Соціологи та айтішники проведуть у Львові експериментальне дослідження щодо поширення Covid-19
Це дозволить виявити частку людей, які є хворими на коронавірус, та тих, хто хворіє безсимптомно
Сьогодні, 18 травня, у львівській мерії анонсували старт унікального експериментального дослідження. Суть проекту — у поєднанні методик вибіркового соціологічного дослідження та експрес-тестування львів’ян. Методом відбору буде сформована група респондентів, які візьмуть участь в опитуванні. Соціологи запевняють, що хочуть організувати своє дослідження на основі репрезентативної вибірки. Попередньо планують опитати близько 4 тисяч львів’ян. Участь мешканців буде добровільною. Проект реалізують Львівська міська рада спільно з львівським ІТ-кластером в межах ініціативи United for Health та соціологічною агенцією Fama.
Місто не виділяє бюджетних коштів на проведення цього тестування. Експрес-тести на коронавірус надані львівський ІТ-кластер в рамках ініціативи United for Health.
«Сьогодні ми говоримо про абсолютно новий експеримент, який на теренах України є вперше. Завдяки кооперації трьох важливих інституцій: колегам з IT-кластеру, колегам з соціологічної агенції «Фама» і колегам з управління охорони здоров'я. Мова йде про те, що відбудеться соціологічне дослідження львів'ян, яке дасть змогу спробувати через експеримент виявити, яка саме кількість львів'ян саме на сьогодні є інфікованими», — наголошує заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
Якщо досі тестування на коронавірус проводили мешканцям Львова, які були представниками груп ризику, що контактують з великою кількістю людей (працівники комунальних та соціальних служб, водії громадського транспорту, священнослужителі) або мали відповідні симптоми чи показання до проведення тестування, то результати цього дослідження дозволять виявити рівень захворюваності серед всього населення міста.
«Оскільки масове тестування на коронавірус в світі нова тема і багато різних країн використовують різні інноваційні методи, то ми подумали чи можливо це зробити соціологічним методом. Тобто, якщо соціологія дає можливість зрозуміти і спрогнозувати хто у нас буде переможцем на виборах, то чому ми не можемо таким самим методом порахувати скільки в нас цих хворих є і ці дані центру громадського здоров'я, і ми маємо - чи вони відповідають дійсності. Скільки в нас недотестованих людей, грубо кажучи», — каже виконавчий директор львівського ІТ-кластеру Степан Веселовський.
Ця методика не є новою в світі, визнають соціологи. Низка країн Європи вже проводили такі соціологічні заміри. Львів буде першим містом в Україні, де проведуть такий експеримент.
«Ми будемо йти поквартирним методом. Будуть приходити представники, стукати в певну квартиру, яка буде попередньо відібрана в цю вибірку. Це дуже непростий метод, але так йшли інші країни. В Мюнхені реалізовувалось так само. В найгіршому випадку це буде 400 респондентів і максимальний показник похибки буде 5%. Це мінімум, який необхідний, щоб дослідження було репрезентативним», — говорить директорка соціологічної агенції Fama Мар’яна Малачівська-Данчак.
Кожному учаснику дослідження, у якого буде виявлено позитивний результат експрес-тесту на коронавірус, буде проведено лабораторне ПЛР-тестування для підтвердження результату тестування.
Перші результати пілотного соціологічного дослідження обіцяють вже за два-три тижні.