У Молдові в першому турі президентських виборів перемогла Мая Санду
На референдумі щодо подальшої євроінтеграції Молдови думки громадян розділилися порівну
У неділю, 20 жовтня, у Молдові відбулися вибори президента та загальнонаціональний референдум щодо подальшої євроінтеграції. Чинна президентка Мая Санду набрала більшість голосів, однак буде другий тур. Про це свідчать опубліковані станом на 7:45 дані Центральної виборчої комісії.
Станом на ранок понеділка центральна виборча комісія підрахувала понад 97% протоколів, згідно з результатами яких:
- чинна президентка 52-річна Мая Санду від націонал-ліберальної партії «Дія і справедливість» набрала 41,85% голосів,
- колишній генеральний прокурор 57-річний Олександр Стояногло з проросійської Соціалістичної партії отримав 26,35% голосів,
- 45-річний проросійський політик від «Нашої партії» Ренато Усатий набрав 13,77%.
Відтак у країні наймовірніше 3 листопада відбудеться другий тур виборів, адже жоден із кандидатів не набрав більше як 50% голосів.
Доповнено о 18:30. За результатом підрахунку 100% голосів, у першому турі виборів перемогла Мая Санду, набравши 42,45% голосів. Її опонент, проросійський політик Олександр Стояногло, набрав 25,98% голосів.
Результати референдуму щодо інтеграції до ЄС
Також 20 жовтня молдавани голосували щодо фіксації європейського шляху у Конституції країни. Вони мали відповісти на запитання: «Ви підтримуєте внесення змін до Конституції з метою приєднання Республіки Молдова до Європейського Союзу?». Станом на 7:35 підрахували понад 98% голосів, думки громадян розділилися майже порівну:
- так, підтримую – 49,89%,
- ні, не підтримую – 50,11%.
Доповнено о 13:25. Після підрахунку 99,4% бюлетенів, відсоток молдаван, котрі проголосували за інтеграцію до ЄС, становив 50,3%, проти – 49,6%.
Санду наголосила, що на виборах та референдумі у Молдові не було чесного політичного процесу, адже кримінальні угруповання, об'єднавшись з іноземними силами, атакували країну пропагандою. За її словами, влада має докази масштабної купівлі голосів.
«У нас є докази та інформація, що кримінальне угруповання збиралося купити 300 тис. голосів. Це безпрецедентне шахрайство, яке має на меті скомпрометувати демократію», – відзначила чинна президентка.
Раніше віцепремʼєр-міністерка Молдови Крістіна Герасимова у коментарі Bloomberg повідомляла, що Росія вклала 100 млн євро у спроби зірвати євроінтеграційний референдум у країні та вибори президента.Для цього росіяни використовували тактику операцій з дезінформації та дестабілізації та підкупу виборців.
Нагадаємо, перед виборами аналітики опитали 1034 громадян Молдови, старших за 18 років й тоді фаворитами електорату серед 11 кандидатів у президенти країни стали чинна президентка Мая Санду та ексгенпрокурор Александр Стояногло.