Дерева у винниківському парку перетворили на стовпи, щоб знищити омелу
У Винниках комунальники повністю обрізали гілки і верхівки тополь, які ростуть у міському парку «Вайнберг». Такі дії робітників у Винниківській міській раді пояснюють виконанням програми по боротьбі з омелою. Думки екологів з приводу таких радикальних методів боротьби з омелою розходяться.
У середу, 16 січня, на офіційній сторінці Винниківської міської ради у Facebook повідомили про виконання програми по боротьбі з омелою у міському парку «Вайнберг» та опублікували фото «до» і «після» виконаних робіт. Як видно з фотографій, деревам повністю зрізають усі гілки, залишаючи лише стовбури.
Комунальники обрізали гілки тополь у парку «Вайнберг» (фото ВМР та ZAXID.NET)
У Винниківській міській раді пояснюють дії комунальників поганим станом дерев, зокрема тополь, та їх ураження омелою.
«Подивіться на світлину «до»: там повністю уражені дерева омелою…», - пояснюють у міськраді.
Водночас начальниця управління екології Львівської міськради Олександра Сладкова переконана, що після такої обрізки дерева швидко загинуть. Вона зазначає, що така радикальна боротьба з омелою більше шкодить деревам, ніж сам паразит.
«Власне видно на фото, що всім тополям ампутували всі гілки і що найгірше - вкоротили стовбур горизонтальним зрізом. Що буде далі? Тополі викинуть по всій своїй довжині водяні пагони і почнуть дуже швидко гнити. Ні естетичного, ні функційного сенсу ці дерева більше не несуть, а загроза їх падіння просто відкладена в часі. Ну і відлік часу життя цих дерев пішов на 1-5 років, дерева помруть практично одночасно і рекреаційна зона спорожніє водночас. Птахи більше не зможуть гніздити на звичних для себе деревах», – написала Сладкова у Facebook.
Червоним кольором на карті позначена територія, де відбувається обрізка дерев
За словами Сладкової, комунальники могли боротися з омелою не таким радикальним способом.
«Слід було провести обстеження і визначити не менше 30% найкращих за станом та естетичними властивостями дерев. В них провести лише санітарну обрізку і ні в якому разі не різати більше 1/4 крони. Залишити навіть гілки на яких є омела. Решту дерев забрати і підсадити оновлення виду, що не вражається омелою в нормативній кількості. Далі почекати 10-15 років, поки підростуть нові посадки і зрізати вже ті екземпляри які залишалися (якщо вони дійсно перебуватимуть в поганому стані). Таким чином поступово можна замінити дерева без шкоди рекреаційним властивостям рекреаційної зони», – пояснює Олександра Сладкова.
Водночас доцент кафедри ландшафтної архітектури Львівського лісотехнічного університету Роман Дудин вважає, що тополі після такої радикальної обрізки все ж здатні відновитись.
«У Європі побутує думка, що можна омели позбутися обрізкою, але ніхто не знає, наскільки та обрізка може бути глибокою. Бо можна зрізати одну-дві гілки, а через рік-два омела знову може з’явитися. Тополі входить у зону ризику і часто вражаються. Це питання є неоднозначним. Але можна говорити, що допускається така кардинальна обрізка, а потім тополя здатна відновлювати свою крону і гілки з листям», – пояснив Роман Дудин у коментарі ZAXID.NET.
Омела – це напівпаразит, який проникає своїми внутрішніми коренями у серцевину деревини і живиться через харчові потоки, що йдуть по судинах рослини. В важких випадках поширення омели призводить до всихання усього дерева.