У Львові обговорюють збереження сакральних пам’яток архітектури
18 листопада у Львові триває другий день спільного українсько-польського семінару «Досвід охорони культурної спадщини в Польщі та можливість його використання в Україні». Сьогодні обговорюють як зберегти та охороняти сакральні пам’ятки архітектури.
Про це ZAXID.NET розповів голова ради Львівської обласної організації "Українського товариства охорони пам’яток історичної культури" Андрій Салюк.
Як зазначив співорганізатор семінару з української сторони Володимир Герич, три роки тому на базі Жовківського заповідника було створено центр, де за цей час 200 спеціалістів з цілої України відбули семінари, а пізніше поїхали у Польщі, де теж пройшли різні семінари щодо збереження та реставрації пам’яток культури.
За українсько-польську співпрацю подяку голови Львівської облдержадміністрації вручили співорганізатору цього семінару з польської сторони, екс-заступнику керівника Всепольського центру досліджень та реєстрації пам’яток Яцеку Рулєвічу.
Як зазначила у своїй доповіді професор Університету М.Коперніка в Торуні Богуміла Роуба, найбільша проблема у збереженні та утриманні святині-пам’ятки – це те, що ми або нічого не робимо, або робимо зі збитками. «Основне у збереженні та утримані святині – це збереження автентичності – форми, фактури і кольору. Не варто реставрувати так, щоб це виглядало як нове. Не варто покривати пам’ятку новою бляхою, що буде контрастувати з загальним виглядом. Перша засада консервації – не нашкодити, друга – пошанування того, що реставрується, третя – усунути те, що заважає чи руйнує пам’ятку», - зазначила Богуміла Роуба.
За її словами, профілактика пам’ятки архітектури (ремонт ринв, перекриття даху, засипання ям біля пам’ятки, де збирається вода під час дощу та ін.) коштуватиме в 10 разів дешевше, аніж консервація і відновлення