, але, мабуть, мало хто мав змогу бачити її на великому екрані, який дозволяє насолодитися повною мірою і вишуканою картинкою, і неймовірною вродою юної Катрін Деньов, і, звичайно, музикою Мішеля Леґрана.
У прокаті відреставрована версія фільмудемонструватиметься мовою оригіналу з українськими субтитрами.
Реліз є продовженням серії показів кінокласики в українських кінотеатрах від компанії «Артхаус Трафік» (раніше в прокат виходили «Любовний настрій» і «Чунцінський експрес» Вонга Карвая, а також «Пролітаючи над гніздом зозулі» Мілоша Формана).
10 цікавих фактів про «Шербурзькі парасольки»
- Це перший мюзикл в історії кінематографа, в якому немає жодної репліки та жодного танцю. Від початку і до кінця герої співають. Навіть діалоги про ремонт машини. Як в традиційній опері, в фільм Демі ввів три акти: від'їзд, розлука та повернення, зробивши фільм більш схожим на виставу. «Я нічого не беру в свою картину з американського мюзиклу та французької оперети. У мене все діалоги, написані у формі білого вірша, співаються персонажами. Тобто це щось на зразок опери, де всі слова зрозумілі, а музика будується на простих, навіть популярних темах. Я хотів зробити фільм, в якому музиці було б підпорядковане все. Рух камери, положення акторів повинні керуватись музичним ритмом і в той же час залишатися тісно пов'язаними з реальністю», – говорив Жак Демі.
Кадр з фільму
- Це перший кольоровий фільм режисера. Він назвав його «Фільм у кольорі та піснях». Стіни будинків у Шербурі перефарбовували під час зйомок кілька разів.
- Женев'єва, героїня Катрін Деньов, стала законодавицею моди. Мільйони разівцитований образ створила художниця по костюмах Жаклін Моро. Саме вона придумала для головної героїні зачіску, яку згодом повторювали у перукарнях усього світу. Крім того костюми вартують уваги ще й через те, що кожен колір має свій сенс.
- Спочатку на головну роль була запрошена переможниця конкурсу «Євробачення»Ізабель Обре, але через серйозні травм, отримані в автоаварії, вона була змушена відмовитися від ролі. Хоча деякі історики кіно вважають, що Деньов відразу розглядалась на цю роль. Думки розходяться і щодо того, хто порадив Демі 19-річну Катрін: режисерка Аньєс Варда чи режисер Роже Вадим.
- Мішель Легран записав музику разом зі своїм оркестром та співаками Даніель Лікар, Жозе Бартель та іншими. Катрін Деньов та інші актори мали вивчити партії до початку роботи.
Кадр з фільму
- Під час зйомок Катрін Деньов справді була вагітна сином Крістіаном. Батьком дитини був режисер Роже Вадим.
- Конкурентом «Шербурзьких парасольок» у Каннах був фільм колеги Демі по «новій хвилі» Франсуа Трюффо, «Ніжна шкіра», де зіграла рідна сестра Катрін Деньов Франсуаз Дорлеак.
- «Шербурзькі парасольки» став одним із перших фільмів на табуйовану тривалий час у Франції тему – війну в Алжирі.
- Перша реставрація фільму відбулась у 1996 році під керівництвом Аньєс Варда. Перший показ відреставрованого фільму зі стереозвуком відбувся у тому ж кінотеатрі, що і прем’єра фільму у 1964 році.
- Фільм входить до «1000 фільмів, які треба подивитися до того, як померти» за версією The Guardian та багатьох інших рейтингів.
Катрін Деньов у Каннах в 2021 році (фото Катерини Сліпченко)