Син голови СБУ не отримав покарання за переслідування активістів під час Євромайдану
Під час протестів 2013-2014 рр. Олег Грицак неправомірно обвинувачував людей, а за кілька років пішов на підвищення
Син очільника СБУ, прокурор Олег Грицак, переслідував щонайменше трьох активістів Революції Гідності – двох студентів театрального університету і 31-річного мешканця Тернопільщини. Однак Грицак-молодший не отримав підозри і не був люстрований. Про це йдеться в розслідуванні Данила Мокрика для програми «Наші гроші з Денісом Бігусом».
Повідомляється, що у січні 2014 року київський прокурор Олег Грицак підтримував обвинувачення у справах проти активістів Революції Гідності Сергія Симонова, Вадима Ковальова і Данила Окулова. Ці матеріали видалено з відкритого доступу, можливо, через те, що обвинувач є сином очільника Служби безпеки України Василя Грицака.
Грицак-молодший просив Оболонський суд Києва взяти юнаків, схоплених міліцією на вулиці, під варту на 60 днів. Їм інкримінували організацію масових заворушень.
Один з постраждалих Вадим Ковальов нині працює актором театру і кіно в Будапешті. В інтерв’ю журналістам він розповів, що силовики «безпощадно били» його під час затримання, а слідчі змусили підписати документи, не давши можливості їх прочитати.
Тодішня адвокатка актора Ксенія Проконова додала, що правоохоронці у справі Ковальова та інших студентів спиралися на вкрай слабкі докази. «Нам інкримінували, скажімо, що вони були одягнені в зимовий одяг, який нібито передбачає стояння на холоді... Тобто виявляється, що в нас така ознака [злочину] з'явилася», – розповіла вона журналістам.
Попри це, прокурор Оболонської прокуратури Олег Грицак підтримував обвинувачення в суді і клопотав про те, щоб до Вадима Ковальова застосували запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. За словами Ксенії Проконової, перед судовим засіданням прокурори навіть намагалися зайти в кабінет до судді, щоб із ним «поговорити».
Після Революції Олег Грицак ще певний час пропрацював під керівництвом Ілони Клюге – у військовій прокуратурі Центрального регіону. Згодом Ілона Клюге потрапила під дію закону «Про очищення влади», тобто під люстрацію. Натомість Олега Грицака люстрація не торкнулася. Хоча закон прямо передбачає, що «працівник органу прокуратури, який… підтримував клопотання про застосування запобіжних заходів, підтримував державне обвинувачення в суді» щодо активістів має нести покарання.
Навпаки, за чотири місяці після того як Ілоні Клюге офіційно оголосили про підозру, Олега Грицака призначили заступником прокурора Полтавської області. У Полтаві журналісти намагалися отримати від Олег Грицака відповідь бодай на одне запитання: чи нині він вважає законними притягнення активістів і студентів до відповідальності. Однак син глави СБУ відмовився на нього відповідати. «Якщо у вас є будь-які запитання, будь ласка, звертайтеся з офіційним запитом у прес-службу, ми вам дамо на все відповідь», – сказав прокурор.
На письмовий запит журналістам станом на 22 жовтня не відповіли.