Стали відомі подробиці про другий і третій етапи змін до Конституції
Наступні етапи змін до Конституції передбачатимуть судову реформу та регулювання відносин президента з урядом і парламентом
Конституційна комісія схвалила спрямування до Венеціанської комісії проекту змін до Конституції в частині правосуддя, який запропонувала робоча група з правосуддя і суміжних правових інститутів.
Відповідне рішення більшістю голосів Конституційна комісія затвердила на своєму засіданні в п’ятницю, 4 вересня, передає «Інтерфакс-Україна».
Водночас до документа буде додано окрему думку деяких членів Конституційної комісії, які, зокрема, виступають за повне очищення судової системи і пропонують передбачити в Конституції звільнення усіх суддів з виконанням обов’язків до проведення конкурсу з обрання нових суддів. Водночас, автори документа хочуть зберегти право колишніх суддів брати участь у цих конкурсах.
Раніше заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов зазначив, що робоча група із внесення змін до Конституції в частині правосуддя працювала 4 місяці, було проведено 12 засідань. Він нагадав, що Венеціанська комісія схвалила пропонований текст змін.
Як заявив президент України Петро Порошенко, рішення Конституційної комісії з судової реформи буде винесено на всенародне обговорення і направлено до Венеціанської комісії.
«Це рішення, як документ Конституційної комісії, кардинально відрізняється від попередніх документів про зміни до Конституції в частині децентралізації», – сказав Порошенко під час виступу на засіданні Конституційної комісії в п’ятницю.
За словами президента, це рішення має три особливості. «Особливість перша: після рішення Конституційної комісії я запропоную детальне і ретельне обговорення цього рішення, перш ніж я його підпишу і направлю до Верховної Ради», – сказав він.
На переконання президента, це буде правильним рішенням, оскільки потрібен час для того, щоб поінформувати суспільство і «почути зворотний зв’язок».
Друга особливість, за словами Порошенка, полягає у направленні цього рішення в Європейську комісію «За демократію через право» (Венеціанську комісію). «Я просив би, щоб рішення Конституційної комісії було направлено до Венеціанської комісії, щоб ми отримали позиції Венеціанської комісії, наскільки враховано рекомендації», – сказав президент.
Третя позиція є його особистою. «Я вважаю, що український народ чекає від цих змін до Конституції абсолютно рішучого оновлення судової гілки влади», – сказав він.
Останній етап змін до Основного закону стосуватиметься відносин між президентом, Кабінетом міністрів і Верховною Радою України, заявив лідер парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко.
«На нинішньому етапі зміни до Конституцію вноситимуться в три етапи. Створено та працюють три робочі групи за стратегічними напрямами. Перша – змінює місцеве самоврядування. Друга – із судової реформи, напрацювання щодо якої завершуються, і без якої у нас нічого не зміниться. Третя – зміна відносин у трикутнику президент-уряд-парламент. Усе разом це складатиме нову Конституцію, новий суспільний договір», – наводить слова Луценка прес-служба «БПП».
Луценко зазначив, що за часів Майдану українська громадськість висловилася про неприйнятність чинної редакції Конституції як суспільного договору, і Майдан вимагав зміни системи влади, а Конституційна асамблея є ідеальним варіантом отримання нової Конституції.
Нагадаємо, що за перший етап змін до Конституції – в частині децентралізації – Верховна Рада у першому читанні проголосувала 31 серпня.