Скандал під котком
Голова «Укравтодору» образився на журналістів, хоча компромат видав його ж радник
0Позаштатний радник голови Державного агентства автомобільних доріг України («Укравтодору») Олександра Кубракова Вадим Олійник спробував «підкупити» журналістів антикорупційного проекту Bihus.Info компроматом на свого керівника. Однак операція Олійника не вдалася: журналісти розповіли і про махінації «Укравтодору» з державними грошима, і про подвійну гру радника Кубракова.
ZAXID.NET розповідає все, що відомо про скандал між Bihus.Info, який «Укравтодор» вважає «інформаційною атакою».
З чого все почалося
У понеділок, 25 травня, вийшов випуск програми «Наші гроші з Денисом Бігусом», присвячений «Укравтодору» і найбільшим компаніям з ремонту доріг – «Онур», «Автомагістраль-Південь» і «Ростдорстрой». У ньому йшлося, що у 2020 році на ремонти українських доріг держава виділила 85 млрд грн. Журналістка-розслідувачка Марина Ансіфорова стверджує, що ця сума завищена, бо 20% з неї в кінцевому підсумку просто йдуть в кишені великих дорожних компаній, з якими «Укравтодор» укладає тендери на ремонти доріг.
Як пояснюється у розслідуванні, 50-60% від вартості ремонту доріг становить закупівля асфальтобетону. Виходячи з цьогорічного бюджету «Укравтодору», на це піде орієнтовно 42 млрд грн. При цьому журналісти зауважили, що «Укравтодор» під час оголошення тендерів на ремонт доріг не оприлюднює цін, за якими компанії, які ремонтують дороги, повинні купувати асфальтобетон. В сюжеті наводиться також коментар Кубракова, у якому той не зміг адекватно пояснити, чому ціна асфальтобетону відсутня у додатках до тендерів. Він лише сказав, що ціну на асфальтобетон «Укравтодор» знає і контролює, і якби з ними були махінації, то була б відповідна реакція.
Також в сюжеті показують приклади таких махінацій. Журналістка Марина Ансіфорова вказала, що «Укравтодор» для великої компанії «Автомагістраль-Південь» оцінював асфальтобетон для верхнього шару дорожнього покриття у 3000 грн за тонну, тоді як для невеликої компанії з Хмельницького такий же асфальтобетон «Укравтодор» оцінив у 2400 грн за тонну.
Також журналістка-розслідувачка стверджує, що на таких переплатах заробляють власники компаній, які ремонтують дороги. Як приклад, вона навела схему, у якій компанія «Онур» купила щебінь у своєї турецької компанії за ціною майже 1000 грн/т, тоді як турецька компанія заплатила за нього 450 грн/т. За тією ж схемою одеська компанія «Ростдорстрой» купувала асфальтобетон у посередника за однією ціною, а посередник купував його вдвічі дешевше.
Також «Укравтодор» розробив рекомендації керівникам обласних автодорів. У них йдеться, що можливість ремонтувати дороги повинні мати лише великі компанії із досвідом роботи і без боргів за виконані послуги. Таким чином, впевнені розслідувачі Bihus.info, ці рекомендації перешкоджають брати участь у ремонтах доріг меншим компаніям, а доступ до тендерів на мільярди гривень за таких умов отримують лише три компанії – «Онур», «Автомагістраль-Південь» і «Ростдорстрой».
Як відреагував керівник «Укравтодору» на сюжет
Керівник «Укравтодору» Олександр Кубраков після виходу сюжету назвав його замовним і таким, що має на меті його дискредитувати. На підтвердження своїх слів він навів відповідні аудіозаписи, які отримав від людини, «якій не байдужа доля дорожнього ринку України». Пізніше з’ясувалося, що записи вів позаштатний радник Кубракова Вадим Олійник, який має особисту зацікавленість у тому, щоб на тендери могли виходити менші гравці.
«Два місяці тому частина ринку оголосила проти нас інформаційну війну. Справа в тому, що ми почали наводити порядок на ринку. Що відбувалося раніше? Уявіть собі широку дорогу, наприклад, Запоріжжя-Маріуполь. Я буду наводити цей приклад, тому що вона вже побудована. Відстань, яку відремонтовано минулого року, становить майже 150 км. Раніше такі дороги дробили на сотні метрів або кілька кілометрів. Дробили шматочками, рік за роком. Відповідно, сформувався пул підрядних організацій, який може робити сотні метрів, а не кілометрів. Що ми робимо зараз? Запроваджуємо систему типових кваліфікаційних вимог до підрядників. Раніше будь-який замовник дорожніх робіт міг прописувати тендерні вимоги під конкретних виконавців. Тепер вимоги єдині і зрозумілі для всіх», – пояснив Олександр Кубраков той факт, що тепер до ремонтів доріг допускають лише великі компанії.
Як доказ «інформаційної війни» керівник «Укравтодору» оприлюднив записи розмов людини з голосом, схожим на голос колишнього голови ДАК «Автомобільні дороги України» Артема Гриненка, який зараз очолює ГО «Всеукраїнська дорожня асоціація». На них Гриненко розповідає, що ставить за мету звільнити Кубракова і розраховує це зробити за допомогою програми Дениса Бігуса.
На записі людина з нібито голосом Гриненка також стверджує, що «співпрацює з сайтом "Наші гроші"» як партнер і може просити їх вкинути в інформаційний простір ту чи іншу інформацію. А далі зізнається, що саме він придумав, що нібито Кубраков дає «відкати» компаніям у розмірі 10% від суми отриманого авансу.
«Всі голови “Укравтодору” брали хабарі, але не викидали з ринку наші компанії. І інші компанії. Ось що він зробив. Він зараз всі ці компанії на х** послав, його за це ніхто не хоче прощати», – лунає голос, схожий на голос Гриненка.
На думку Кубракова, записи свідчать, що замовників сюжетів цікавить тільки одне – щоб «Укравтодор» очолювала людина, яка працювала б за їхніми правилами гри, як було раніше. При цьому він жодного разу не згадав про махінації з державними грошима, описані в сюжеті.
Як Бігус відреагував на звинувачення у створенні замовних сюжетів
Сам Денис Бігус стверджує, що записи, які оприлюднив Кубраков, є нарізками двох різних розмов, які вів радник Кубракова – Вадим Олійник.
Саме Олійник, за словами Бігуса, спробував домовитися з журналісткою Bihus.Info Мариною Ансіфоровою про те, щоб його не показували в сюжеті про «Укравтодор». В обмін на це, стверджує Бігус, Олійник нібито надав журналістці цілу папку «компромату на Кубракова». Сама авторка матеріалу Марина Ансіфорова підтвердила цю інформацію і зазначила, що компромат на Кубракова Денису Бігусу мав також передати вже згаданий Артем Гриненко.
Як пояснюється в сюжеті про «Укравтодор», Олійник раніше неодноразово лобіював зміни до тендерної документації «Укравтодору», а згодом створив фірму, яка надає дорожнім компаніям тендерні консультації. За таку «гру на дві сторони» Олійника навіть звільнили з «Офісу ефективного регулювання» – громадської організації, яка допомагає владі з упровадженням реформ. Олійник спробував домовитися з авторкою розслідування Мариною Ансіфоровою про те, щоб про його діяльність у матеріалі не згадувалося, а коли не зміг – то вирішив повернутися до Кубракова, якому передав відповідні записи, які Кубраков називає «доказами в інформаційній війні» проти нього.
Варто зазначити, що після виходу розслідування Bihus.Info про зловживання в «Укравтодорі», жодних кадрових рішень у цій установі не відбулось. Принаймні поки що.