Свинячий грип. Інформаційний вірус
Політологи не виключають запровадження в країні надзвичайного стану, який унеможливить проведення виборів, зважаючи на те, що прогнози щодо другої хвилі спалаху епідемії (січень-лютий 2010 року) збігаються у часі із всенародним волевиявленням.
Міністр охорони здоров’я Василь Князевич попросив ЗМІ та політиків не сіяти паніки навколо епідемії грипу. Щоправда, міністр не зважає, що паніку він та вище керівництво держави нагнітають і створюють самі, подаючи щодо ситуації протилежну інформацію. Так у своєму зверненні до політикуму Василь Князевич говорить про те, що «території нашої держави сягла епідемія грипу A/H1N1-Каліфорнія», тоді як прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко говорить про епідемію звичайного грипу. Коли епідемія мине і що для цього конкретно роблять ті чи ті відомства, ні міністр, ні прем’єр-міністр, ні Президент чітко не окреслили.
Тим часом щодня від ГРВІ, каліфорнійського та ускладнень сезонного грипу, пневмонії в Україні масово вмирають люди: на 17:00 2 листопада внаслідок епідемії грипу в Україні померло 73 особи. У Львівській області (на ранок 3 листопада) – 37 людей, в Івано-Франківській - 12, у Рівненській - 3, у Тернопільській - 14, у Чернівецькій - 5, у Волинській - 2, у Закарпатській – 2 людини. Також є інформація про одну смерть на Одещині. Стрічки новин перетворюються на некрологи та поради, що робити, якщо…
В усіх коментарях влади, медичних працівників ми чуємо одну пораду – вчасно звертайтеся до лікаря. Щоб з’ясувати, якою є ситуація, ZAXID.NET звернувся за коментарями до тих, хто зараз фактично відповідальний за наше з вами життя – лікарів.
Кому вірити?
На Львівщині, за словами головного санітарного лікаря області Романа Павліва, свинячий грип зареєстровано у двох випадках – у Львові та Дрогобичі. В обох випадках пацієнти померли. Перший заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець 2 листопада заявив, що свинячий грип в Україні виявлено у 22 осіб з 67 померлих на той час. Водночас головний санітарний лікар України Олександр Біловол говорить про 14 лабораторно підтверджених випадків грипу A/H1N1, з яких три - летальні.
В усіх коментарях влади, медичних працівників ми чуємо одну пораду – вчасно звертайтеся до лікаря
Тим часом щодня кількість смертей чи то від пневмонії, чи то від інших ускладнень внаслідок ГРВІ збільшується більше, як на десять. В офіційних повідомленнях від управлінь з питань охорони здоров’я областей зазначено – «від грипу та ГРВІ».
Лише у місті Львові виклики лікарів перевищують в чотири рази планове навантаження, щодня на швидку звертається понад тисяча людей. На Тернопільщині у зв'язку зі зростанням кількості хворих для їхнього розміщення готують спортзали і військові частини. А Словаччина починає закривати пункти перетину кордону із Україною і говорить про повне закриття кордону у разі погіршення ситуації.
Влада стверджує, що покращення можна очікувати вже за 5-7 днів. Саме за стільки часу Президент України Віктор Ющенко побажав почути позитивну інформацію про те, що «приріст хворих пішов на спад і зменшився». Президент «побажав», і вже на наступний день влада Тернополя звітує – так, є покращення. Зокрема начальник управління охорони здоров’я міста Тернополя Василь Бліхар запевняє: «Кількість госпіталізованих не збільшується. Більше того, ми вже почали виписувати тих пацієнтів, хто в перші дні оголошеної епідемії звертався з недугами до лікарні». І це на тлі того, що, як ми згадували, у Тернополі готують спортзали.
То куди ж пішли гроші?
Перше, про що варто говорити, що українська влада виявилася не підготовленою до боротьби з епідемією. Про неї Всесвітня організація охорони здоров’я почала говорити ще на початку весни цього року. Чи можна було при такій наскрізь гнилій «несистемі» охорони здоров’я прийняти такий виклик і уникнути смертей? Це великий знак запитання, але дещо таки зробити можна було, якби у нас, як завжди, не зволікали і виконували свої ж рішення.
Так, 28 квітня, реагуючи (як показала реальність, виключно на папері) на повідомлення ВООЗ уряд видав розпорядження №473-р «Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з недопущення занесенню та поширенню на території України свинячого грипу», відповідно до якого було виділено 50 млн грн. За ці кошти «Центр грипу та ГРІ МОЗ України», вірусологічні лабораторії держсанепідслужби, лікувально-профілактичні установи мали забезпечити обладнанням, матеріалами, реактивами, ліками, тест-системами, засобами індивідуального захисту (зокрема марлевими пов’язками). Проте це розпорядження, як і тисячі інших, не було виконано. Коли грім грянув, замість ліків на поличках чи не в кожній аптеці Львова ми бачили надписи – «Масок немає!». Готуючись запобігти епідемії, яка ширилась світом, МОЗ чомусь також забув вчасно ліцензувати єдиний, як стверджують лікарі, дієвий при захворюванні на свинячий грип препарат – «Таміфлю».
Перший віце-прем’єр Олександр Турчинов запевняє українців, що епідемія «не була несподіванкою для уряду», і нагадав про згадане рішення Кабміну та запевнив, що за 50 млн. грн. було придбано 130 тис. доз «Таміфлю» та інші профілактичні засоби. Прем’єр-міністр же, згадуючи про ці кошти, говорить, що їх скеровано на медикаменти, дезінфікуючі засоби… і лабораторії, які, як переконує вона у зверненні до народу, є в кожній області. На Львівщині, за словами голови Львівської ОДА Миколи Кмітя, такої лабораторії немає.
Відтак незрозумілою є ситуація зі встановленням діагнозів хворим. Під час брифінгу 2 листопада голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва наголосила, що жоден із регіонів (окрім міста Києва), не отримав жодної тест-системи, яка б встановлювала каліфорнійський грип. Хоча придбання цих тест-систем передбачалося розпорядженням уряду.
Однак львівські лікарі запевняють, що тест-системи в області є. «Ми встановлюємо попередні діагнози. Підтвердити остаточно їх можуть лише у двох лабораторіях у Києві. На результат аналізу потрібно чекати три доби, за умови, що лабораторії не завантажені роботою», – розповів головний санітарний лікар Львівщини Роман Павлів.
Влада стверджує, що покращення можна очікувати вже за 5-7 днів
Як ми зазначили, у Львівській області немає відповідної лабораторії, хоча колись вона працювала. Керівник області стверджує, що її закрили через брак коштів та площі. «Відновити роботу лабораторії не складно, адже фахівці залишилися», – запевняє голова Львівської ОДА. Втім, попри те, що відновити роботу цієї установи доволі легко, і уряд виділив з резервного фонду держбюджету додаткових 500 млн. грн. на боротьбу з грипом, досі лабораторія не працює. Як і не працюють тих 17 лабораторій, які мали найближчим часом, за обіцянкою прем’єр-міністра від 30 жовтня, створити в областях найближчим часом. Лабораторії, з її ж слів, замовили заздалегідь. Очевидно, за кошти, виділені у межах квітневого розпорядження Кабміну про 50 млн. грн.
«Таміфлю»
Якщо брати до уваги Львівщину, то на момент спалаху епідемії в області було лише 2,5 тисячі упаковок препарату «Таміфлю» при кількості населенні понад 2,5 млн осіб. З місцевого резерву взяли тільки 100 упаковок. Решту Львів та область отримують лише у перших числах листопада як гуманітарну допомогу. Вчора, 2 листопада, 18040 упаковок «Таміфлю» надійшло до медичних закладів обласного підпорядкування, а 1400 – до міських. Влада запевняє: препарат видають безкоштовно хворим за показами лікаря лише у медичних закладах. Мер Львова Андрій Садовий заявив, що препарат отримають усі лікарі для профілактики. Додамо, що 10% львівських медиків уже перебувають у лікарняних відпустках, двоє – померли.
Водночас частина медиків, зокрема санепідеміологи, наполягають, що «Таміфлю» можна застосовувати лише людям, у яких виявлено симптоми свинячого грипу. Роман Павлів зокрема у коментарі ZAXID.NET зазначав, що профілактичне вживання «Таміфлю» навпаки послаблює імунітет: «Таміфлю» може допомогти в перші чотири дні, як людина захворіла. Профілактично він не допомагає, навпаки, послаблює організм. Коли почуваєш себе хворим: піднялась температура, неприємні відчуття, – треба бігти до лікаря. Він дивиться на симптоми і, відповідно до них, може прописати «Таміфлю».
Натомість головний лікар комунальної станції Швидкої медичної допомоги м. Львова Наталія Поважук говорить про те, що «Таміфлю» можна приймати і для профілактики, але на станції і в аптеках препарату нема. «Як ми можемо рекомендувати людині вживати «Таміфлю», коли його не можна придбати в аптеці? Це не чесно!», – наголошує Н. Поважук.
В інструкції препарату «Таміфлю» зазначено: «Рекомендована оральна доза «Таміфлю» для профілактики грипу після близького контакту з інфікованою особою становить 75 мг один раз на день впродовж щонайменше 7 днів. Лікування треба розпочинати в термін 2 днів після контакту. Рекомендована доза для профілактики під час спалаху (епідемії) грипу — 75 мг один раз у день. Безпечність і ефективність спостерігається до шести тижнів. Захист триває впродовж усього часу прийому відповідних доз».
Вакцинація
Перший заступник генерального директора Всеукраїнської громадської організації «Український медичний союз» Людмила Сасіна запевняє, що вакцинація – найкращий спосіб запобігти епідемії, але на заході України «це питання запізно порушувати». «Інша справа, що потрібно розробити графік вакцинування в інших регіонах України. Зазначу, що в Україні немає вакцини від A/H1N1. Можна проводити вакцинацію від так званого звичайного, сезонного грипу», – наголосила експерт.
Трохи іншої думки дотримується заступник директора Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Світлана Доан, вона говорить про вакцинацію і в тих регіонах, де є епідемія: «Аналізуючи сьогоднішній стан і зважаючи на те, що грипозна інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, її поширення буде зростати, поки ми не почнемо масштабної вакцинації у тих регіонах, які не охопила епідемія. Йдеться про сезонну вакцину і про вакцину від Н1N1», – для вироблення імунітету з моменту вакцинації має минути два тижні, однак найсильніший він – 4 тижні після вакцинації: «Тому вакцинуватися можна і в тих регіонах, де є епідемія, адже невідомо, за скільки часу людина може захворіти. Оскільки навчання припинено, дитячі колективи не працюють, то осередків зараження поменшало. Відтак вакцинація може дати ефект».
Статистика і коментарі виглядають наче залякування, проте це реальність, і коли вона зміниться – невідомо. Світлана Доан не виключає другої хвилі епідемії грипу одразу після закінчення карантину, коли студенти та школярі повернуться до навчання і можуть «розвезти» небезпечну хворобу у ті регіони країни, яких ще не зачепила епідемія: «Науковці працюють зараз над прогнозом щодо того, скільки триватиме і як розвиватиметься епідемія. Його незабаром буде оприлюднено». Про другу хвилю епідемії застерігають і в Українському центрі грипу. Його директор – Олександр Гриневич вважає, що її треба очікувати у січні-лютому 2010 року. Тобто друга хвиля епідемії збігається з епідемією іншою – виборчою. На цьому тлі політологи починають говорити про перенесення чи зрив президентських виборів…
Вибори у час епідемії
Натомість політики, які вклали вже чимало коштів у передвиборчі перегони, вважають, що епідемія не може зірвати виборів, навіть у західних областях України. Так, на думку народного депутата України від Компартії Олександра Голуба, епідемія грипу не вплине на результати виборів навіть у Західній Україні, оскільки «цей електорат завжди мав здатність консолідуватися». Втім нардеп не виключає, що вибори може перенести один із кандидатів: «Влада, принаймні оточення Президента може скористатися цією ситуацією. Не виключаю, що вони використають момент, щоб скасувати або перенести вибори і пролонгувати повноваження. Цей час дасть можливість скомпрометувати опонента по помаранчевому табору – прем’єр-міністра Юлію Тимошенко».
Про можливість зриву виборів впевнено говорить нардеп від блоку НУНС Ярослав Кендзьор. Він вважає, що коли, епідемія «розповзеться» на всю країну, ніяких виборів не буде. «Як ця біда може вплинути на виборчий процес в Україні, залежатиме від того, як швидко і ефективно Україна зможе пригасити поширення епідемії… Здоров’я і життя людей важливіше за президентські вибори», – сказав Ярослав Кендзьор. Разом з тим, нардеп підрахував, що на передвиборчу кампанію Тимошенко вже встигла витратити 1 млрд грн «у той час, як народу бракує шматка марлі».
Ґрунтовно з’ясувати ситуацію, а «не огульно всіх критикувати» закликає «бютівець» Степан Курпіль, наголошуючи, що це – «передвиборчий популізм». Нардеп запевняє, що коли епідемія спаде, уряд з’ясує, хто винен. Водночас він не бачить підстав для того, аби кабінет міністрів пішов у відставку за непідготованість держави до боротьби зі свинячим грипом. Для прикладу він наводить Америку і Мексику: «Ситуація там була значно складнішою, і уряди там не були готові до боротьби з епідемією, та у відставку ніхто не подавав. Уряд звичайно можна і треба критикувати у цій ситуації. Справді, попереджувальні заходи не були вжиті, але я би не хотів, щоб на цьому спекулювали. Те, що уряд і місцева влада не були готові до спалаху епідемії – це наша давня хвороба: доки грім не вдарить, ніхто не перехреститься. Ми думаємо, що нас горе омине». Степан Курпіль вважає, що ситуація стабілізується, і вибори таки відбудуться.
Регіоналка Ганна Герман, коментуючи можливість перенесення виборів президента, говорить, що значною мірою все залежить від того, чи буде подолано епідемію грипу. Вона закликає до консолідації зусиль влади та опозиції до створення спільного плану дій на подолання епідемії грипу: «Окрім емоційних звернень до нації, Тимошенко реально не сказала, що робити. Має бути план на кожну добу. Натомість, знаючи про епідемію, у нас на Майдані 24 жовтня зібрали понад 150 тисяч людей, зокрема багато людей із Західної України».
Своєю чергою, кандидат на пост глави держави Арсеній Яценюк заявляє, що спекуляцій навколо теми епідемії набагато більше, ніж реального захворювання. Він вважає, дуже дивним те, чому епідемія в Україні розгорілася саме в західних областях, де відбувається найбільша битва за електорат. «Обов’язково треба розібратися, звідки взагалі взявся на Західній Україні цей вірус. Чому не встановлено ще об’єкт і звідки він був завезений? Чому захворювання немає у сусідніх країнах? Чому мовчить Всесвітня організація охорони здоров’я?», - зазначив народний депутат.
Конкретнішими у своїх оцінках і прогнозах все ж є політологи. Зокрема Дмитро Видрін, Володимир Цибулько та низка інших не виключають запровадження в країні надзвичайного стану, який унеможливить проведення виборів. Зважаючи на те, що прогнози щодо другої хвилі спалаху епідемії (січень-лютий 2010 року) збігаються у часі із всенародним волевиявленням, це цілком реально. Тим паче, що мешканці Західної України, налякані епідемією грипу, можуть відмовлятися працювати на виборах президента, які мають відбутися 17 січня 2010 року.
*
У політиків – вибори. У влади – посади. Епідемія – у нас. Коментарі лікарів спростовують одні одних. І боротися з епідемією кожен може лише сам. Проте постає запитання, чи готові ми це робити. Фармацевти погрожують закрити аптеки, бо їх примушують «стримувати» ціни. Найелементарніших вказівок, як от закрити ринки, у Львові не виконують, працівники торгівлі та закладів харчування лише частково вдягнули маски. А це нехай елементарні, але дієві заходи з подолання епідемії. І треба усвідомити, що все тепер залежить від нас. Нам не потрібно вказівок з Києва, щоб одягнути маску чи зайвий раз помити руки.